Ranní okénko - Jakým tempem roste průměrná mzda v ČR?
Dnes se dozvíme, jakým tempem rostla v České republice průměrná mzda ve druhém kvartále letošního roku. Vzhledem k pokračujícím tlakům na růst mezd, ale i poklesu inflace poblíž cílovým 2 %, očekáváme, že pokračuje růst kupní síly, přičemž očekáváme podobné tempo jako v prvním čtvrtletí. Podle naší prognózy by mohlo dojít ke zvýšení průměrné nominální mzdy až o 7,3 %, což by v reálném vyjádření odpovídalo růstu o 4,7 % r/r (vs 4,8 % v Q1). V obdobné výši očekává růst mezd i zbytek analytické obce, nelze však vyloučit, že s ohledem na letošní revize dat Českého statistického úřadu a změnu metodiky sběru dat o zaměstnancích se bude skutečný výsledek od mediánu trhu mírně lišit.
Z USA v odpoledních hodinách dorazí srpnový výsledek indexu nákupních manažerů dle ISM, který je hlavním předstihovým indikátorem průmyslové aktivity ve Spojených státech. Trh očekává, že situace zůstane napjatá, když podle mediánového odhadu má PMI dosáhnout pouze 47,5 bodů. Oproti předchozímu měsíci (46,8 bodů) by šlo o zlepšení, ani to by však nestačilo k oživení zpracovatelského průmyslu, odděleného až hranicí 50 bodů, na kterou index ISM dosáhl zatím jen jednou v tomto roce.
Pohled zpět:
Včera poskytl zajímavý vhled do oblasti českého průmyslu srpnový index nákupních manažerů (PMI) společnosti S&P Global, který sice potvrdil přetrvávající problémy zpracovatelského průmyslu, pokles hodnocení byl však nejmenší za poslední 2 roky. Hodnota PMI tak zůstává pod hranicí 50 bodů, která by indikovala expanzi, když dosáhla 46,7 bodů, jedná se však o výrazné zlepšení oproti předchozímu měsíci (43,8 bodů), které navíc nikdo v rámci analytické obce neočekával. I přes toto pozitivní překvapení však není na místě považovat problémy v průmyslu za vyřešené, když firmy stále čelí slabé poptávce doma i ze zahraničí, potýkají se s prodlevami v dopravě, navíc významným rizikem zůstává i rozsah konfliktu na Blízkém východě.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5235
Odpoledne přineslo Ministerstvo financí přehled pokladního plnění státního rozpočtu ke konci srpna, kdy vláda dokázala mírně snížit dosavadní schodek na -175,8 mld. Kč (vs -192,3 mld. ke konci července). Zároveň jde o meziroční snížení salda o téměř 19 mld. Kč. K redukci schodku přispěly zvýšené daňové příjmy, ke kterým dochází zejména v souvislosti s pokračujícím ekonomickým růstem. Vládě se tak daří vybírat více jak na nepřímých daních (+14,2 mld. Kč u DPH), tak na dani z příjmu FO (+13,3 mld. Kč). Naopak horší je letos výběr daní z příjmu PO (-13,5 mld. Kč), který však pomáhá vyvážit tzv. windfall tax (18,2 mld. Kč). Po osmi měsících se tak vládě zatím daří držet tempo příjmů i výdajů na přiměřené úrovni vzhledem k výši schváleného rozpočtu, což přidává na optimismu ohledně její schopnosti nepřekročit schválený schodek -252 mld. Kč ke konci roku. Na druhou stranu však smíšené pocity vyvolává nově předložený návrh rozpočtu na příští rok, který navzdory akcelerujícímu hospodářskému růstu počítá opět se schodkem převyšujícím 200 mld. Kč.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5237
Na akciových trzích se včera mnohým titulům dařilo, americký index S&P 500 tak celkově posílil o 1,01 %. Mírné zisky si připsal německý index DAX (+0,13 %) a porostl i index pražské bury PX (+0,78 %). Koruna se nadále pohybuje těsně nad hranicí 25 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select