Ranní okénko - Inflace v Německu směřuje ke 2 %
Čtvrtek bude z pohledu ekonomický dat patrně nejzajímavějším dnem týdne, kdy sice nedorazí žádná čísla z tuzemského trhu, přicházet ale budou výsledky inflace z vybraných států eurozóny. V odpoledních hodinách pak trhy může rozhýbat i statistika osobních příjmů a výdajů v USA.
Z pohledu únorové inflace bude nejzajímavější výsledek v Německu, kde je očekáván meziroční pokles z 3,1 % na 2,7 % (harmonizovaná metodika EU). Pomůže mj. pokles cen potravin, a to i přes jejich možný mírný meziměsíční nárůst. Zajímavý bude i vývoj v restauracích a hotelech, kde může docházet k pokračujícímu nárůstu cen v reakci na lednové zvýšení DPH. Lze totiž očekávat, že ne všechny podniky reflektovaly nárůst již v lednových cenících.
Z Německa dorazí i statistika nezaměstnanosti za únor, kde mediánový odhad analytiků počítá se setrváním míry nezaměstnanosti na 5,8 %. Stagnaci ostatně naznačují i dlouhodobější odhady, kdy pro celý letošní rok počítají analytici se setrváním míry nezaměstnanosti těsně pod 6 %, v průběhu let 2025 a 2026 by pak měla nezaměstnanost dále klesat.
Americká statistika osobních příjmů a výdajů bude klasicky doplněná i o výsledek inflace měřený cenovým indexem PCE, který preferuje Fed. V souladu s výsledkem již zveřejněné spotřebitelské inflace lze očekávat silnější meziměsíční nárůst, který by ale v důsledku neměl příliš změnit očekávání ohledně dalšího vývoje sazeb. Tam se trh postupně smiřuje s prvním snížením až na červnovém zasedání. Samotná statistika osobních příjmů pak patrně za leden vykáže silnější meziměsíční nárůst než v prosinci (+0,4 % po +0,3 %), zásadnější ovšem je očekávané zpomalení u osobních výdajů (+0,2 % po +0,7 %). K tomu by mělo přispět horší počasí v kombinaci se zpomalením tempa výdajů po „vánočních nákupech“.
Pohled zpět:
Ceny českých průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 2,5 %, tedy méně, než očekávala naše prognóza, naopak více než predikoval trh. V meziročním srovnání byly nižší o 1,8 % a jedná se o první pokles od listopadu 2020. V případě cen zemědělských výrobců byl zaznamenán meziměsíční nárůst o 0,7 %, ale v meziročním srovnání pokračoval trend trvající již 9 měsíců, kdy ceny padaly, tentokrát o téměř 20 %.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4994
Americký akciový trh po nevýrazné revizi výsledku HDP za Q4‘23 (3,2 % z 3,3 %) příliš neměnil směr a index S&P 500 oslabil o 0,2 %. Pozitivní sentiment se na akciový trh nepřelil ani z kryptoměnového trhu, kde bitcoin poprvé po více jak 2 letech překonal hranici 60 tisíc USD. Německý DAX posílil o 0,3 %, pražská burza v závěru obchodování naopak zamířila do červených čísel a ztratila 0,1 %. Koruna nadále setrvává v blízkosti 25,35 EUR/CZK.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?