Nový design baterií či vysoce účinné OLEDy - i to by mohla přinést česko-tchajwanská výzkumná spolupráce
Nový design baterií či vysoce účinné OLEDy - i to by mohla přinést česko-tchajwanská výzkumná spolupráce
21.11.2023 / 02:58 | Aktualizováno: 21.11.2023 / 03:13
Spolupráce vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky a z Národní tchajwanské univerzity navázaná s pomocí České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji se začíná po nucené pauze vyvolané COVID-19 slibně rozvíjet.
RNDr. Irena G. Stará, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (ÚOCHB AV ČR) působí v týmu Chemie funkčních molekul, který má jako hlavní zaměření výzkum helicenů. V rámci tohoto výzkumu spolupracuje s týmy z USA, Francie a Itálie.
Díky ČEKK Tchaj-pej navázala výzkumnou spolupráci také s profesory z Katedry chemie Národní tchajwanské univerzity (NTU). Pro rozjezd projektu partneři využili finanční prostředky z programu Mobility Plus podporujícího mezinárodní projekty. Tento program funguje na základě partnerství AV ČR a Národní rady pro vědu a technologie Tchaj-wanu. Díky společnému projektu, který se zaměřuje na vývoj vysoce účinných CPL OLED diod, tj. diod, kde se jako elektroluminiscenční látka využívají organické materiály s cirkulárně polarizovanou luminiscencí, jsme mohli přivítat doktorku Starou v naší kanceláři a pohovořit si s ní o její práci.
Výzkum helicenů je zajímavý z hlediska jejich potencionálního využití, které zahrnuje obory, jako jsou molekulární elektronika a spintronika, nebo asymetrická katalýza, která by mohla najít uplatnění např. při přípravě biologicky aktivních látek, popř. léků.
Během svého pobytu na Tchaj-wanu Irena Stará měla jednání na National Normal University a přednášela na NTU, National Cheng Kung University v Tainanu a na prestižní Academia Sinica. Tam také padla první myšlenka ohledně spolupráce na novém designu baterií. Doktorka Stará šíří dobré jméno české vědy a na přednáškách informuje o objevech profesora Antonína Holého, bývalého ředitele ÚOCHB, na poli antivirotik a vývoje léčiv, které zachránily celosvětově miliony lidských životů.
ÚOCHB plánuje další atraktivní nabídky pro zahraniční studenty, jejichž počet by se tak měl v budoucnu navýšit. V současné době v ústavu působí jeden tchajwanský student.
Přejeme mnoho dalších výzkumných úspěchů!
Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz