Rada pro energetiku jednala o bezpečnosti dodávek energií a rozvoji energetické infrastruktury
Dne 4. března se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady TTE ve formaci ministrů odpovědných za agendu energetiky. Na programu jednání bylo téma bezpečnosti dodávek energetických surovin, připravenosti na příští zimu v kontextu vypršení platnosti smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem o přepravě plynu na konci tohoto roku a snižování závislosti na ruském LNG. Česká republika s podporou dalších států na jednání upozornila na negativní dopady navyšování německého poplatku za přepravu plynu. Českou republiku na jednání zastupoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Ministři jednali o současném stavu zabezpečení dodávek energií a také diskutovali o přípravách na příští zimu. Cílem členských států je vyhnout se novým cenovým šokům, posílit energetickou bezpečnost a zároveň dosáhnout stanovených cílů v oblasti dekarbonizace a postupného vyřazování ruských fosilních paliv.
V této souvislosti ministři jednali o doporučení Rady o koordinovaných opatřeních na snižování poptávky po zemním plynu. „Jsem rád, že belgické předsednictví navázalo na dojednaná opatření, která jsme přijali během českého předsednictví. Koordinované snížení spotřeby plynu o 15 % nám totiž výrazně pomohlo posílit energetickou bezpečnost a snížit cenu plynu,“ uvedl ministr Síkela.
Zásadní nástroj energetické transformace vidí ministři v rozvoji energetické flexibility prostřednictvím integrace obnovitelných zdrojů. „Rychlost rozvoje flexibility bude mít zásadní vliv na schopnost zapojení nových obnovitelných zdrojů, protože pomáhá vyrovnávat nabídku a poptávku energie, která je více závislá na počasí. Umožňuje tak efektivně řídit přenos energie a přizpůsobit poptávku. Díky tomu zajistí stabilitu celého systému,“ doplnil Síkela s tím, že uskutečnění nákladově efektivní energetické transformace je spojeno zejména s nárůstem výroby elektřiny ze slunce a větru.
Ministr Síkela s podporou svého rakouského, maďarského a slovenského protějšku upozornil Radu na negativní dopady poplatku za neutralitu skladování plynu a o potřebě lepší koordinace na evropské úrovni. „Zavádění poplatků za skladování plynu a přenášení těchto nákladů na spotřebitele v ostatních státech Unie vede k navyšování ceny, což může vést ke zvýhodňování plynu z Ruska na úkor geopoliticky bezpečnějších alternativ. To by znamenalo přímé ohrožení energetické bezpečnosti států, které nemají přímý přístup k LNG terminálům,“ uvedl Síkela. „Proto jsme společně s dalšími zeměmi vyzvali k lepší ochraně evropského trhu s plynem,“ doplnil.
Zástupci Rady v další části jednání debatovali o možných důsledcích ukončení smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem o přepravě plynu přes Ukrajinu, ke které s velkou pravděpodobností dojde na konci letošního roku, což by mohlo ovlivnit zásobování plynu ve střední a východní Evropě. Evropská komise uvedla, že tento výpadek lze nicméně nahradit posílením alternativní infrastruktury v regionu, což podpořila i ČR, která by v případě urychleného dokončení posílení infrastruktury mohla pomoci zásobovat region střední a východní Evropy dodávkami ze západního směru. Dle ministra Síkely jsou zásobníky s plynem napříč Evropou naplněny více než loni touto dobou, přičemž v Česku jsou zásoby asi o 10 % vyšší než v loňském roce. Dostatečné by měly být rovněž dovozní kapacity.
Na okraj zasedání se uskutečnilo setkání čtrnácti zemí tzv. Jaderné aliance, kde ministři jednali o nastavení vhodných podmínek pro rozvoj jaderné energetiky v EU. Členové aliance uvítali spuštění Průmyslové iniciativy EU pro malé modulární reaktory, přičemž avizovali zřízení pracovní skupiny, která by rozpracovala návrhy pro zlepšení podmínek pro financování investic v oblasti jaderné energetiky v EU. Ministři následně přijali společnou deklaraci, která obsahuje prohlášení k uznání role jaderné energie včetně při plnění dekarbonizačních cílů pro rok 2040.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?