Proč jsou ceníky energií pro stávající zákazníky méně výhodné a co s tím dělat?
Energetická krize zamávala s rozpočtem řady domácností, které tak s velkým očekáváním vyhlížely slíbené snižování cen. Toho jsme se letos skutečně dočkali, přesto pořád někteří odběratelé platí vysoké sazby. Situaci přitom mají horší ti, kteří zůstávají věrni svému dodavateli.
Zatímco v loňském roce jsme za MWh elektřiny platili až 6.050 Kč a za MWh plynu až 3.025 Kč – a to ještě díky vládnímu zastropování, které určilo maximální možnou cenu –, letos sazby klesly minimálně o třetinu, v některých případech dokonce až o polovinu. A zlevnění by mohlo být ještě výraznější, kdyby se nevrátil poplatek za obnovitelné zdroje a nevzrostla i cena dalších distribučních poplatků. S tím sice nic neuděláme, přesto zákazníci svou cenu ovlivnit mohou. Rozdíly mezi ceníky malých a velkých dodavatelů a také mezi ceníky pro stávající a nové zákazníky nejsou úplně zanedbatelné.
Stávající zákazníci dnes platí víc
Někde se za věrnost odměňuje, ne však v případě dodavatelů energií. Tady aktuálně platí přesný opak, tedy že stávající zákazníci mají vyšší ceny než ti nově příchozí. Je to způsobené několika faktory. Tím prvním je přirozený konkurenční boj mezi dodavateli. Zákazníkům, které „mají jisté“, nepotřebují nabízet lepší cenu. Raději si ji schovají pro potenciální zákazníky, kteří se teprve rozhodují.
Další faktor pak přímo souvisí se samotným nastavením trhu s energiemi. Dodavatelé nakupují energie pro své zákazníky na burze. Vývoj cen elektřiny se průběžně mění – v tuto chvíli tedy samozřejmě příznivě, protože klesá. Dodavatelé ale většinou nakupují energie dopředu. To znamená, že pro stávající zákazníky nakupovali už před několika měsíci a to za o něco vyšší ceny. Pro nové zákazníky naopak energie zajišťují až teď, a tedy levněji. Situace se obrátila, v období největšího růstu cen měli stávající zákazníci výhodu. Dodavatel pro ně měl nakoupené levnější energie, zatímco pro nové zákazníky – třeba pro bývalé klienty zkrachovalé Bohemia Energy – nakupoval za mnohem vyšší ceny.
Ale zpět k aktuální situaci ceny. Dnes rozdíly mezi ceníkovými sazbami pro stávající a nové zákazníky šplhají v případě elektřiny až k hodnotě 1.200 Kč za MWh, u plynu potom k 600 Kč za MWh. Průměrná česká domácnost se spotřebou elektřiny kolem 3,5 MWh ročně tak přeplácí až 4.200 Kč za jediný rok.
Nejlepším řešením je změna dodavatele
Přesvědčit stávajícího dodavatele, aby zákazníkovi nabídl lepší sazbu, není zrovna jednoduchý úkol. Mnohem jistější je změna dodavatele, kdy se lze dostat nejen k cenám pro nové zákazníky, ale také k celkově nižším tarifům. Obecně platí, že levnější energie nabízejí menší dodavatelé. Rozdíl mezi nejvyššími a nejnižšími tarify dnes u elektřiny dělá klidně 2.000 Kč za MWh. Proto si nezapomínejte pravidelně ověřit, jestli neplatíte zbytečně moc. Ke srovnání jednotlivých nabídek můžete využít online srovnávač Kalkulátor.cz.
Ačkoli krach Bohemia Energy přirozeně vzbudil určitou nejistotu, není třeba se takzvaných alternativních dodavatelů bát. Řada z nich přečkala poslední roky bez větších problémů a dnes dokáží nabídnout příznivější ceny. Určitě ale platí, že zákazníci by se neměli vrhat do náručí dodavatelům, které vůbec neznají. Základem je pečlivé prověřování a vyhledávání relevantních informací, jako je doba působení na trhu, počet odběratelů nebo nejrůznější recenze.
Když přijde na samotnou změnu dodavatele, ani tam nečekají žádné složitosti. Jen u smluv na dobu neurčitou je třeba počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou, takže načasování je v tomto případě klíčové. Potom je samozřejmě namístě pečlivá kontrola nové smlouvy. Je dobré vědět, na jak dlouho platí, zda po jejím vypršení následuje automatická prolongace a za jakých podmínek pak dodávky energií pokračují. V neposlední řadě je třeba provést k předem domluvenému datu samoodečet a jeho výsledky nahlásit oběma dodavatelům i distributorovi.
Pomoc hledejte u nezávislého specialisty
Pokud si nejste jisti, zda všemu rozumíte správně, můžete celý proces svěřit odborníkům z Kalkulátor.cz a mít změnu dodavatele kompletně bez starostí. S jejich pomocí získáte přehled o kompletním energetickém trhu, doporučí vám optimální variantu a následně vám pomohou s přechodem k novému dodavateli. Konečné rozhodnutí je vaše, ale vy tak budete mít jistotu, že se rozhodujete na základě relevantních údajů. A jako bonus k tomu ušetříte i nemalé peníze.
Lukáš Kaňok
Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.
Kalkulátor.cz
my počítáme, vy šetříte
Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.
Více informací na https://www.kalkulator.cz/.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - srovnání cen energií
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- ČEZ Prodej, a. s. - cena elektřiny, ceník elektřiny 2020
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Kalkulačka předčasného důchodu - o kolik méně?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- COP28 - Co se vlastně dohodlo v Dubaji, co to znamená pro planetu a proč je to důležité? (video)
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?