Export (export.cz)
Export  |  26.02.2024 12:39:00

Evropa nabízí korejcům široké možnosti vědecké spolupráce. Platí to i pro Česko

Značnému zájmu se těšil český stánek na akci EU-Korea Research and Innovation Day 2024, která proběhla na konci února v jihokorejském Soulu. Kvalitní vysoké školství či vyspělá infrastruktura umožňující základní i aplikovaný výzkum byly jedněmi z hlavních předností, které návštěvníky zaujaly. Akce pořádaná Delegací EU představila rovněž nové možnosti, které přinese korejské přidružení do programu Horizon Europe plánované na příští rok.

Ilustrace: Shutterstock

Program Horizon Europe (někdy překládaný do češtiny jako Horizont Evropa) je největší výzkumný program světě operující na období 20212027 s rozpočtem 95,5 miliardy eur. Přidruženo je k němu v současnosti na 18 zemí, mezi které se nedávno připojila i Velká Británie. Přidružené členství je nejužší formou spolupráce a výzkumným a inovačním subjektům těchto třetích zemí poskytuje v nejvyšší možné míře stejná práva a povinnosti jako subjektům členských států EU. Usnadňuje práci a financování společných projektů.

EVROPSKÝ HORIZONT PRO JIŽNÍ KOREU

Jednání o korejském přidružení v současnosti probíhají a Evropská komise věří v jejich zdárné uzavření a participaci země od roku 2025. V případě Korejské republiky spatřuje Evropská komise velký potenciál zejména v oblastech digitalizace, energetiky a vesmíru. Celkový korejský rozpočet na vědu a výzkum bude v tomto roce dosahovat výše 26,5 trilionu wonů (18,4 miliardy eur). Pro Koreu bude v této otázce prioritní pilíř II programu, tedy globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu. Důležitý pro ni ale bude také pilíř I, tedy vynikající věda zejména v souvislosti s granty Marie Skłodowska-Curie Actions.

Rozsáhlé možnosti spolupráce v oblasti vědy a výzkumu představilo v rámci akce EU-Korea Research and Innovation Day 2024 také české velvyslanectví. Akce v Soulu přilákala téměř 200 účastníků z řad vědecké obce a státní i soukromé sféry. Na akci organizované Delegací EU v Jižní Koreji zaměřené zejména na prezentaci programu Horizon Europe se Česko uvedlo jako země s vynikajícím vysokým školstvím, robustní sítí vědeckých institucí pod hlavičkou Akademie věd ČR umožňující jak základní, tak aplikovaný výzkum a také vyspělými velkými výzkumnými infrastrukturami. Všechny tyto aspekty pak mohou být významným lákadlem pro potenciální partnery z řad korejských vědeckých institucí, jakmile dojde k přidružení země do programu.

Foto: Velvyslanectví ČR v Soulu

ZÁJEM O LASERY Z DOLNÍCH BŘEŽAN

Zájem návštěvníků budil například ELI ERIC v Dolních Březanech jakožto největší a nejpokročilejší laserové vědecké zařízení svého druhu na světě. Podpořit naše zastoupení na akci dorazil rovněž velvyslanec Ivan Jančárek. „Česko dosáhlo ve vědě a výzkumu obrovských úspěchů, které mají dnes pozitivní dopad na celý svět – od léčiv profesora Holého po antivirový systém firmy Avast. Věřím, že dnešní akce napomůže k posílení česko-korejské spolupráce v oblasti vědy a výzkumu,“ uvedl.

Další důležité informace k vědeckému prostředí v Koreji je možné získat na odkazech níže:

  1. Horizon Europe
  2. National Research Foundation of Korea
  3. Korea Institute of Science & Technology Evaluation and Planning
  4. Ministry of Science and ICT

V případě zájmu mohou české vědecké subjekty kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: seoul.commerce@mzv.gov.cz.

Jakub Kopecký, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688