Ranní okénko - Dnes zasedá ČNB i Fed
Na rozdíl od ČNB je výsledek dnešního zasedání Americké centrální banky téměř jistý. Trhy dlouho sázely, že Fed zahájí cyklus uvolňování měnové politiky právě dnes, ale bylo to spíše jejich zbožné přání, které se nenaplní. Důvodů je mnoho. Zaprvé inflace ve Spojených státech amerických se aktuálně pohybuje okolo 3 % a jádrová inflace v únoru činila 3,8 % a ani meziměsíční dynamika nenaznačuje pozitivní trend. Rostou stále ceny ve službách a také v oblasti bydlení, což pro Fed představuje výraznou překážku k dosažení svého 2% cíle. Zároveň trh práce je stále přehřátý a spotřeba amerických domácností je na překvapivě vysoké úrovni a pohání tak tamní hospodářství k lepším výsledkům, ale na druhé straně také živí inflaci. Fed je tak v pozici, kdy si může dovolit držet sazby na vyšších úrovních po delší časový úsek (higher-for-longer), aby ekonomickou aktivitu zchladil a inflaci vrátil ke svému cíli. Aktuálně se jeví jako nejpravděpodobnější scénář prvního snížení sazeb červen, ale varianta pozdějšího uvolňování měnové politiky je zcela jistě na stole. Více napoví nová makroekonomická prognóza včetně tzv. dot-plotu, který nastíní představy jednotlivých členů měnového výboru, jak by se sazby měly do budoucna vyvíjet. Poslední prognóza naznačovala tři snížení sazeb o 25bb do konce letošního roku, dle aktuálního ekonomického vývoje je ale možné, že si někteří členové Fedu představují menší počet cutů.
Včera ráno dorazila zajímavá zpráva z Japonska, kde tamní centrální banka rozhodla poprvé od roku 2007 zvýšit základní úrokovou sazbu, která se tak posouvá do pásma 0,0-0,1 %. Režim záporných úroků tak byl opuštěn. Toto rozhodnutí bylo učiněno v souvislosti s vyšším růstem mezd a inflace se bude pohybovat okolo inflačního cíle. Zároveň bylo oznámeno, že Japonská centrální banka přestává s nákupy do fondů ETF či REITs (nemovitostní fondy). Rovněž bylo ukončeno cílování výnosové křivky, ale v případě potřeby je BoJ ochotna aktivněji vstoupit na trh, pokud by docházelo k rychlému nárůstu výnosů dlouhých splatností. Naopak centrální banka bude pokračovat v taktice kvantitativního uvolňování, kdy i nadále bude nakupovat státní dluhopisy v podobném objemu jako doteď. Rozhodnutí bylo trhy obecně očekáváno, ale tisková konference guvernéra byla spíše holubičího charakteru, a proto japonský jen poklesl k hranici 150 USD/JPY.
Úterní den byl pro akciové trhy solidním, když hodnoty indexů v USA i Evropě rostly. Americký index S&P 500 si připsal téměř 0,6 %, německý DAX +0,3 % a pražský PX +0,2 %. Koruna začíná den před dnešním zasedáním pod hranicí 25,30 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz