Neobjevená destinace pro české firmy (Zemědělská Paraguay)
Paraguay je jedním z největších světových producentů sóji, kukuřice, pšenice, bavlny, ovoce a zeleniny a dalších plodin, patří také mezi 10 největších vývozců hovězího masa na světě. Velkou výzvou pro tamní zemědělství jsou ale nové technologie. Paraguay poptává nástroje k efektivnějšímu nakládání s energiemi (hlavně s vodou), monitoringu úrody a sklizní nebo třeba ke sledování stád skotu.
Ilustrační foto Shutterstock
Paraguayské hospodářství je tradičně založeno na zemědělské a živočišné výrobě, kde vedle reexportu hraje důležitou roli vývoz produktů, jako je sója, obilí a hovězí maso. Země zažívá dlouhodobý ekonomický růst podpořený zdravou makroekonomickou politikou. Paraguay má nejkonkurenceschopnější daňový systém v regionu. Paraguayská centrální banka úspěšně plní své základní úkoly: usiluje o cenovou stabilitu finančního systému a úspěšně kontroluje inflaci. Jedním z pozitivních aspektů je vysoká ziskovost přímých zahraničních investic v zemi, která činí 13,6 %, což je výrazně nad průměrnou ziskovostí v regionu (5,5 %).
Zemědělský boom
Zemědělství a živočišná výroba, které se na hrubém domácím produktu podílejí 20 procenty, vzrostly v posledním desetiletí díky celosvětové poptávce o 52 %. Více než 75 % paraguayského vývozu se skládá ze zemědělských produktů. Používané technologie však zatím zdaleka nedosahují evropských standardů. V situaci, kdy celosvětově rostou ceny výrobních vstupů, budou proto paraguayští farmáři hledat možnosti, jak ušetřit při výrobě právě díky novým technologiím. Příležitosti pro české firmy se tedy naskýtají v oblasti hnojiv, zemědělských strojů, biotechnologií s přidanou hodnotou či smart řešení.
Předloni zemi postihlo nejhorší sucho v historii. Vyhledávané jsou tedy řešení spojené s efektivnějším nakládáním s vodou. V rozlehlé zemi s nízkou hustotou obyvatel je taktéž výzvou monitorovat aktuální polohu stád.
Přístup na trh Latinské Ameriky
Jako členský stát MERCOSUR má Paraguay přístup na trh s více než 295 miliony obyvatel, což umožňuje významný tok obchodu mezi členskými zeměmi bloku. Paraguay má též řadu zákonů a režimů, které poskytují investorům rozsáhlé výhody, jako je zrychlený proces zakládání firem, udělování dokladů o pobytu v zemi ve zkráceném řízení, dočasné osvobození nebo pozastavení cel na dovoz strojů či osvobození vývozu od DPH. Zákon navíc zaručuje rovné zacházení vůči národní i zahraničním investicím.
Radek Hovorka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz