EU a mezinárodní partneři se dohodli na rozšíření spolupráce ohledně kritických surovin
EU a partneři zřizují Fórum Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin
EU, USA a další partneři Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin, k němuž se připojily Kazachstán, Namibie, Ukrajina a Uzbekistán, dnes oznámili zřízení Fóra Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin. Fórum bude sloužit jako nová platforma pro spolupráci v oblasti kritických surovin, které jsou životně důležité pro globální ekologickou a digitální transformaci.
Klub pro kritické suroviny, oznámený Evropskou komisí, se nyní stává plně součástí Fóra Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin. Tím se vytvoří rozsáhlejší a ambicióznější společná iniciativa propojená s Partnerstvím pro zabezpečení nerostných surovin, v němž Evropská komise zastupuje EU. Fórum sdruží země bohaté na zdroje a země s vysokou poptávkou po těchto zdrojích.
Činnost Fóra Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin bude vyvíjena se zaměřením na dva prvky:
- projektovou skupinu pro podporu a urychlení provádění projektů v oblasti udržitelných kritických nerostných surovin,
- dialog o politikách, který určí politiky na podporu udržitelné produkce a místních kapacit, usnadní spolupráci v otázkách regulace s cílem podpořit spravedlivou hospodářskou soutěž, transparentnost a předvídatelnost a podpoří vysoké environmentální, sociální a správní standardy (ESG) v dodavatelských řetězcích kritických surovin.
Členství ve Fóru Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin bude otevřeno partnerům, kteří jsou připraveni zavázat se dodržovat klíčové zásady Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin, včetně diverzifikace globálních dodavatelských řetězců a vysokých environmentálních standardů, řádné správy věcí veřejných a spravedlivých pracovních podmínek. Ve znamení úzké transatlantické spolupráce budou EU a Spojené státy vést nové fórum společně.
Další kroky
EU a USA se spolu se stávajícími partnery Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin obracejí na možné budoucí členy v Severní a Jižní Americe, Africe, Asii a Evropě s cílem rozšířit účast na fóru a zahájit práci v projektové skupině a skupině pro dialog o politikách.
Souvislosti
Fórum Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin vychází z balíčku předpisů EU týkajících se kritických surovin přijatého v březnu 2023, který zdůraznil potřebu rozmanitějších a udržitelnějších dodavatelských řetězců kritických surovin prostřednictvím nových, vzájemně se podporujících mezinárodních partnerství, jako je Klub pro kritické suroviny. Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin nyní sdružuje 15 partnerů (Austrálie, Kanada, Estonsko, Finsko, Francie, Indie, Itálie, Japonsko, Korejská republika, Německo, Norsko, Spojené království, Švédsko, USA a EU).
Kritické suroviny jsou nepostradatelné pro širokou škálu technologií potřebných pro strategická odvětví EU, jako jsou průmysl pro nulové čisté emise a digitální, kosmické a obranné odvětví. I když poptávka po takových kritických surovinách nebyla nikdy vyšší, očekává se, že kvůli ekologické a digitální transformaci bude i nadále růst. Například poptávka EU po lithiu používaném v bateriích elektrických vozidel a při ukládání energie by se do roku 2030 měla zvýšit dvanáctinásobně. Dodávky kritických surovin se mezitím potýkají s rostoucími geopolitickými, environmentálními a sociálními riziky a výzvami.
Další informace
Evropský akt o kritických surovinách
Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin
Quote
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Hliník - kovy, vývoj ceny surovin
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Železo, železná ruda - kovy, vývoj ceny surovin
- Mezinárodní dny 2020
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- EU a Chile posilují spolupráci v oblasti udržitelných dodavatelských řetězců kritických surovin - Global Gateway
- Výzkum kritických nerostných surovin v ČR (video) Kritické komodity EU - antimon, beryllium, kobalt, galium, germanium, hořčík, indium, niob, tantal a wolfram, platiny, kovy vzácných zemin, fluorit a grafit
- KONTAKTY PRO PŘÍPAD DOTAZŮ OHLEDNĚ PROJEKTŮ MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE MŠMT (ODDĚLENÍ ŘÍZENÍ MEZINÁRODNÍCH PROGRAMŮ VAVAI - 33)
- EU pokročila v jednáních o dohodě o kritických nerostných surovinách s USA
- Jednání EU s USA o kritických nerostných surovinách
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory