Vlada.cz (Vláda)
Z domova  |  23.02.2024 00:00:00

Hodnotící zpráva Evropské komise k provádění Nástroje pro oživení a odolnost v polovině období

Evropská komise (EK) vydala svou hodnotící zprávu v polovině období (Mid-term Evaluation report) k provádění Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility – RRF). Ten má být realizován do konce roku 2026. Na svém zasedání kolegia komisařek a komisařů 21. února 2024 ji schválila EK ve formě svého sdělení. Tato střednědobá hodnotící zpráva má posoudit provádění RRF v letech 20212023. Má tak učinit zejména z hlediska dosažení jeho cílů, jejich pokračující relevance, účinnosti využití zdrojů z RRF i jeho evropské přidané hodnoty. RRF byl zřízen jako přímo řízený program EK (evropský fond) v rámci mimořádné podpory post-covidové obnovy NextGeneration EU.

EK v daném sdělení pozitivně zhodnotila obratnost nástroje v reakci na hospodářské dopady pandemie Covidu-19 či ruské agrese na Ukrajině. EK oceňuje členské státy za úspěšné plnění dohodnutých investic a reforem. V případě ČR byly vyzdviženy coby dobré příklady opatření reformy pro lepší zavádění obnovitelných zdrojů energie a investice do lékařského výzkumu.

Z RRF je financováno plnění Národního plánu obnovy ČR (NPO). ČR již bylo vyplaceno 1,99 mld. € (přibližně 48,96 mld. ) včetně před-financování z celkové grantové podpory ve výši 8,4 mil. € (přibližně 208,98 mil. ); celková zasmluvněná finanční podpora NPO včetně půjčky je pak 9,2 mld. € (přibližně 228,4 mld. ). V dubnu by navíc mělo dojít k další platbě, k níž EK již vydala své kladné předběžné hodnocení. Poté by mělo být ČR vyplaceno již více než 29 % zasmluvněné finanční podpory z RRF a uspokojivě splněno 19 % dohodnutých milníků a cílů NPO.

Členským státům bylo celkově vyplaceno již téměř 225 miliard € prostředků RRF z celkem 723 mld. € – 144 mld. € na grantech z celkových 338 mld. € a více než 80 mld. € coby půjček z celkem 385 mld. €. Z toho bylo vyplaceno 67 mld. € v rámci před-financování s cílem nastartovat provádění reforem a investic a zmírnit krátkodobé národní rozpočtové dopady nejprve krize COVID-19 a poté energetické krize.

Tuto střednědobou hodnotící zprávu o provádění nástroje měla EK povinnost dle nařízení o RRF předložit tři roky po vstupu nařízení v platnost vybraným ostatním institucím EU (Evropskému parlamentu, Radě EU, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů). Samotné oficiální sdělení se shrnutím hodnotící zprávy je na webu EK doprovázeno podrobnějším pracovním dokumentem včetně případových studií (mj. ke každému z šesti pilířů oblasti působnosti RRF) a také nezávisle zpracovanou podpůrnou studií; k dispozici jsou i graficky znázorňující informační listy.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688