Ranní okénko - Fed je připraven snížit sazby v září; jak se dnes zachová ČNB?
Dnes nás bude především zajímat zasedání České národní banky. Bankovní rada ČNB dosud na každém svém zasedání v rámci tohoto roku rozhodla o snížení sazeb o 50bb. Naposledy to bylo překvapivé rozhodnutí, když se většina trhu (ne tak my) domnívala, že tempo snižování sazeb bude zpomaleno na standardních 25bb. Na tiskové konferenci po posledním zasedání ovšem guvernér Aleš Michl poměrně zřetelně signalizoval, že dojde ke zpomalení cyklu uvolňování měnové politiky. Nicméně tento scénář nakonec nastat nemusí, ačkoli před pár týdny se zdálo, že jiná možnost není na stole. To potvrdil i viceguvernér Jan Frait, který uvedl v jednom z rozhovorů, že se bude rozhodovat mezi snížením o 25 či 50bb. Inflační tlaky totiž dále ustupují, inflace v červnu dokonce neočekávaně poklesla až na 2% cíl ČNB. Naopak oživení tuzemské ekonomiky je velmi pozvolné, což bude velmi pravděpodobně reflektovat i nová makroekonomická predikce ČNB. To jsou argumenty pro zachování dosavadního tempa snižování sazeb, na druhé straně opětovné snížení o 50bb by mohlo dostat korunu pod tlak, přičemž slabší koruna je bankovní radou hodnocena jako proinflační riziko. Dalšími důvody, proč by mohla bankovní rada přistoupit ke zpomalení cyklu snižování sazeb, jsou pauza v případě ECB, jejíž počínání ČNB bedlivě sleduje, a také kredibilita ČNB. Z těchto důvodů očekáváme, že bankovní rada tentokrát sníží sazby o 25bb, ale rozhodnutí nemusí být ani zdaleka tak jasné, jak naznačuje anketa agentury Bloomberg, kde panuje absolutní shoda ohledně tohoto kroku mezi analytiky.
Již za pár minut bude publikován výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) týkající se tuzemského zpracovatelského průmyslu. Ten se snížil z 46,1 bodů v květnu na červnových 45,3 bodů. Mírný pokles očekáváme my i trh také v červenci, což ukazuje na pokračující slabost našeho průmyslu. Těsně před rozhodnutím bankovní rady ČNB se také dozvíme, jak se vyvíjí plnění státního rozpočtu.
Jediným zajímavějším údajem ve světě bude výsledek PMI pro zpracovatelský průmysl dle ISM v USA. Ten klesá tři měsíce v řadě a dostal se pod klíčovou hranici 50 bodů, kde by měl podle trhu zůstat i v červenci, ačkoli oproti červnu se očekává mírné zvýšení indexu z 48,5 na 48,8 bodů.
Včerejší zasedání amerického Fedu překvapení nepřineslo, když měnový výbor ponechal sazby v intervalu 5,25-5,50 %. Pozornost se tak přesunula k programovému prohlášení a následné tiskové konferenci předsedy Jerome Powella. V rámci tiskové zprávy se uvádí, že se v posledních měsících podařil určitý pokrok k dosažení inflačního cíle. Zároveň se Fed bude zaobírat riziky nejen týkající se inflace, ale také riziky v případě zaměstnanosti, jelikož kromě cenové stability je cílem Fedu i maximální zaměstnanost. Měnový výbor hodnotí trh práce jako silný, ale ne přehřátý a dostává se do lepší rovnováhy. To potvrdil průzkum ADP, podle kterého přibylo 122 tis. pracovních míst, což je nižší hodnota, než byla predikce trhu i jejich nárůst v předchozích měsících. Co se týká tiskové konference předsedy Fedu, ta vyzněla spíše holubičím tónem. Powell uvedl, že by měnový výbor mohl přistoupit na svém příštím zasedání v září k zahájení cyklu uvolňování měnové politiky. Je to ovšem podmíněno dalšími příznivými příchozími daty. Důvěra mezi členy měnového výboru ohledně dosažení 2% cíle se sice zvýšila, ale je třeba ještě více důkazů. Nicméně Fed nechce zbytečně udržovat sazby na příliš restriktivní úrovni, aby zbytečně nedusil ekonomickou aktivitu.
Eurostat vydal svůj úvodní odhad červencové inflace v eurozóně, podle kterého meziroční inflace v červenci stoupla z 2,5 % na 2,6 %, ačkoli trh očekával stagnaci na červnové úrovni. Rovněž jádrová inflace dopadla hůře, když zůstala ve výši 2,9 %, přičemž medián trhu predikoval mírný pokles na 2,8 %. Tento výsledek tak nepřiblížil očekávané snížení sazeb v záři ze strany ECB. Na druhé straně samotní představitelé bankovní rady uváděli, že cesta k 2% cíli bude ještě relativně dlouhá a hrbolatá. My v tuto chvíli stále předpokládáme, že ECB na zářijovém zasedání doručí po červencové pauze snížení sazeb o 25bb.
Středeční den byl pro akciové trhy úspěšným, když si americký index S&P 500 připsal téměř 1,6 %, německý DAX více než 0,5 % a pražský PX 0,75 %. Koruna se obchoduje před dnešním zasedáním ČNB za 25,40 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů