Phonexia je světovým lídrem v rozpoznávání řeči (Řekni, kdo ti lidé jsou)
Ve Phonexii panuje dvojvládí, ředitelku Markétu Lőrinczy (vpravo) doplňuje Zuzana Roznosová jako Co-CEO. „Funguje nám to skvěle, obě jsme manažerky, manželky i mámy,“ říká Markéta Lőrinczy. Foto: Phonexia
Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Kdybychom tuto průpovídku vztáhli na analytický software brněnské firmy Phonexia, pak by byl takto „polidštěný“ šedesátkrát. Zhruba 60 jazyků totiž umí přečíst, poslechnout si, přepsat a přeložit, až 140 jazyků pak rozpoznává. Srovnání s člověkem ale pokulhává, již jen proto, že základem řečové technologie Phonexie jsou neuronové sítě a jde tak o inteligenci veskrze umělou. Řečová analýza a práce s konkrétním jazykem, kam patří i vyhledávání sémanticky podobných slov, je navíc jen dílkem toho, co Phonexia v rámci své modulární platformy nabízí.
Vlajkovou lodí brněnské společnosti je rychlá a přesná hlasová biometrie. „Otisk hlasu každého člověka je zcela unikátní. My pracujeme s tím, že si zvuk vycházející z vokálního traktu dokážeme přeložit do matematických vektorů. Na rozdíl od řady dalších firem nás při biometrii nezajímá sémantika, je tedy jedno, jakým jazykem mluvíte a co přesně říkáte,“ upřesňuje Markéta Lőrinczy, ředitelka Phonexie.
STAČÍ PÁR VTEŘIN
Pro určení, zda hlas skutečně patří dané osobě, stačí porovnání několikavteřinových nahrávek nebo hovoru na živo. Kromě přesného přiřazení hlasu umí Phonexia přidat i další charakteristiky: určit jazyk, pohlaví mluvčího, a také odhadnout jeho věk. A o tom, že to v Brně umějí, svědčí zákazníci z více než šedesáti zemí světa. Až 80 procent byznysu tvoří klienti z řad vládních institucí nebo policejních a bezpečnostních složek. Ne každý zákazník je o tom ochoten mluvit. Softwarovou platformu od Phonexie ale používá třeba Spolkový kriminální úřad, irská policie Garda Síochána nebo chorvatské ministerstvo vnitra. Forenzní ústav v Curychu software od Phonexie testoval v roce 2021 a došel k závěru, že po kalibraci je chybovost v určení hlasu 1,2 %, což je nejpřesnější technologie pro rozpoznávání řečníka na trhu.
Brněnská firma sbírá také ocenění odborné veřejnosti. V roce 2021 získala Phonexia druhé místo v soutěži VoxCeleb, kterou pořádá Oxfordská univerzita, o rok dříve vyhrála i soutěž v určení orientálních dialektů. A hned několikrát zabodovala také v žebříčcích, které sestavuje americký Národní institut standardů a technologie (NIST). „Pravidelně soutěžíme s velkými týmy, za nimiž stojí technologičtí giganti. A dokážeme je porazit. Nejsme nejlepší ve všem, ale na rozdíl od konkurence umíme nabídnout hodně služeb v rámci jedné platformy, kterou navíc odladíme podle specifických požadavků zákazníka,“ líčí Markéta Lőrinczy.
Každý hlas je unikátní, stejně jako otisk prstu. A je jedno, co zrovna říká. Ilustrace: Shutterstock
ZAOSTŘENO NA DEEPFAKE
Letos v květnu Phonexia spustila čtvrtou generaci své řečové platformy, která nabízí mimo jiné ještě jednodušší a intuitivnější uživatelské rozhraní nebo snadnější zpracování delších nahrávek. V Brně zároveň vyvíjejí doplňky, které se více zaměří na zneužití systému. Pokud totiž stroj dokáže hlas rozpoznat a určit, dokáže ho i napodobit, a tím pádem přelstít hlasové biometrické systémy. Syntetická řeč není zatím ještě dokonalá, v budoucnu by ale umělá hlasová syntéza mohla byznys Phonexie ohrozit. Jedinou obranou je tak vyvíjet obdobu antiviru, který by v jednom balíku se softwarem dokázal odhalit počítačem generované hlasy a jiné triky z kategorie deepfake.
Na zmírnění nebezpečí, kdy se podvodník díky umělému hlasu bude vydávat za někoho jiného, firma získala grant od ministerstva vnitra. Ostatně jeden z mnoha: aktuálně je Phonexia zapojena hned do dvou velkých celoevropských projektů, které jsou financovány z programu Horizon Europe. Řeší v nich umělou inteligenci, která bude vstřícnější k lidem, i otázku přeshraničního sdílení biometrických dat policejními složkami.
Souběžně s vývojem další generace produktů se Phonexia porozhlíží po nových trzích. V jejich získávání hrají stále nejdůležitější roli dobré reference, které se šíří mezi zákazníky. Phonexia ale sází také na veletrhy a konference, a to v sektorech bezpečnostního a obranného průmyslu. Jen letos se objeví v 11 zemích. Novinkou v obchodní strategii, která se opírá o síť distributorů, je pak účast na akcích s podporou ekonomické diplomacie. Loni Phonexia vyrazila s premiérem Petrem Fialou na velkou cestu do Asie, letos se pak její zástupci objevili na prezentacích, které ministerstvo zahraničí pořádalo v Gruzii nebo Chorvatsku. „Je to nový způsob propagace, který chceme prohlubovat. Nepotřebujeme, aby diplomaté prodávali naše služby, bereme to jako svého druhu misii, šíření dobrého jména naší firmy. A věříme, že v budoucnu na to dokážeme byznysově navázat,“ říká Markéta Lőrinczy.
Vydávat se do světa ale Phonexia nechce za každou cenu. Právě proto, že její produkty pracují s unikátními hlasy a analýzou řeči, má firma nastavená přísná pravidla etického byznysu. Do některých zemí se zkrátka nevydává. „Neobchodujeme se zeměmi, které jsou na blacklistu NATO nebo Evropské unie, nevyvážíme do autoritářských režimů. Proto jsme nikdy nedodali naše produkty ani do Ruska, ani do Číny,“ dodává ředitelka brněnské firmy.
Globální drive má navíc v případě Phonexie pevné lokální kořeny v moravské metropoli. Výzkumná skupina pro datovou analýzu řeči vznikla na Vysokém učením technickém (VUT) v Brně již roku 1997, devět let předtím, než z ní vzešel tehdejší univerzitní spin-off, předstupeň dnešní Phonexie. Pevné napojení na brněnskou akademickou sféru funguje dodnes. „Výsledky výzkumu máme z první ruky a dokážeme je rychle dostat do stádia produktu. Nebojíme se inovovat a jsme flexibilní,“ říká šéfka Phonexie a dodává ještě jeden důvod, v čem může být moravská firma úspěšnější než velcí globální technologičtí hráči. Mezi pěti společníky Phonexie jsou dodnes i „otcové-zakladatelé“ z VUT a firma si tak udržuje svůj vědecko-výzkumný, brněnský background.
HOLKY Z BRNA
V případě brněnské Phonexie se navíc k regionální hrdosti přidává ta manažerská. Jako jedna z mála firem Phonexia před rokem v rámci změny obchodní strategie zavedla čtyřdenní pracovní týden, který končí čtvrtkem. Pochvalují si ho celkem očekávaně zaměstnanci, ale již méně předvídatelně také management.
Ve firmě mimochodem panuje ženské dvojvládí, Markéta Lőrinczy pracuje v tandemu se Zuzanou Roznosovou jako svou „Co-CEO“. „Byznys, který děláme, je především mužská záležitost. O to víc je znát, když přijdeme na jednání a přinášíme tam jinou energii, uvažování nad věcmi i kreativitu. Funguje nám to skvěle, obě jsme manažerky, manželky i mámy. Ale především jsme zůstaly holky z Brna, které dělají úžasně zajímavou práci, co je baví,“ uzavírá Markéta Lőrinczy.
BLAHOSLAV HRUŠKA
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdo má dnes svátek?
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kdo na koho v Československu doplácel? Jsou to hloupé diskuse a nikam nevedou, tvrdí historik (Jak to bylo doopravdy) (audio)
- Kdo na koho v Československu doplácel? Jsou to hloupé diskuse a nikam nevedou, tvrdí historik (Jak to bylo doopravdy) (audio)
- Pochlap se: Zjišťuju, co ve mně zbylo z člověka, kým jsem byl, říká autor podcastu Teď jsem Robin
- Izolačka - Od kdy bude Izolačka platit? Jak to bude fungovat? Pro koho bude Izolačka platit?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?