Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  29.05.2024 10:31:14

Inflace v květnu klesne, na dvouprocentní cíl se ale nevrátí (Ozvěny trhu)

Růst spotřebitelských cen v dubnu zrychlil v meziročním vyjádření z rovných dvou procent v únoru a březnu na 2,9 %. Opětovné vzdálení se od cíle ČNB bylo analytiky i centrální bankou očekáváno. Co ale překvapilo, byla intenzita, s jakou k tomu došlo. Odhady se totiž pro duben pohybovaly kolem 2,5 %.

Na vyšší inflaci, než se čekalo, se v dubnu dominantně podílel překvapivě silný nárůst cen potravin. V předchozích měsících jsme přitom byli svědky umírněné dynamiky, v mnoha případech ceny potravin přímo meziměsíčně klesaly.

Zásadní otázkou tak je, zda dochází k obratu dosud příznivého trendu. To by totiž mělo konsekvence pro vývoj celkové inflace ve zbytku roku. K jejímu návratu na dvouprocentní cíl v únoru a březnu významně přispěl právě meziroční pokles cen potravin.

Dostupné informace však pokračující zdražování neindikují. Ba právě naopak. Výsledky předstihového šetření ČSÚ o cenách potravin za květen ukazují na jejich meziměsíční pokles. Jeho intenzita by podle sezonně očištěných dat měla dokonce zhruba odpovídat míře dubnového nárůstu. Jinými slovy by se ceny potravin za těchto okolností v průměru vrátily přibližně tam, kde se nacházely před dubnovým nárůstem.

To by nahrávalo hypotéze, že dubnové zdražení mohlo souviset s efektem brzkých Velikonoc a bylo tak jen dočasné. Tlak na růst cen potravin totiž nevytváří ani ceny potravinářských a zemědělských výrobců, kde k žádnému zásadnímu výkyvu směrem vzhůru v předešlých měsících nedošlo.

Na vyšší inflaci v průběhu února až dubna působily rovněž pohonné hmoty, které za toto období zdražily skoro o 9 %. Vliv měly vyšší ceny surové ropy na světových trzích a slabší koruna. Ropa však během května zlevnila a koruna posílila. Ceny u čerpacích stanic tento vývoj následovaly.

Je tak pravděpodobné, že inflace v květnu klesne. Vrátit by se mohla k trajektorii, kterou centrální banka očekává, tedy ke 2,5 % meziročně. Z měnově politického hlediska bude ale důležitější vývoj jádrové inflace a především pak cen služeb, které zatím stále rostou rychlým tempem. V jejich vývoji by se mohly v následujících měsících mísit dva protichůdné vlivy. Na straně jedné přísná měnová politika a klesající ceny energií, na té druhé pak poměrně svižně oživující domácí poptávka.

Autor: Martin Gürtler

Investiční bankovnictví Komerční banky

Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 16:47  Silná ekonomika USA a jestřábí komentáře z ČNB (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688