Investice do nájemních rezidenčních projektů se v Česku meziročně ztrojnásobily
· V České republice se do institucionálního bydlení loni investovalo 167 milionů eur
· Jde o 13 % celkového objemu investic do komerčních nemovitostí u nás
· Trh s nájemním bydlením roste v Česku, CEE i celé Evropě
V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí in vestovalo celkem 1 290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí: zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020 [1] ) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %. Investoři se zajímají o projekty v Praze, ale i regionálních městech, jako je Brno nebo Plzeň. Investovanou částku i percentuální podíl na celku mělo Česko loni nejvyšší ve střední a východní Evropě. V regionu EMEA se loni investice do sektoru „living“ na celkovém investovaném objemu podílely 22 % [2] .
Tabulka 1: Investice do komerčních nemovitostí v Česku |
| |
Rok | Investice do nájemního bydlení (mil. EUR) | Podíl na celkových investicích |
2017 | 77 | 2,1% |
2018 | 87 | 3,3% |
2019 | 10 | 0,3% |
20201 | 1 312 | 48,8% |
2021 | 52 | 3,1% |
2022 | 55 | 3,2% |
2023 | 167 | 13,0% |
Zdroj: Cushman & Wakefield
Obliba rezidenčního segmentu v Česku se u investorů zvyšuje, neboť je velmi stabilní. Zatímco v jiných částech nemovitostního trhu může docházet k výrazným výkyvům zejména na straně poptávky, bydlení bude potřeba stále. Nárůstu zájmu o něj nahrávají sociodemografické faktory: stárnutí populace, snižování průměrné velikosti domácností, pokračující urbanizace a přírůstek obyvatel v hlavním městě v důsledku migrace. Zároveň se zhoršuje dostupnost vlastního bydlení a mladší generace mají odlišný způsob života, než bylo běžné dříve, takže podíl nájemního bydlení do budoucna poroste.
Erik Müller, vedoucí týmu rezidenčních poradenských služeb, Cushman & Wakefield: „Výstavba bytů je přitom v Česku a zvláště v Praze dlouhodobě nedostatečná a do budoucna omezená. Po oživení poptávky ze strany domácností způsobeném poklesem úrokových sazeb na hypotékách do pásma 3 až 3,5 % se očekává, že trh v krátké době absorbuje většinu dostupných bytů, čímž vznikne opětovný tlak na růst jejich cen. V dlouhodobém horizontu proto předpokládáme, že nabídka nájemních projektů ke koupi pro investory bude nižší, cena za metr čtvereční vzroste a výnosy u nájemního bydlení třídy A klesnou pod 3,5 %. Toho si je většina investorů vědoma, a proto již vidíme přípravu akvizic na roky 2027 a 2028.“
80 procent investorů chce do bydlení investovat více
Rezidenční trh posiluje i v dalších zemích regionu EMEA, kde pod pojem „living sector“ patří také třeba studentské či seniorské bydlení. Jeho podíl na celkových aktivech držených investory v Evropě loni činil 21 %, zatímco v roce 2014 šlo o 14 % [3] .
V průzkumu realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield nazvaném European Living Investor Survey 2024 uvedlo 53 % respondentů, že do tohoto segmentu již alokovali více než 20 % svého portfolia. Téměř 80 % dotázaných pak očekává, že se jejich investice do něj v nadcházejících pěti letech zvýší, u 35 % významně.
Erik Müller, vedoucí týmu rezidenčních poradenských služeb, Cushman & Wakefield: „Z průzkumu zaznívá jasný optimismus panující v EMEA ohledně růstu „living“ segmentu, jemuž i v ostatních zemích nahrávají demografické faktory, zásadní společenské změny a nedostatečná výstavba. Tento segment se již stal zásadní složkou vyváženého realitního portfolia a do budoucna očekáváme, že jeho role poroste.“
Budoucnost: studentské bydlení a udržitelnost
Trendy v Česku kopírují ty na hlavních evropských trzích (Spojené království, Německo, Španělsko) – i když zatím v menší míře. V zahraničí například investoři běžněji cílí na segmenty, jež jsou u nás označované jako alternativní – s rostoucími počty domácích i mezinárodních studentů investuje polovina dotázaných do studentského bydlení. Ve snaze diverzifikovat i v rámci „living“ sektoru pak cílí i na dostupné bydlení, seniorské bydlení nebo co-living – což jsou segmenty, u nichž se v střednědobém horizontu očekává růst.
Za další trend, který do budoucna nelze přehlížet, označují investoři do bydlení u nás i jinde v Evropě udržitelnost. Téměř 80 % respondentů průzkumu uvedlo, že jde v jejich portfoliu o klíčový aspekt, a 70 % je ochotno si připlatit za projekty s nadstandardními prvky udržitelnosti, jako jsou třeba tepelná čerpadla země-voda, recirkulace nejenom dešťové vody, zelené fasády nebo moderní vícepatrové dřevostavby.
Erik Müller, vedoucí týmu rezidenčních poradenských služeb, Cushman & Wakefield: „Přestože Česko zatím není v rámci Evropy pro institucionální nájemní bydlení klíčovým trhem, i zde je z rostoucího podílu tohoto segmentu patrný nárůst jeho významu. Důkazem je několik zásadních transakcí realizovaných v uplynulých dvou letech. Patří k nim Rezidence Hagibor, kterou koupila americká investiční společnost Invesco Real Estate, či Rezidence Vysočanský Mlýn a areál Veltex, které do svého nemovitostního portfolia získal tuzemský investiční fond Mint Investments. Aktivními hráči na tomto trhu jsou také třeba Arcibiskupství pražské, Česká spořitelna a další.“
[1] V roce 2020 došlo v ČR k mimořádné transakci 42 500 bytů, které od společnosti Residomo koupila společnost Heimstaden Bostad.
[2] Zatímco u údajů za Česko a CEE pracujeme s pojmem „rezidenční sektor“, kam zahrnujeme pouze nemovitosti určené k běžnému bydlení, v průzkumu EMEA jde o „living sector“, kam patří také např. studentské či seniorské bydlení.
[3] Zdroj: RCA
Cushman & Wakefield
Společnost Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) je předním světovým poskytovatelem realitních služeb pro nájemce i vlastníky nemovitostí. Zaměstnává cca 52 000 lidí ve 400 poboček v 60 zemích světa. V roce 2022 dosáhly příjmy společnosti 10,1 miliardy dolarů, a to díky aktivitám v oblasti správy budov, nemovitostí a projektů, pronájmu, investičních trhů, oceňování nemovitostí a dalších služeb. Získává také četná oborová a byznysová ocenění za svou prvotřídní firemní kulturu a úsilí v rámci DEI (Diversity, Equity and Inclusion), ESG (Environmental, Social and Governance) atd.
Více informaci na: na www.cushmanwakefield.com
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Výsledky:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun