ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  19.04.2024 09:00:00

V průběhu roku 2023 bylo v Pardubickém kraji registrováno 4 985 trestných činů, což byl třetí nejnižší počet za dobu existence kraje - Kriminalita v Pardubickém kraji v roce 2023

19. 4. 2024

V průběhu roku 2023 bylo v Pardubickém kraji registrováno 4 985 trestných činů, což byl třetí nejnižší počet za dobu existence kraje. Téměř polovinu ze všech registrovaných trestných činů v kraji tvořila majetková kriminalita (46,3 %). Při přepočtu na tisíc obyvatel měl Pardubický kraj nejméně registrovaných trestných činů mezi všemi kraji ČR. Z okresů kraje vynikaly zejména okresy Chrudim a Ústí nad Orlicí, které se spolu s okresem Vyškov prezentovaly nejnižším počtem registrovaných trestných činů na tisíc obyvatel mezi všemi 77 okresy (vč. Prahy).

Podle údajů Policejního prezidia České republiky bylo na území Pardubického kraje v roce 2023 registrováno celkem 4 985 trestných činů, tj. třetí nejnižší počet za dobu existence kraje. Ve srovnání s předchozím rokem se počet registrovaných trestných činů v kraji snížil o 4,7 %, což znamenalo třetí nejvyšší pokles mezi šesti kraji, v nichž se kriminalita meziročně snížila. Zatímco k nejvyššímu meziročnímu poklesu kriminality došlo v Libereckém kraji (o 8,3 %), nejvyšší nárůst evidujeme v Kraji Vysočina (o 7,0 %). Z celostátního hlediska zůstala kriminalita na téměř stejné úrovni, mezi lety 2022 a 2023 poklesla pouze o 0,3 %.

Kriminalita v ČR, Pardubickém kraji a jeho okresech v roce 2023
Zdroj: Policejní prezidium ČR

Z hlediska klasifikace byly v roce 2023 mezi registrovanými trestnými činy v Pardubickém kraji nejčastěji zastoupeny majetkové činy (46,3 %). Násilná kriminalita měla mezi registrovanými trestnými činy v kraji 7,5% zastoupení, hospodářská kriminalita 6,8% zastoupení (zahrnuje především trestné činy v obchodních a finančních vztazích) a mravnostní kriminalita 2,5% zastoupení. Mezi majetkovou kriminalitu patřilo v kraji celkem 2 309 trestných činů, z toho 19,0 % spadalo mezi krádeže vloupáním, 32,9 % mezi krádeže prosté a zbývajících 48,2 % tvořily ostatní majetkové činy. Mezi nejčastější ostatní majetkové činy patřilo neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku (42,4 %), podvod (39,9 %) a poškození cizí věci (12,7 %).

V celé České republice bylo v roce 2023 registrováno 181 417 trestných činů, z toho více než polovina patřila mezi majetkovou kriminalitu (55,3 %). Násilná kriminalita byla mezi registrovanými trestnými činy v ČR zastoupena 7,2 %, hospodářská kriminalita 7,0 % a mravnostní kriminalita 1,8 %. Do majetkové kriminality spadalo celostátně 100 300 trestných činů, z toho 35,0 % tvořily krádeže prosté a 30,9 % krádeže vloupáním.

Registrované trestné činy podle klasifikace
Zdroj: Policejní prezidium ČR

Více než dvě pětiny registrovaných trestných činů v Pardubickém kraji spadaly v roce 2023 do okresu Pardubice (42,0 %). Na okres Ústí nad Orlicí pak připadalo 22,7 % ze všech registrovaných trestných činů v kraji, na okres Svitavy 17,7 % a na okres Chrudim 17,6 %. Majetková kriminalita byla v okresech kraje zastoupena podprůměrně. Zatímco celostátně spadalo mezi majetkovou kriminalitu 55,3 % ze všech registrovaných trestných činů, na Pardubicku, které mělo nejvyšší podíl majetkové kriminality mezi okresy kraje, spadalo mezi majetkovou kriminalitu 54,2 % ze všech registrovaných trestných činů a na Svitavsku s nejnižším podílem pouze 33,8 %.

Registrované krádeže vloupáním v Pardubickém kraji (vybrané druhy)
Zdroj: Policejní prezidium ČR

Na území kraje bylo v roce 2023 registrováno 438 krádeží vloupáním, což byla třetí nejnižší hodnota za posledních deset let. Ve srovnání s předchozím rokem se v kraji počet krádeží vloupáním snížil o 27,4 %, což znamenalo nejvyšší procentuální pokles mezi kraji (spolu s Jihomoravským krajem). Meziročně se v kraji snížil počet krádeží vloupáním do rodinných domů, bytů, víkendových chat i obchodů. Naopak o jeden případ vzrostl počet vloupání do restaurací a hostinců. V roce 2023 tak bylo na území kraje registrováno 38 vloupání do rodinných domů, 16 vloupání do bytů, 31 vloupání do víkendových chat, 21 vloupání do obchodů a 20 vloupání do restaurací a hostinců.

Na území kraje bylo v roce 2023 registrováno také 182 krádeží jízdních kol, přičemž 128 případů spadalo mezi krádeže prosté a 54 případů mezi krádeže vloupáním (tj. kola byla odcizena při vniknutí do uzavřeného prostoru lstí, nedovoleným překonáním uzamčení nebo překonáním jiné jistící překážky). Ve srovnání s předchozím rokem se v kraji počet registrovaných krádeží jízdních kol příliš nezměnil. V roce 2022 bylo v kraji registrováno 181 těchto skutků, přičemž 108 případů bylo klasifikováno jako krádeže prosté a 73 případů jako krádeže vloupáním.

Registrované trestné činy na 1 000 obyvatel podle okresů a krajů v roce 2023*)

*) Okresy Středočeského kraje Praha-východ a Praha-západ a okresy Plzeňského kraje Plzeň-jih a Plzeň-sever jsou
v návaznosti na dostupný datový zdroj sloučeny v jeden územní celek.

Na každých tisíc obyvatel České republiky připadalo v roce 2023 v průměru 16,7 registrovaných trestných činů. Zatímco nejvíce registrovaných trestných činů na tisíc obyvatel mělo mezi všemi čtrnácti kraji Hlavní město Praha (29,9), nejméně registrovaných trestných činů na tisíc obyvatel měl Pardubický kraj (9,4). Na druhé pozici mezikrajského žebříčku se s velkým odstupem za Prahou umístil Ústecký kraj (19,8). Opačnou stranu tohoto žebříčku obsadil s druhým nejnižším počtem registrovaných trestných činů na tisíc obyvatel Zlínský kraj (10,8) a Kraj Vysočina (10,8). Mezi všemi 77 okresy (vč. Prahy) se pohyboval počet registrovaných trestných činů na tisíc obyvatel v rozmezí od 8,2 v okresech Ústí nad Orlicí, Vyškov a Chrudim po 29,9 v Hlavním městě Praze. Svitavsku patřil v tomto žebříčku pátý nejnižší počet registrovaných trestných činů na tisíc obyvatel (8,4) a Pardubicku spolu s okresem Kutná Hora dvacátý první nejnižší počet (11,6).

Objasněné trestné činy v ČR a krajích v roce 2023
Zdroj: Policejní prezidium ČR

V roce 2023 bylo v Pardubickém kraji zaznamenáno 2 958 objasněných trestných činů (jde o skutky, u kterých je datum zahájení trestního řízení i datum objasnění ve stejném kalendářním roce). Dále v kraji evidujeme také 494 dodatečně objasněných trestných činů, tedy skutků, u kterých je datum zahájení trestního řízení před 1. 1. 2023. Zatímco na objasněných trestných činech v kraji se skutky spáchané pod vlivem alkoholu podílely 19,4 %, na dodatečně objasněných trestných činech pouze 5,9 %. Trestné činy spáchané opakovaně trestanými osobami tvořily přibližně polovinu z objasněných i dodatečně objasněných trestných činů v kraji (49,2 %, respektive 47,2 %) a trestné činy spáchané cizinci přes jednu desetinu z objasněných i dodatečně objasněných trestných činů v kraji (11,5 %, respektive 14,0 %).

 

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688