Růst investic do výzkumu a vývoje se u společností z EU v roce 2022 zdvojnásobil
Růst investic do výzkumu a vývoje se u společností z EU v roce 2022 zdvojnásobil
Evropský průmysl v roce 2022 výrazně zvýšil své investice do výzkumu a vývoje; vyplývá to ze srovnávacího přehledu investic EU pro průmyslový výzkum a vývoj z roku 2023.
Růst soukromých investic do výzkumu a vývoje v EU dosáhl nejvyšší míry od roku 2015 a ve srovnání s rokem 2021 se více než zdvojnásobil; v roce 2022 vzrostl o 13,6 %. Pro srovnání: Čína snížila svůj růst z více než 25 % na míru těsně překračující 16 % a americké společnosti zpomalily z 16 % na 12,6 %.
Celkem 2 500 největších světových investorů do výzkumu a vývoje monitorovaných v rámci srovnávacího přehledu vytvořilo nový rekord v oblasti investic do výzkumu a vývoje, které dosáhly téměř 1 250 miliard EUR, což je o 141 miliard více než v roce 2021. Celkově za více než 42 % investic do výzkumu a vývoje u 2 500 největších podnikových investorů v této oblasti stojí společnosti z USA, zatímco EU se 17,5 % a Čína se 17,8 % těsně soutěží o druhé místo.
Silné postavení EU v automobilovém průmyslu, zvýšený význam informačních a komunikačních technologií a biotechnologií
Producenti informačních a komunikačních technologií (IKT), služby IKT, zdravotnictví a automobilový průmysl zajistily více než tři čtvrtiny investic do výzkumu a vývoje u společností zařazených do srovnávacího přehledu.
Více než třetina společností a 43 % celosvětových investic do výzkumu a vývoje pochází od producentů IKT a odvětví služeb IKT, což odráží rostoucí význam digitalizace. Zatímco odvětví výrobců IKT představuje z hlediska investic největší odvětví, odvětví služeb IKT zaznamenalo v posledním desetiletí nejrychlejší růst.
Zdravotnictví představuje více než pětinu celosvětových investic do výzkumu a vývoje a mezi jeho investory je většina společností, které se řadí mezi světovou špičku z hlediska investic do výzkumu a vývoje. Odvětví zdravotnictví zaznamenalo v posledních letech výrazný růst, a to především díky novým biotechnologickým společnostem, které pocházejí zejména z USA. Investice ze strany farmaceutických společností EU se zvyšovaly podobným tempem jako u společností v USA; výše jejich investic do výzkumu a vývoje je však ve srovnání se Spojenými státy stále přibližně poloviční.
EU i nadále zaujímá celosvětově první místo, pokud jde o investice automobilového průmyslu do výzkumu a vývoje (42,2 %). Následují Japonsko a USA s 19,5 % a Čína s 12,8 %; tato země v posledním desetiletí zdvojnásobila počet automobilových firem. Pokud jde o technologie, EU zaujímá vedoucí postavení v ekologických patentech s vysokou hodnotou (68 %) a v oblasti čistých dopravních technologií (29 %), těsně následují Japonsko (27 %) a USA (27 %).
Široká odvětvová diverzifikace EU
Na EU připadá 367 z 2 500 největších světových investorů v oblasti výzkumu a vývoje se sídlem v 17 zemích, včetně Polska, Slovinska, Maďarska a Malty. Polovina společností se nachází v Německu, Francii a Nizozemsku; v těchto zemích se soustřeďuje 73 % soukromých investic do výzkumu a vývoje v EU.
Rozložení v jednotlivých odvětvích v EU vykazuje široké zastoupení investorů, což svědčí o vyšší míře rozmanitosti než USA. Na automobilový průmysl připadá 32 % investic do výzkumu a vývoje, následuje zdravotnictví (19,7 %), výrobci IKT (14,4 %) a služby IKT (8 %). Investoři do výzkumu a vývoje zastávají rovněž výraznou pozici v odvětvích, jako je letectví a kosmonautika, obrana, finance, energetika, chemické látky a stavebnictví.
Z 1 000 předních investorů v oblasti výzkumu a vývoje v EU tvoří 18 % malé a střední podniky, z nichž přibližně dvě třetiny pocházejí z odvětví zdravotnictví.
Trvalé investice do výzkumu a vývoje a udržitelnosti
Srovnávací přehled za rok 2023 ukazuje, že ani během krizí nepřestaly společnosti investovat do výzkumu a vývoje. To znamená, že tyto investice jsou považovány za strategické pro zachování konkurenceschopnosti.
Krize urychlily snižování uhlíkové stopy mezi společnostmi zařazenými do srovnávacího přehledu, přičemž evropské podniky se v tomto ohledu ujaly vedení. Podniky z EU prokázaly během celého analyzovaného období pozoruhodný závazek k odpovědnosti za životní prostředí.
Souvislosti
Srovnávací přehled EU týkající se investic průmyslu do výzkumu a vývoje vychází od roku 2004 – toto je jeho dvacáté vydání. Poskytuje nejnovější hospodářské a finanční informace vycházející z posledních zveřejněných auditovaných účetních závěrek 2 500 největších světových investorů do výzkumu a vývoje, včetně 1 000 největších investorů se sídlem v EU, kteří představují 80 % až 90 % celosvětového soukromého financování výzkumu a vývoje. Společnosti uvedené ve srovnávacím přehledu sídlí ve 42 zemích po celém světě a mají více než milion dceřiných společností.
Další informace
Srovnávací přehled investic průmyslu
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři