Mexiko láká investory, posílí investice do výzkumu
Aktuální trend regionalizace výroby a nearshorigu do Mexika láká širokou škálu zahraničních investorů jak z Evropy, tak z Asie. Současný boom přesunu výroby se ve střednědobém horizontu promítne do rozvoje vědy, výzkumu, inovací a vzdělávání potřebné pracovní síly, jakožto i nárůstu investic soukromého sektoru do výzkumu. Nárůst zájmu o investice do výzkumu už Mexiko v posledních letech zaznamenává. Nové příležitosti v zemi zkoumali také účastníci české vědecko-technologické mise.
Orientace Mexika na automobilový, elektronický a strojírenský průmysl jej spojuje s Českem právě v zaměření na aplikovaný výzkum, což otevírá příležitosti pro společné výzkumné projekty či akademickou výměnu.
OD OBCHODU K VĚDĚ A INOVACÍM
Mexiko je dlouhodobě nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Latinské Americe, ovšem k tomu je třeba věnovat zvláštní pozornost oblasti vědy, výzkumu a inovací (VVI) v souvislosti s celosvětovou proměnou a modernizací průmyslu. Dubnová vědecko-technologická mise byla proto zaměřená na inovativní sektory a vědecko-výzkumnou spolupráci, a to zejména v oblasti pokročilých materiálů, biotechnologií, nanotechnologií a informačních a komunikačních technologií. Delegace vedená náměstkem ministra průmyslu a obchodu Edvardem Kožušníkem v dubnu navštívila Mexico City a Guadalajaru.
Vědecko-technologickou misi organizovalo Velvyslanectví ČR v Mexiku s Ministerstvem průmyslu a obchodu jako jeden z projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Celkem do Mexika přijelo deset zástupců sedmi českých institucí a firem – CEITEC, Středočeské inovační centrum, BIOCEV, Technická univerzita Ostrava, Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, SVCS Process Innovation, Monet+ a na místě se připojili ještě zástupci společnosti mmcité, která je na mexickém trhu již zavedená.
NÁRŮST ZÁJMU O INVESTICE DO VVI
Mexiko v posledních letech zaznamenalo nárůst zájmu o investice do VVI. V Globálním inovačním indexu (GII) za rok 2023 obsadilo 58. místo ze 132 hodnocených zemí stejně jako v předchozím roce. V rámci Latinské Ameriky se Mexiko umisťuje spolu s Brazílií a Chile na špici regionu, a to především v základním výzkumu. Na rozdíl od většiny zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsou však tři čtvrtiny výzkumu financovány státem a zapojení soukromého sektoru zůstává zatím malé. Hlavním federálním orgánem pověřeným podporou výzkumu a jeho financováním je Národní rada pro vědu a technologii (CONAHCYT), která spravuje síť 27 výzkumných center po celé zemi.
Oblastmi výzkumu, v nichž Mexiko vyniká, jsou biotechnologie, farmaceutický průmysl, ICT, energetika, nanotechnologie a pokročilé materiály. Právě na tyto obory byla zaměřená dubnová mise. V Mexiku najdeme přibližně stovku veřejných vysokých škol s výzkumnými a technologickými kapacitami, přičemž jen Mexická národní autonomní univerzita (UNAM), největší univerzita v zemi, má desítky výzkumných center. UNAM zároveň bývá různými žebříčky označována jako nejlepší univerzita v zemi. Druhé místo zaujímá Tec de Monterrey (Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Monterrey), prestižní soukromá univerzita s 26 kampusy napříč celou zemí se solidním rozpočtem na VVI, která měla vždy blízko k mexické podnikatelské elitě. Zakládá si na provázanosti s pracovním trhem a rychlým uplatněním absolventů. Existuje i výměnný program s Univerzitou Karlovou. Zajímavostí je, že na Tecu došlo k prvnímu připojení k síti internet v historii Mexika i Latinské Ameriky. Na kampusu v Mexico City také už tři roky působí český profesor a výzkumník v oblasti průmyslového inženýrství Martin Flégl.
SILICON VALLEY MEXIKA
Mezi nejprogresivnější regiony, kde se VVI těší i systematické podpoře vlády a soukromého sektoru, patří mexický stát Jalisco a jeho hlavní město Guadalajara, jemuž se říká „Silicon Valley Mexika“ kvůli vysoké koncentraci technologických firem, startupů a inovačních center. Nepřekvapí, že Jalisco má samostatné Ministerstvo inovací, věd a technologií. V Guadalajaře je dostatek kvalifikované pracovní síly a nacházejí se tam jasně definované průmyslové klastry: vývoj softwaru, výroba elektroniky, automobilový a letecký průmysl. Například místní pobočka CINVESTAV (výzkumné centrum Národního polytechnického institutu/IPN) funguje jako centrum designu pro společnosti jako IBM, AT&T, 3M, Intel, Oracle, Bosch, Siemens nebo Continental. Americký gigant Intel, jeden z největších světových výrobců polovodičů, se v Guadalajaře pyšní svým největším designovým, výzkumným a vývojovým centrem v Latinské Americe.
PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ VÝZKUMNÍKY I FIRMY
Letošní česká vědecko-technologická mise navázala na předchozí misi v roce 2019, incomingovou misi představitelů státu Jalisco do Česka v roce 2022 a jiné aktivity. Prohloubila nadstandardní vztahy mezi Českem a Jaliscem, které má prakticky totožnou rozlohu a jen o 2 miliony obyvatel méně, a ukázala velký potenciál pro další rozvoj česko-mexické spolupráce v pokročilých oborech. Například brněnský CEITEC již s Mexikem několik let spolupracuje.
V Guadalajaře se pak Česko může pochlubit firmou mmcité, která zde má od roku 2018 svůj výrobní závod a ve městě lze vidět mnoho českých designových laviček, odpadkových košů a dalšího mobiliáře, například i v krásném zeleném kampusu soukromé univerzity ITESO. Pro dopravní divizi Switchio firmy Monet+ se dále naskýtá příležitost v místní dobře fungující městské hromadné dopravě. Jednalo by se o zavedení moderní technologie bezkontaktního placení jízdného bankovní kartou, na níž se jízdenka automaticky nahraje. Zlínská firma by tak mohla navázat na středoamerické obchodní úspěchy v hlavním městě Panamy (metro) a Guatemaly (autobusy Transmetro).
Martin Tušl, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Mexiku
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Odchod do předdůchodu
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?