Město Turnov (turnov.cz)
Z regionů  |  13.03.2024 16:43:00

Turnov - Statistika dopravních přestupků začátku roku 2024

Začátek roku 2024 přinesl rychlejší kontrolu i zpracování přestupků v oblasti překročení rychlosti nebo parkování. Přinášíme malé nahlédnutí do statistiky prvních dvou měsíců nového režimu.

Jak jsme vás již dříve informovali, Městská policie Turnov získala efektivnější nástroj pro zpracování veškerých událostí, které běžně řeší. Mobilní Derik je informační systém, jež strážníkům výrazně usnadňuje práci v terénu. Umožňuje rychlý přístup do přehledu placeného parkování, evidence osob i vozidel, rejstříku trestů nebo osob v pátrání.

Další nově využívaný doplněk – software Scarabeus zase zajišťuje rychlé propojení s odborem dopravním, který zpracovává přestupky. Přestupkové řízení se tak výrazně zrychluje. Systém je aktuálně využíván pro překročení maximální povolené rychlosti i kontrolu placeného nebo nesprávného parkování.

Hlavním cílem nového dohlížecího systému je celkové zvýšení bezpečnosti silničního provozu ve městě i zklidnění dopravy v obytných zónách. V případě důslednější kontroly placeného parkování je pak záměrem zkrácení doby parkování vozidel na nezbytně nutnou dobu. Pro celodenní parkování by vždy mělo být lepší využít záchytná (a bezplatná) parkoviště – u Maškovy zahrady, Na Lukách. Zároveň se město snaží zajistit určitý komfort při platbě za parkování (bezhotovostní platby či mobilní aplikace) a podpořit tak motivaci k uhrazení poplatku. Hledají se rovněž cesty k rozšíření ploch záchytných parkovišť. Více o novinkách v parkování také v samostatném článku.


Parkování_ilustrační.jpg

Za parkování zaplatíte hotově, bezhotovostně, využít lze i mobilní aplikace, např. ParkSimply

Jak tedy vypadá statistika dopravních přestupků začátku roku 2024? Za leden a únor dopravní odbor eviduje téměř 450 přestupků přímo v katastru Turnova, z toho 136 případů je nedovolené parkování, tzn. stání bez platného parkovacího lístku nebo porušení zákazu stání a zastavení. V lednu se jednalo o 37 přestupků v oblasti nezaplaceného parkování, do konce měsíce ještě probíhal zkušební provoz, kdy pokuty nebyly udělovány. V únoru už nastal ostrý provoz, městská policie zaznamenala a dopravní odbor zpracoval 99 přestupků!

Řidiče pouze upozorňujeme, že pokud dopravní značka neuvádí jinak, musíte v jakékoli obci dodržovat předepsanou rychlost, která je maximálně 50 km/h. V místě, kde je určena rychlost, tedy např. 30km/h, byste tím spíše měli dát nohu z plynu. Překročení maximální povolené rychlosti je porušením dopravních předpisů. Také nezaplacené parkování je přestupkem a za přestupek hrozí pokuta.


Scarabeus_parkování ve městě

Mobilní Derik načte SPZ vozidel, která nemají parkovací lístek,

červeně se vybarví nezaplacené parkování, zeleně zaplacené - velmi rychlé a efektivní

Nové technologie a důslednější kontroly městské policie mají vést především k tomu, aby přibývalo řidičů, kteří jezdí i parkují bezpečně a ohleduplně. Aut neubývá, spíše naopak a Turnov, podobně jako jiná města, se snaží hledat cesty k udržitelné městské mobilitě. Jak dodává starosta města Tomáš Hocke: „Touto cestou se snažíme opakovaně upozornit řidiče na změnu v rychlosti i množství zpracovávaných přestupků. Záměrem města není získávat finanční prostředky z udělených pokut. Jde především o dodržování bezpečnosti silničního provozu a rychlejší obměnu parkujících vozidel v centru města."


Marcela Jandová,

tisková mluvčí

Vytvořeno 13.3.2024 16:43:08 | přečteno 0x | marcela.jandova
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688