Finanční trhy dnes očekávají pokles sazeb ČNB o 25 bb nebo 50 bb (Ranní zpráva z finančního trhu)
ČNB by na dnešním zasedání podle nás i konsenzu analytiků měla potřetí v řadě snížit úrokové sazby o 50 bb. Tržní instrumenty jsou však v očekávání rozpolceny mezi pokles o 25 bb a 50 bb, a tak bychom se na tržních sazbách i kurzu koruny mohli dočkat po zveřejnění rozhodnutí určité reakce. ČNB by nám měla nabídnout také svůj pohled na neutrální úrokovou sazbu, která se dle dosavadních vyjádření členů bankovní rady nachází výše, než na dosud uvažovaných 3 %. Ve Spojených státech dnes očekáváme další proinflační data v podobě nadkonsenzuálního růstu jednotkových mzdových nákladů za Q1 24, což by na trzích mohlo částečně korigovat holubičí vyznění včerejšího zasedání Fedu.
Růst mzdových nákladů v USA v Q1 24 výrazně zrychlil
Klíčovou domácí událostí je dnes měnověpolitické zasedání ČNB. My i tržní konsenzus očekáváme snížení základní úrokové sazby o 50 bb na 5,25 %. Tržní kontrakty svoje sázky začaly již ve druhé polovině minulého týdne zmírňovat, a zaceněno tak je aktuálně něco mezi -25 bb a -50 bb. Jakýkoliv výsledek dnešního zasedání by tedy mohl přinést tržní odezvu. Centrální bankéři ve svých nedávných vyjádřeních potvrzovali preferenci k obezřetnému uvolňování měnové politiky, k čemuž je kromě slabší koruny vede i nadále svižný růst cen služeb a vyšší zahraniční úrokové sazby. Očekáváme, že ve stejném tempu jako dosud bude ve snižování úrokových sazeb centrální banka pokračovat také na červnovém a srpnovém zasedání. Pro září, listopad a prosinec pak již předpokládáme pokles o standardních 25 bb na konečných 3,5 %. ČNB by na čtvrtečním zasedání měla zveřejnit i výsledky analýzy, která by měla ukázat, kde se podle ní nachází rovnovážná či politicky neutrální úroveň sazeb. Zatímco dosud centrální banka pracovala s 3% úrovní, bankovní rada by podle vyjádření jejích členů preferovala spíše 3,5-4,0 %. Za pravděpodobnější považujeme dolní mez tohoto intervalu a v naší prognóze jsme tak neutrální úroveň repo sazby zvýšili ze 3,0 % na 3,5 %, na čemž se podílela i vzestupná revize terminálních sazeb Fedu a ECB v rámci vnějších předpokladů naší prognózy. Více píšeme v našich Ekonomických výhledech (https://bit.ly/CEO_2Q24_CZ).
Z globálního kalendáře budou podle nás zajímavá zejména data o jednotkových nákladech práce v USA. Kolegové z SG se domnívají, že svižný růst mezd by v kombinaci s utlumenou dynamikou produktivity práce mohl přispět k jejich nadkonsenzuálnímu nárůstu o výrazných 5 % mezičtvrtletně anualizovaně (konsenzus 4,0 %).
Česká ekonomika ožívá, Fed chce vidět další dezinflační data
Tuzemský HDP v letošním prvním čtvrtletí vzrostl mezičtvrtletně o 0,5 %. To bylo v souladu s naší prognózou, avšak lehce nad tržním konsenzem (0,4 % q/q). Po růstu o 0,4 % q/q v závěru loňského roku se tedy dynamika domácí ekonomické aktivity mírně zvýšila. K mezičtvrtletnímu růstu podle komentáře ČSÚ (struktura bude zveřejněna až na konci května) přispěla hlavně domácí poptávka, a to prostřednictvím zvyšující se spotřeby domácností i investic. Slabá zahraničí poptávka naopak růst tuzemské ekonomiky brzdila. Část růstu tuzemské ekonomiky souvisí i s relativně nízkou výchozí pozicí, když HDP ČR v Q1 24 na základně předběžného odhadu zaostával o 0,5 % za svou předpandemickou úrovní. Té by podle naší predikce měla ekonomika dosáhnout již v tomto čtvrtletí. Předběžný odhad ČSÚ celkově potvrzuje vyznění prognózy z našich posledních Ekonomických výhledů (https://bit.ly/CEO_2Q24_CZ), kde očekáváme růst tuzemské ekonomiky za celý letošní rok ve výši 1,4 %. Více ke zveřejněnému odhadu HDP za Q1 24 v samostatném komentáři zde: https://bit.ly/44klA8a.
Ekonomický výkon v Q1 24 vzrostl i v Německu a eurozóně. Zatímco eurozóna překvapila lehce vyšší dynamikou (+0,3 q/q vs. konsenzus +0,1 % q/q), německá ekonomika dále pokračuje v útlumu. Z mezičtvrtletního pohledu byl sice vykázaný růst o 0,2 % q/q o 0,1 pb nad mediánem odhadů, revize předchozích údajů však způsobily, že meziroční dynamika (NSA) ve výši -0,9 % byla naopak o 0,1 pb pod tržním očekáváním. Přestože se předstihové indikátory v Německu v posledních měsících již začaly zlepšovat, oživení tamní ekonomiky bude podle nás velmi pozvolné. V celoročním vyjádření by letos měla německá ekonomika zhruba stagnovat.
Inflace v eurozóně v dubnu podle očekávání setrvala na 2,4 % y/y. Lehce vyšším údajem překvapila jádrová inflace, která se z březnových 2,9 % y/y snížila na 2,7 % y/y, přičemž medián tržních odhadů předpokládal ještě o 0,1 pb nižší číslo. V rámci jádrové složky je z pohledu ECB dobrou zprávou, že dynamika cen služeb poklesla na 3,7 %, poté co se několik měsíců držela na 4 % y/y. Na podzim by se celková inflace v eurozóně mohla podle našeho odhadu s přispěním vysoké srovnávací základny a pokračujícího poklesu cen na velkoobchodních trzích s energiemi dostat pod 2 % y/y. Jádrová inflace však pravděpodobně do konce roku zůstane nad 2,5 % y/y, což by mělo souviset hlavně s napjatým trhem práce.
Zasedání Fedu nebylo tak jestřábí, jak se trhy po zvýšení cenových tlaků v Q1 obávaly. Ke změně úrokových sazeb v souladu s očekáváním opět nedošlo. Koridor, ve kterém se bude klíčová úroková sazba americké centrální banky pohybovat, tedy zůstává na 5,25-5,50 %. Na tiskové konferenci šéf Fedu J. Powell zopakoval, že klíčem k načasování prvního snížení úrokových sazeb jsou nová data, která nejprve budou muset jasně ukazovat na udržitelný návrat inflace k 2% cíli. Zároveň však uvedl, že je podle něj nepravděpodobné, že by další úpravou úrokových sazeb bylo jejich zvýšení. Pokles sazeb v letošním roce Powell nevyloučil, podle nás by k tomu ale ani slabší inflační čísla v následujících měsících nemusela stačit, a tak v základním scénáři nadále předpokládáme zahájení cyklu snižování úrokových sazeb až v příštím roce tempem 25 bb za čtvrtletí. Neutrální úrovně, kterou odhadujeme na 3,00-3,25 %, by tak mohlo být dosaženo na začátku roku 2027.
Holubičí vyznění zasedání Fedu bylo včera patrné ve vývoji tržních úrokových sazeb, dolar oslabil na pondělní úroveň. Dolarové tržní úrokové sazby na kratším konci křivky zamířily až o 8 bb dolů. Dolar k euru smazal úterní a částečně i středeční posílení a vrátil se na 1,072 USD/EUR. Měny rozvíjejících se trhů v tomto prostředí naopak posilovaly. Česká koruna včera v páru s eurem zpevnila o 0,3 % na 25,10 CZK/EUR.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- CZ0003529943, Rohlik.cz Finance a.s., 5,50%, 2021 - 2026
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- ČEZ Prodej, a. s. Sazba D57d, tarif D57d
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Úrokové sazby ČNB
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select