Ranní okénko - Týden ve znamení inflace a zasedání ECB
Dnes týden otevře aktuální míra nezaměstnanosti v České republice, kterou brzy zveřejní MPSV. Očekáváme, že podíl nezaměstnaných zůstane na úrovni 3,8 %. V eurozóně bude zveřejněn index Sentix měřící sentiment mezi analytiky, očekáváme jeho zlepšení z -13,9 na -10,5 bodů. Investoři do akcií v USA budou dnes večer také sledovat Apple Event, na kterém se očekává představení nového iPhone 16.
Ve středu bude publikována inflace ve Spojených státech, kde zatím ceny zůstávaly meziročně těsně pod 3 %. Trh očekává zpomalení jejich růstu v srpnu na 2,6 %, v případě jádrové inflace pak beze změny 3,2 %.
Čtvrtek přinese hlavní událost týdne, a to měnově-politické zasedání ECB. Podle naší i tržní prognózy by mělo dojít k obnovení cyklu snižování sazeb v tempu -25bb. Pravděpodobnost tohoto kroku trh nyní zaceňuje na 98,5 %. Odpoledne dorazí ceny výrobců z USA, kde dochází k příznivějšímu vývoji než v případě spotřebitelských cen. Trh očekává zpomalení meziročního růstu cen ve výrobě z 2,2 % na 1,8 %. Ve 13 hodin zveme také na prezentaci aktuální makroekonomické prognózy našeho týmu s Helenou Horskou. Pro připojení využijte tento odkaz.
V pátek týden uzavře stav běžného účtu platební bilance v ČR, z eurozóny dorazí data o průmyslové výrobě, které se letos stále ještě nedaří. Odpoledne bude zveřejněn průzkum spotřebitelské důvěry v USA skrze University of Michigan, kde po propadu v druhém kvartále pomalu dochází opět ke zlepšení situace.
V pátek přibyly další dílky do skládačky české ekonomiky v podobě dat za zahraniční obchod a průmyslovou výrobu. V případě průmyslu byl letošní červenec ovlivněn celozávodními dovolenými v automobilovém průmyslu, a výroba tak meziročně poklesla v reálném vyjádření o 1,9 %. Vetšina ostatních odvětví mimo automotive se však opatrně přesouvá do plusových hodnot, což může značit potenciální zlepšení na obzoru, ačkoli výhled stále kalí zejména špatná situace v Německu. V případě bilance zahraničního obchodu došlo v červenci k nečekanému prvnímu deficitnímu výsledku v tomto roce, když klesala zahraniční poptávka, zatímco dovoz se snížil relativně méně. Kumulativně však bilance od začátku roku výrazně překonává celý loňský rok.
Z trhu práce ve Spojených státech v pátek dorazila další neuspokojivá čísla, když růst pracovních míst mimo zemědělský sektor z daleka neuspokojil očekávání trhu (+142 tis. vs odhad 160 tis.), zároveň byl revidován už tak značný propad z července z původních 114 tis. na pouze 89 tis. nových míst. Jedná se tak o poslední v řadě zklamání, které americký trh práce v minulém týdnu investorům připravil. Míra nezaměstnanosti však mírně klesla (z 4,3 % na 4,2 %) a pokračoval růst průměrné mzdy (3,8 % r/r).
Investoři na akciových trzích v minulém týdnu opět projevovali znepokojení nad kondicí americké ekonomiky, což bylo vidět na klesajících výnosech dluhopisů i akciových titulů. Index S&P 500 v pátek odepsal 1,73 %, jeho týdenní pokles pak činí více než 3,5 %. Německý index DAX v pátek ztratil 1,48 %, pražský PX klesl o mírnějších 0,16 %. Koruna zůstává takřka na hranici 25 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz