O téměř dva miliony korun přišla žena, která navázala kontakt s "námořníkem" zajatým v Austrálii piráty
Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina
Pozor na internetové podvodníky
KRAJ VYSOČINA: Vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry.
V poslední době zaznamenáváme v Kraji Vysočina opětovný nárůst případů, kdy se na sociálních sítích a seznamkách podvodníci vydávají například za lékaře pracující v zahraničí, námořníky, vojáky či pracovníky na mezinárodních lodích.
Mnoho lidí o sobě na internetu zveřejňuje osobní informace, na základě kterých si je pachatel vybere a údaje využívá při získávání důvěry. Snaží se svoji oběť přesvědčit o svých citech, lásce, společném budoucím životě a finančním zajištění, chce vzbudit lítost či soucit, vše s cílem získat důvěru a poté peníze. Zaslání finanční hotovosti zdůvodňuje smyšlenými historkami jako například náklady na zpáteční cestu z cizí země, léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí nebo různé nutné poplatky na přesun peněz ze zahraničí. Celkové částky, o které podvedení přijdou, bývají vysoké. V mnoha případech navíc není podvedený člověk sám v dobré finanční situaci, peníze si půjčí a dostane se tak do životní situace, která je pro něho potom jen těžko řešitelná.
Lžím uvěřila žena, která navázala prostřednictvím sociálních sítí kontakt s mužem, který se vydával za lodního inženýra, kdy jejich loď měla vplout do válečné zóny a on má obavu o svoje peníze, které by jí chtěl kurýrem poslat a vyzvednout si je po návratu do České republiky. Podvodník ji poté přesvědčil, že doručení balíku si kurýrní společnost podmiňuje různými poplatky, kdy poškozená žena v několika platbách zaslala částku přesahující 400 tisíc korun.
O téměř dva miliony korun přišla žena, která navázala kontakt s osobou vystupující pod jménem Peter Mateo, který se vydával za námořníka a v Austrálii byl zajat piráty. Poškozené měl zaslat balík s cennostmi a penězi. Podvodník ženu přesvědčil o tom, že je nutné zaplatit celní poplatky, pojištění a jiné náklady spojené s dopravou. Poté také požadoval peníze pro sebe na svoji obživu.
Další tři ženy naletěly podvodníkům se stejnou legendou, a to že jsou lékaři. Jeden se vydával za norského lékaře, druhý za chirurga v Jemenu a poslední za britského lékaře na vojenské misi na Ukrajině. Legenda příběhu byla stejná, navázali kontakt, přišlo citové vyznání a přislíbili společnou budoucnost. Jeden z lékařů požadoval po ženě zaslání finančních prostředků pro sebe, neboť jeho životní situace byla tíživá. Žena podvodníkovi uvěřila a zaslala více než sto tisíc korun. Lékař, který pracuje pro OSN v Jemenu, chtěl přijet za poškozenou do České republiky, strávit s ní čas a přivést jí dárek. Jelikož ale neměl žádné peníze, přesvědčil ženu o jeho citech a úmyslu být s ní a ta mu posléze zaslala celkem téměř jeden milion korun. Britský lékař vystupující pod jménem Stefan Walter měl u sebe dva miliony amerických dolarů, o které se bál, proto je poškozené zaslal. Tu následně kontaktoval podvodník s tvrzením, že je z mezinárodního letiště v Turíně a je potřeba zaplatit za zaslaný balík clo ve výši 12 tisíc eur.
Policisté opakovaně varují občany před podvodníky, kteří se skrývají za anonymitou internetu. Nelze zde totiž osobně ověřit, že ten, s kým komunikujete, je skutečně tím, za koho se označí. Je také na místě připomenout, že se v některých případech stává, že podvedená osoba udělá ještě další chybu a pachateli navíc kromě peněz pošle citlivé materiály. Pachatel ji pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze.
Jak se podvodům bránit?
- Myslete na to, že komunikace s neznámými osobami na internetu je vždy riziková
- Nezveřejňujte o sobě osobní nebo citlivé informace
- Nejednejte unáhleně, vše si dobře promýšlejte
- Pokud se dostanete do situace, kdy si nejste jistí, pomůže osobně se poradit s někým blízkým, který má odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí
- Nedávejte zbytečně někomu jinému peníze, které si sami musíte půjčit
- Pokud se stane, že peníze zašlete a místo očekávaného výsledku přijdou jen výmluvy a další požadavky na platbu, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte
por. Ing. Michaela Lébrová, komisařka
12. června 2024
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Kriminalita a bezpečnost:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna