Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit? - Rozbřesk
Od začátku únoru došlo na londýnské burze k výraznému zdražení mědi. Na dohled psychologické hranice 10 000 dolarů za tunu táhne měď jak napjatá situace na straně nabídky, tak především silná poptávka z Číny. A podobně je tomu i u dalších klíčových komodit – od ropy přes železnou rudu až po kobalt. Výsledkem je neobvykle silný nárůst čínských zásob napříč komoditním spektrem.
Zůstaneme-li u mědi, její cena je často využívána jako indikátor kondice čínské ekonomiky. A skutečně platí, že část silné poptávky jde na vrub hospodářskému oživení – především v průmyslu, kterému se v prvním čtvrtletí dařilo nad očekávání dobře. Ale celý příběh je zřejmě složitější. Nemalá část poptávky totiž odráží mohutný nárůst zásob, který je z historického pohledu i při zohlednění tradiční sezónnosti významně nadstandardní (viz graf).
Co stojí za takto agresivní akumulací zásob? Jednou z možností může být příprava Číny na devalvaci juanu. V takovém případě by dávalo silné předzásobení smysl, jelikož drtivá většina komodit je obchodována v amerických dolarech. Devalvace čínské měny by navíc podpořila vývozy elektromobilů nebo solárních panelů, u kterých je měď kritickým vstupem. Roli mohou sehrát i americké prezidentské volby. Jinak řečeno, provést celou operaci, dokud je v úřadu Joe Biden, neboť odvetná opatření ze strany Donalda Trumpa by mohla být podstatně tvrdší.
Vysvětlením mohou být i strategicko-geopolitické důvody. Měď je nejdůležitějším kovem probíhající dekarbonizace, bez kterého nejde vybudovat zelená infrastruktura – solární panely, baterie nebo elektromobily (výroba elektromobilu vyžaduje zhruba 90 kg mědi, u spalovacích motorů je to cca 23 kg). Vysoké zásoby tohoto strategického kovu, za jehož zpracování je navíc Čína globálně zodpovědná z více než 50 %, tak dává Pekingu důležitou konkurenční výhodu. A třeba i možnost zaplavit zahraniční trhy svými „zelenými“ produkty, často navíc vehementně podporované státními subvencemi.
Zatímco Čína má velmi silnou pozici v rámci celého dodavatelského řetězce kritických minerálů, Evropa v tomto ohledu zaspala. Jde přitom o zdroje, u kterých bude silná poptávka narážet na omezenou nabídku. Evropa proto musí šlápnout na plyn, pokud chce zlepšit vlastní konkurenceschopnost a naplnit ambiciózní plány uhlíkové neutrality. Alternativou je rostoucí závislost na Číně, které je – po zkušenostech s ruským plynem – nanejvýš vhodné se vyhnout.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna včera zůstala na svém a nijak nereagovala na vystoupení guvernéra Michla na Univerzitě Pardubice. V rámci diskuze guvernér zmínil, že hlavní úroková sazba se bude v budoucnu pravděpodobně pohybovat nad třemi procenty. Směrem k debatě o dlouhodobé rovnovážně sazbě pak A. Michl uvedl, že většina bankovní rady si myslí, že tato sazba je mírně vyšší, než činí modelový 3% předpoklad. Směrem ke květnovému zasedání příliš nového nezaznělo a nadále tak platí, že varianta 50bps snížení sazeb je zdaleka nejpravděpodobnější. Jak ale guvernér zmínil, „po poklesu sazeb v květnu bude ČNB snižovat sazby velmi opatrně“.
Eurodolar
Na devizových trzích včera eurodolar krátce otestoval hladinu 1,07, poté co byly zveřejněny první odhady PMI z eurozóny. Ty ukázaly na to, že podnikatelská nálada v eurozóně se dále vylepšuje. Zároveň s tím se v důsledku pokračující výsledkové sezóny zvyšuje i apetit po riziku, což euru rovněž pomáhá.
Dnes může eurodolar na svoje včerejší zisky navázat, a to zejména pokud se ukáže, že se podnikatelská nálada v Německu vylepšuje (index Ifo) a globální akciové trhy budou schopny rozšířit svoje zisky.
Regionální Forex
Maďarská centrální banka snížila svoji základní úrokovou sazbu z 8,25 % na 7,75 %, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Doprovodný komentář k rozhodnutí MNB byl přiměřeně neutrální s tím, že naznačoval relativně opatrný postup při redukci sazeb na dalších zasedáních, s čím byl forint evidentně spokojený. My počítáme s tím, že by MNB měla i v květnu snížit sazby o 50bps, přičemž pokud to vnější okolnosti centrální bance dovolí, tak by se o podobný krok mohla pokusit i v červnu. Ve druhé polovině roku však bude cyklus snižování sazeb v Maďarsku výrazně pomalejší.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Zemědělské komodity, agro komodity - cena pšenice, kukuřice, kakaa
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Komodity
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Výzkum kritických nerostných surovin v ČR (video) Kritické komodity EU - antimon, beryllium, kobalt, galium, germanium, hořčík, indium, niob, tantal a wolfram, platiny, kovy vzácných zemin, fluorit a grafit
- NYT: Ceny komodit jsou vyhnané nahoru hromaděním zásob v Číně
- Komodity - Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,proč z nabídky "KOMODITY ONLINE" zmizela položka UHLÍ?Děkuji - často kladené dotazy
- Proč Čína roste plným výkonem o dost dříve než USA? A proč Evropa nejvíc zaostává?
- Proč Čína roste plným výkonem o dost dříve než USA? A proč Evropa nejvíc zaostává? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Poptávka po lithiu a dalších kritických minerálech prudce roste, říká IEA, ale obavy z nabídky přetrvávají
- Rozbřesk: Proč jsou automobilky kritickým motorem německých investic?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory