Scénář, kdy na sebe vše sedí, sazby dolů nepůjdou a akciím to vadit nemusí
Finanční podmínky jsou stále dost uvolněné a to by podle docela jednoduché ekonomické logiky mělo snižovat pravděpodobnost poklesu sazeb. Co na to akcie?
Sazby centrální banky nejsou samy o sobě pro akciový trh zase tak důležité. Do ekonomiky a tudíž i do zisků firemního sektoru se promítají nepřímo. Dá se říci, že převodovým mechanismem tu jsou celkové finanční podmínky. Vedle zisků a dividend pak hodnotu akcií ovlivňuje požadovaná návratnost, která je dána rizikovými prémiemi a bezrizikovými sazbami. Tedy obvykle výnosy desetiletých vládních dluhopisů. A jejich vazba na pohyb sazeb také nemusí být přímá – pokud by například sazby rostly a ekonomiku výrazně brzdily, výnosy dluhopisů mohou jít dolů a ne nahoru spolu se sazbami.
Ve vztahu k akciím se tak mimochodem dá uvažovat o tom, že nadšení a potenciál nových technologií (týkající se nabídkové strany ekonomiky) si přes finanční podmínky stimulují i poptávku. A zlevňují náklad kapitálu, který by je měl financovat. A ve vztahu k celé ekonomice je podle některých odhadů dosavadní uvolnění finančních podmínek to samé, jako kdyby Fed snížil sazby o jeden procentní bod. Co by to znamenalo?
Jako měřítko monetární uvolněnosti, či restrikce lze použít tzv. neutrální sazby. Pokud jsou sazby skutečné nad nimi, měly by působit na ekonomiku jako brzda a naopak. Sazby Fedu se nyní drží kolem 5,33 %, pokud by se kvůli finančním podmínkám „hnuly“ výše zmíněným způsobem, efektivně by se nacházely kolem 4,33 %. Poslední dobou jsem přitom zaslechl pár názorů, podle kterých by se neutrální sazby mohly pohybovat kolem 4 % (2 % reálně a k tomu 2 % inflace dlouhodobě, nyní je přitom na 3 %).
Z tohoto pohledu jsou sazby nyní v podstatě na neutrálních, Fed ekonomiku ani nestimuluje, ani nebrzdí. Ta by přitom podle konsenzu měla růst cca na potenciálu (alespoň na tom, který byl odhadován před rokem 2020). Jde o scénář, v němž na sebe vše cca sedí, sazby dolů nepůjdou, akciím to vadit nemusí. Jeho slabší stránka by mohla být v tom, že dosavadní uvolnění finančních podmínek bylo taženo i očekáváním poklesu sazeb, čímž se dostáváme do říše sebenaplňujících se proroctví a kruhových referencí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka