Do kyperského zdravotnictví míří investice státu i velkých fondů
Nemocnice v Paralimni. Foto: Shutterstock
Po odeznění pandemie covidu-19 se kyperská vláda rozhodla výrazněji zaměřit na oblast veřejného zdraví. Státní i soukromá zdravotnická zařízení investují do infrastruktury a vybavení. Výše investic se v minulých dvou letech zdvojnásobila.
PŘIROZENÁ PROČESKÁ LOBBY
Desítky kyperských lékařů, farmaceutů a veterinářů, kteří vystudovali v Česku, působí ve zdravotnictví jako přirozená lobby pro české výrobky, zařízení a případně služby. Dodávky vybavení do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení – zejména lůžka, zdravotnická technika a přístroje, nástroje, apod. jsou proto velkou příležitostí pro uplatnění českých firem.
Cíle a opatření vlády by měly přispět také ke zvýšení připravenosti, odolnosti a kvality služeb zdravotního systému GESY (Obecný zdravotní systém) – univerzálního centrálního systému zdravotního pojištění na Kypru. Zápis do obecného zdravotního systému není pro lékaře v Kyperské republice povinný, zaregistrováno je však více než 70 % praktických lékařů. GESY pokrývá více než 88 % nemocničních lůžek, 99 % lékáren a 100 % zdravotnických laboratoří. Výdaje na GESY za rok 2023 dosáhly téměř 1,45 miliardy eur. V této oblasti stále existuje pro české společnosti široký prostor pro investice a dodávky zařízení a služeb (včetně softwarových řešení). V Kyperské republice se zároveň stále více prosazují soukromá zdravotnická zařízení.
ZEMĚ NEMÁ DOMÁCÍ ZDRAVOTNICKÝ PRŮMYSL
Kypr nemá domácí zdravotnický průmysl, všechny zdravotnické prostředky se dovážejí. Hodnota jejich dovozu na Kypr dosáhla v roce 2022 61,5 milionu eur. Přibližně 75 % zdravotnických prostředků bylo dovezeno ze zemí EU (zejména Německo, Nizozemí, Řecko a Belgie), zbytek z Číny, Koreje, USA a dalších zemí. Současná poptávka zahrnuje hlavně laboratorní a zdravotnické vybavení, služby pro léčbu neurologických onemocnění, rakoviny prsu, nefrologických, ortopedických a kardiovaskulárních onemocnění. Perspektivní jsou také farmaceutika.
AMBICE ZDRAVOTNÍHO TURISMU
Zdravotnické odvětví má na jižní části ostrova značný růstový potenciál. Vláda by chtěla z Kypru učinit regionální zdravotnické centrum atraktivní nejen pro investory, ale i pro pacienty – cizince, kteří by přispívali k rozvoji zdravotního turismu na ostrově. Počet investičních projektů zahraničních společností v kyperských zdravotnických zařízeních roste. Investice se týkají buď akvizice stávajících nemocničních jednotek, nebo výstavby jednotek nových. Od roku 2021 do poloviny roku 2023 bylo zahraničními investory podáno 28 žádostí o realizaci nových nemocnic nebo infrastruktury související se zdravotnictvím.
Mezi nejvýznamnější hráče na kyperském trhu patří zejména americká společnost CVC Capital (nákup zdravotnických zařízení) a skupina Vivant Medical Investments (výstavba nových zařízení). Projektové investice se pohybují řádově v desítkách milionů eur. Projekt, jakým je například výstavba zdravotnického centra Hadassah Health Park (izraelský investor) v hlavním městě Nikósii, obsahující výstavbu pěti nemocničních budov s 270 jednolůžkovými nemocničními pokoji, 15 nejmodernějšími operačními sály, pohotovostním oddělením, onkologickým a specializovaným rehabilitační centrem, skýtá příležitosti pro realizace českých firem. Podobné centrum společnost plánuje postavit i v Limassolu.
Z výše uvedeného vyplývá, že kyperský trh může českým společnostem poskytnout jedinečné příležitosti pro jejich uplatnění. V minulých letech se na ostrov podařilo proniknout například českému výrobci zdravotnických lůžek, který jich sem dodal téměř dva tisíce. V Kyperské republice jsou etablovány také některé české farmaceutické firmy a výrobci zdravotnických pomůcek.
Tým českého velvyslanectví v Nikósii je připraven svými kontakty jak na vládní, tak i na podnikatelské úrovni, být maximálně nápomocen všem firmám se zájmem rozšířit své aktivity na Kypr.
David Hrdoušek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Nikósii
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- SPOROBOND - otevřený podílový fond, Podílové fondy
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Podílové fondy, investiční společnosti
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?