Export (export.cz)
Export  |  11.06.2024 10:58:00

Pákistán sází na rozvoj leteckých technologií, čeští vědci a firmy už tam navázali kontakty

Pákistán se stále více zaměřuje na rozvoj leteckého průmyslu. Tamní Národní inkubační centrum pro letecké technologie (NICAT) poskytuje platformu pro startupy, výzkumné organizace a průmyslové partnery, aby společně vyvíjeli pokročilé technologie v oblasti letectví, kosmonautiky a navazujících deep technologií. S NICAT letos navázaly kontakt i české firmy a vědecké instituce.

Ilustrační foto: Shutterstock

Navázání kontaktů s inkubačním centrem NICAT se ukazuje být strategicky významným pro firmy a vědce, kteří se zabývají leteckými technologiemi, deep tech a umělou inteligencí. NICAT je přední institucí zaměřenou na podporu výzkumu, vývoje a komercializace inovací v oblasti letectví a kosmonautiky v Pákistánu. Hlavní oblasti zaměření NICAT zahrnují autonomní systémy, pokročilé materiály, umělou inteligenci a datovou analýzu, které jsou klíčové pro budoucí inovace v letectví.

OŽIVIT LETECKOU SLÁVU PÁKISTÁNU

NICAT je podporováno a financováno fondem IGNITE-National Technology Fund a Ministerstvem informačních technologií, s cílem pomoci pákistánskému leteckému a ICT průmyslu dosáhnout jejich plného potenciálu. Pákistánská Národní politika vědy, techniky a inovací z roku 2021 si klade za cíl socio-ekonomický rozvoj země prostřednictvím inovací pro domácí a mezinárodní trhy.

Rehbar-I byl prvním úspěšným hlubokým vesmírným letem Pákistánu v roce 1962, což z Pákistánu činí třetí zemi v Asii a desátou na světě, která provedla takový start. NICAT má za cíl oživit leteckou slávu Pákistánu a vzít ji za hranice oblohy.

SPOLUPRÁCE S ČESKEM

Pro české firmy a instituce představuje spolupráce s NICAT obrovský potenciál. Česká Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALV) a Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) mohou hrát klíčovou roli při výměně znalostí, technologií a odborných zkušeností. Tato spolupráce může zahrnovat:

  1. Společné výzkumné projekty: Spolupráce mezi českými a pákistánskými výzkumnými týmy na projektech zaměřených na vývoj nových leteckých technologií, materiálů a systémů. Český průmysl má bohaté zkušenosti v oblasti letectví, které mohou významně přispět k rozvoji pákistánského sektoru.
  2. Výměna odborníků a školení: Programy výměny odborníků a školení mohou pomoci posílit dovednosti a znalosti v obou zemích. Česko může nabídnout odborné kurzy a školení v oblasti letectví, kosmonautiky a umělé inteligence, které by pomohly zlepšit kvalifikaci pákistánských odborníků.
  3. Komercializace inovací: Společné úsilí o komercializaci inovací a technologií vyvinutých v rámci spolupráce. Tento přístup může zahrnovat společné investice do startupů a technologických firem, které se specializují na letecké technologie a umělou inteligenci.

VÝHODY PRO ČESKÉ FIRMY

Zapojení do spolupráce s NICAT a pákistánskými partnery přináší několik klíčových výhod pro české firmy:

  • Přístup na nové trhy: Pákistán, jakožto rozvíjející se trh s rostoucím leteckým průmyslem, nabízí českým firmám možnost rozšířit své obchodní aktivity a získat přístup na nové trhy.
  • Technologický transfer: Spolupráce umožňuje českým firmám a výzkumným institucím získat nové poznatky a technologie, které mohou být aplikovány v českém leteckém a kosmickém průmyslu.
  • Posílení bilaterálních vztahů: Společné projekty a spolupráce posilují ekonomické a politické vztahy mezi Českem a Pákistánem, což přispívá k dlouhodobému partnerství a stabilitě. Česko si v Pákistánu již vybudovalo silnou reputaci v oblasti obranného sektoru a letectví.

PÁKISTÁNSKÁ LÁKADLA

Globální trh leteckého a obranného průmyslu má hodnotu 697 miliard dolarů, přičemž komerční letectví činí 298 miliard dolarů. Pákistánský trh letectví a obrany má hodnotu 8,7 miliardy dolarů. Většina vojenského hardwaru vystavovaného na letošní březnové přehlídce je vyráběna v okruhu 100 km od Islámábádu. V oblasti Rawalpindi/Islamábád již existují prvky vysokotechnologického, elektromechanického a IT klastru. NICAT otevírá letecký průmysl soukromému sektoru a může proměnit oblast Rawalpindi/Islamábádu v high-tech inovační údolí. NICAT je platforma, která spojuje průmysl, akademickou sféru a vládu.

Účelem konsorcia NICAT je přispět k transformaci společnosti a ekonomiky tím, že posílí, propojí a vybaví pákistánské talenty, přičemž sdružuje investory, inovátory, podnikatele, vůdčí osobnosti a talentovanou mládež Pákistánu.

Pro české firmy a vědecké instituce je to příležitost k využití svých odborných znalostí a technologií a k podpoře rozvoje pákistánského leteckého průmyslu. Tato spolupráce slibuje vzájemné výhody a posílení strategických vztahů mezi oběma zeměmi, může být využita k rozvoji inovací, technologií a obchodních příležitostí.

Václav Jílek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Islámábádu

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688