Ranní okénko - Týden ve znamení dat o domácí i zahraniční inflaci
Dnes týden otevřou data o spotřebitelské inflaci v tuzemské ekonomice, která se v tomto roce zatím vyvíjí nad očekávání příznivě. Po červnovém návratu meziroční inflace na 2% cíl centrální banky očekáváme vzhledem k loňské základně stejný výsledek i v červenci (2 % r/r), v meziměsíčním vyjádření však mohlo dojít ke zrychlení, kdy podle našeho odhadu ceny vzrostly o 0,5 % m/m (vs -0,3 % v červnu). V Německu bude zveřejněn výsledek platební bilance a vývoj maloobchodních tržeb.
Ve středu bude zveřejněn zpřesněný odhad růstu HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí, změna se neočekává, a ekonomika by tak měla růst tempem 0,3 % k/k. Současně bude za druhý kvartál zveřejněn odhad růstu zaměstnanosti, který by podle mediánu odhadů měl činit také 0,3 % k/k. Pro výsledek průmyslové výroby v eurozóně trh očekává poklesl o 2,9 % r/r. Dále dorazí ještě data o inflaci v USA, která by dle odhadů měla zůstat zvýšená na úrovni 3 % r/r i v červenci (vs 3 % r/r v červnu) a meziměsíčně zrychlit na 0,2 % (vs -0,1 % m/m v červnu).
Čtvrtek bude výhradně ve znamení dat z USA, kde bude nejprve publikován průzkum mezi výrobci ve zpracovatelském průmyslu státu New York, jehož odhady naznačují mírnější výsledky (odhad -5,50 vs -6,60 v červnu). Důležitý bude také výsledek celkového amerického průmyslu, jehož výroba by měla v červenci mírně poklesnout, zatímco u tržeb maloobchodních prodejců se očekává mírný růst.
V pátek týden uzavřou opět nejprve česká data, kdy bude zveřejněn index cen průmyslových výrobců. Náš odhad počítá s meziměsíční stagnací a meziročním růstem o 1,2 % (vs 1 % r/r v červnu). Dále pak dorazí ještě data z USA, nejprve z nemovitostního trhu, kde se očekává pokles vydaných stavebních povolení i zahájené výstavby, poté výsledek průzkumu spotřebitelské důvěry University of Michigan, která by mohla přinést mírné zlepšení sentimentu.
Minulý pátek byl zveřejněn zápis z posledního měnově-politického jednání Bankovní rady ČNB, na kterém guvernér Aleš Michl i přes pokrok v dosažení inflačního cíle upozornil, že dokud nedojde ke stabilitě i v případě jádrová inflace, bude nutné vytrvat v přísné měnové politice. V současné chvíli podle Bankovní rady ve prospěch přísnější měnové politiky vybízí i vývoj směnného kurzu koruny, který by při případném výraznějším poklesu sazeb mohl skrze další oslabení koruny působit jako nežádoucí proinflační faktor. Mezi hlavní proinflační rizika Bankovní rada opět řadí cenový vývoj ve službách, který je tažen zejména růstem mezd. Vzhledem i k dalším proinflačním rizikům pak někteří členové dokonce vyjádřili přesvědčení, že by nebylo problémem ani případné podstřelování inflačního cíle v následujících měsících. Zároveň však diskuse reflektovala i slabší oživení domácí a zahraniční ekonomické aktivity, která by měla působit naopak protiinflačně. S ohledem na dlouhodobý vývoj se Bankovní rada shodla na snaze přesvědčit trh o ambicích centrální banky držet úrokové sazby výše než v předchozí dekádě, čemuž dle upozornění Jana Fraita na pokles delších tržních úrokových sazeb zatím trh příliš nevěří.
Akciové trhy pátek uzavřely s mírnými zisky, americký index S&P 500 si připsal 0,47 %, německý DAX 0,24 %, pražský PX jen 0,07 %. Koruna týden uzavřela mírně silnější, aktuálně se pohybuje nad 25,2 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?