Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle
Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.
Detailnější pohled na vývoj jednotlivých položek spotřebního koše ukazuje prohloubení meziročního poklesu cen potravin a zpomalení meziročního růstu cen u řady položek, jež náleží do tzv. jádrové inflace.
Mírně se zrychlil meziroční růst u nákladů na bydlení, zrychlil se růst cen v dopravě včetně cen pohonných hmot.
Data o březnové inflaci, jež hlásí stabilizaci meziročního růstu spotřebitelských cen na úrovni inflačního cíle, potvrzují prostor pro další snižování úrokových sazeb ČNB.
Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny na úrovni 2,0 %, v souladu s očekáváním finančního trhu.
ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem února odhadovala březnovou meziroční inflaci na úrovni 2,9 %, viditelně pod prognózou centrální banky však vyšla inflace již i za letošní leden a únor.
Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace na úrovni dvouprocentního inflačního cíle ČNB a očekáváme, že okolo dvou procent bude inflace kolísat i v dalších měsících.
Za březnovou stabilitou meziroční inflace se skrývá působení protichůdných faktorů.
Ceny potravin prohloubily svůj meziroční pokles: z únorového poklesu o 4,8 % na 5,9 % v březnu.
Zpomalení meziročního cenového růstu hlásí řada položek spadajících do tzv. jádrové inflace: zmínku si zaslouží odívání a obuv, stravování a ubytování anebo bytové vybavení.
Růst cen naopak zrychlil v položce doprava, kde se promítl jak růst cen pohonných hmot, tak vyšší poplatek za dálniční známku.
Nepatrně se zrychlil růst u nákladů na bydlení (například nájemné z bytu či teplo a teplá voda).
Údaj o jádrové inflaci, která v rámci všech indikátorů vývoje spotřebitelských cen zřejmě nejlépe mapuje domácí cenové tlaky, ČNB teprve zveřejní v průběhu dneška.
Předpokládáme, že jádrová inflace vykáže mírný pokles z únorové úrovně 2,8 %.
Prognóza samotné centrální banky pro letošní březen činila 3,3 %, jádrová inflace ovšem vyšla pod odhadem ČNB již také v lednu a únoru.
Meziroční inflace v březnu zůstala beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním trhu a pod prognózou ČNB.
Kolem dvouprocentního inflačního cíle by měl meziroční cenový růst oscilovat i v dalších měsících, přičemž v červnu a po většinu třetího čtvrtletí se inflace může nacházet dokonce pod dvouprocentní úrovní.
Za celý letošní rok odhadujeme celoroční průměrnou inflaci na úrovni 2,0 % poté, co v roce 2023 růst spotřebitelských cen činil 10,7 %.
Pro ČNB je to signál, že úrokové sazby mohou dále klesat: inflace je pod prognózou centrální banky, koruna je ale naopak zhruba o dva a půl procenta slabší.
Předpokládáme proto, že se bankovní rada bude i nadále držet svého dosavadního přístupu, kdy letos v únoru i březnu snížila úrokové sazby vždy o půl procentního bodu.
Z dnešního pohledu očekáváme snížení úroků o půl procentního bodu i na příštím zasedání bankovní rady ČNB, jež se bude konat 2. května.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2023. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Inflace ve Španělsku poprvé od března 2021 klesla pod dvouprocentní cíl ECB
- Březnová meziroční míra inflace zůstane na úrovni 0,6 procenta, míní analytici
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA