Balíček týkající se konektivity (Otázky a odpovědi)
Otázky a odpovědi: Balíček týkající se konektivity
Jaké jsou výzvy pro budoucnost konektivity?
Bílá kniha uvádí řadu výzev pro budoucnost konektivity:
- Technologické výzvy: Rychlý vývoj komunikačních a počítačových technologií vede ke vzniku nových obchodních modelů a síťových aplikací. Vyžadují neustálý exponenciální nárůst zpracování, ukládání a přenosu dat, ale také technologické kapacity.
- Investiční potřeby: Evropa potřebuje značné a koordinované investice ve výši více než 200 miliard EUR ze soukromého a veřejného sektoru, aby zajistila zavádění vysokokapacitních digitálních sítí, což nám pomůže splnit cíle stanovené v politickém programu Digitální dekáda 2030. Úspěšná transformace předních telekomunikačních operátorů na poskytovatele síťových a cloudových služeb by navíc vyžadovala další významné investiční kapacity.
- Neexistence plně integrovaného jednotného telekomunikačního trhu: v současné době existuje v EU 27 vnitrostátních telekomunikačních trhů s různými podmínkami nabídky a poptávky, architekturami sítí, úrovněmi pokrytí sítěmi s velmi vysokou kapacitou, regulačními přístupy k postupům, vnitrostátními postupy pro udělování oprávnění ke spektru, různými (částečně harmonizovanými) regulačními přístupy.
- Roztříštěný přístup ke správě rádiového spektra: Dřívější pokusy o zavedení větší koordinace na úrovni EU v oblasti správy spektra nebyly zcela úspěšné a současně byly zjištěny nesrovnalosti a zpoždění, pokud jde o načasování přidělení spektra a zavádění síťové infrastruktury ve všech členských státech.
- Neexistence rovných podmínek: Stávající regulační rámec EU pro sítě a služby elektronických komunikací v současné době neodráží sbližování mezi poskytovateli cloud computingu a telekomunikací a nezajišťuje rovné podmínky v oblasti regulace a rovnocenná práva a povinnosti pro všechny subjekty a koncové uživatele digitálních sítí, a to jak veřejných, tak soukromých.
- Rizika nadměrné závislosti: Moderní technologie vedou k novým trhům a obchodním modelům, jako je sdílení sítí. Toto otevření tradičně „uzavřených“ sítí elektronických komunikací přináší příležitosti, ale také s sebou nese riziko nadměrné závislosti EU na velkých poskytovatelích ze zemí mimo EU.
- Potřeba více inovačních a průmyslových kapacit v celém telekomunikačním hodnotovém řetězci: Aby EU zajistila hospodářskou bezpečnost svých síťových infrastruktur, musí posílit a lépe koordinovat výzkumné úsilí a víceoborovou spolupráci a zlepšit přístup subjektů EU k financování, mimo jiné koordinací veřejných a soukromých investic.
- Udržitelnost: Odvětví IKT představuje přibližně 7–9 % celosvětové spotřeby elektřiny, přibližně 3 % celosvětových emisí skleníkových plynů a rostoucí množství elektronického odpadu. Řádně používané digitální technologie mohou převážit své emise a pomoci snížit celosvětové emise, to však znamená potřebu dalších investic ze strany provozovatelů.
- Bezpečnost: V geopolitickém prostředí, které se stále více vyznačuje napětím a konflikty, by bezpečnost a odolnost kritické infrastruktury měly být založeny na důvěryhodných dodavatelích, na vývoji bezpečnostních norem pro spojení mezi koncovými body a na vyšší úrovni odolnosti a integrace na všech úrovních: pozemní, jiné než pozemní, přístupové a páteřní sítě, včetně podmořských kabelových infrastruktur.
Jaké jsou hlavní technologické výzvy pro infrastrukturu pro digitální konektivitu?
Nové obchodní modely a trhy se objevují z technologického vývoje v oblasti ekonomiky aplikací, internetu věcí, analýzy dat, umělé inteligence nebo nových forem poskytování obsahu, jako je vysoce kvalitní video streaming.
Tyto aplikace vyžadují neustálý exponenciální nárůst zpracování, uchovávání a přenosu dat. To vedlo k virtualizaci funkcí sítí elektronických komunikací v softwaru a k přesunu těchto funkcí do cloudu nebo okraje.
Tento nový model poskytování sítí a služeb se opírá nejen o tradiční elektronické komunikační zařízení, sítě a poskytovatele služeb, ale také o komplexní výpočetní kontinuum dodavatelů cloudu, edgeu, obsahu, softwaru a komponentů, přičemž hranice mezi těmito různými subjekty se stále více stírá.
Toto nevyhnutelné otevření tradičně „uzavřené“ sítě elektronických komunikací v rámci přístupu „síť jako služba“ však vystavuje kapacity sítě třetím stranám a zvyšuje vyhlídku na to, že se v těchto ekosystémech stanou hlavními aktéry velkých poskytovatelů ze zemí mimo EU.
V současném geopolitickém kontextu existuje riziko pro naši hospodářskou bezpečnost, zejména pokud to povede k další nadměrné závislosti na subjektech ze zemí mimo EU v celém odvětví digitálních služeb. Je proto klíčové, aby evropští aktéři rozvíjeli kapacity a rozsah nezbytné k tomu, aby se stali poskytovateli služeb.
Co je síť „Propojený kolaborativní Computing“ (síť 3C)?
Síť 3C je budoucí ekosystém, který zahrnuje celý počítačový kontinuum, od polovodičů a rádiových technologií až po infrastrukturu pro konektivitu, správu dat a aplikace.
Zahájení řady rozsáhlých pilotních projektů je klíčovým krokem k vytvoření sítě 3C, která vytvoří integrované infrastruktury a platformy mezi koncovými body a sdružuje subjekty z různých segmentů hodnotového řetězce konektivity i mimo ně.
Při provádění sítě 3C může Komise zvážit navržení rozsáhlých pilotních projektů, které vytvoří integrované infrastruktury a platformy mezi koncovými body a spojí subjekty z různých segmentů hodnotového řetězce konektivity i mimo něj.
Tyto pilotní infrastruktury by se využívaly k testování inovativních technologií a aplikací (včetně demosu, ověřování koncepcí a včasného zavádění technologií). Mohly by být případně propojeny s evropskou sítí kompetenčních center pro polovodiče, která maximalizují synergie s evropskými centry pro digitální inovace. První pilotní projekty by se mohly zaměřit na koridory 5G, elektronické zdravotnictví a inteligentní komunity.
Jaké výhody budou mít tyto iniciativy pro občany EU?
Větší konektivita a technologie, které s ní souvisejí, přinesou lidem v EU mnoho výhod.
Lepší konektivita spolu s lepší rychlostí připojení, bezpečností a pokrytím znamená:
- Bezpečnější a energeticky účinnější pracoviště, která využívají inteligentní energetické sítě a senzory v budovách ke zlepšení využívání zdrojů;
- Levnější a čistší doprava prostřednictvím propojené a automatizované mobility založené na 5G, která zlepší bezpečnost silničního provozu a silniční dopravu a snížíemise CO2;
- Lepší zdravotní péče s doporučeními personalizované medicíny; rychlejší vývoj léčiv, neboť superpočítače mají rychlejší přístup k údajům; a snazší sledování pacientů díky telemedicíně;
- Meziodvětvové snížení environmentální stopy v digitální oblasti, budování udržitelnější budoucnosti pro nás a naše děti.
Jak zvýšená konektivita podpoří přijetí nových aplikací s vysokou společenskou hodnotou?
Větší konektivita a infrastruktury digitálních sítí, které ji podporují, pomohou podpořit vznik nových technologií a integrovat a zlepšit stávající technologie, což následně podpoří budoucí konkurenceschopnost Evropy. Lepší konektivita může
například usnadnit:
- Automatizované řízení;
- Inteligentní výroba;
- Personalizovaná zdravotní péče;
- Umělá inteligence (UI);
- Internet věcí;
- Web 4.0.
Kde vypínáme měď?
V současné době se proces vypnutí mědi v EU značně liší. Do roku 2023 oznámili přední provozovatelé pevných linek plány na vypnutí svých kovových sítí v 16 členských státech (BE, EE, EL, ES, FI, FR, HU, IE, IT, LU, MT, PL, PT, SE, SI, SK), zatímco skutečné vyřazování z provozu již bylo zahájeno v deseti členských státech (BE, EE, ES, FI, LU, MT, PL, PT, SE, SI). Pokrok v těchto členských státech se však značně liší.
Jaké iniciativy k posílení konektivity již existují?
Komise již přijala několik iniciativ na posílení našich sítí konektivity.
Podpořila regulační rámec, například prostřednictvím aktu o gigabitové infrastruktuře a doporučení o gigabitových sítích, s cílem podpořit zavádění gigabitových sítí, jako jsou optická vlákna a 5G.
Zavedla rovněž nové iniciativy pro směrování veřejných a soukromých investic a podporu výroby a inovací v klíčových technologických oblastech, jako je společný podnik pro čipy nebo významný projekt společného evropského zájmu pro cloudovou infrastrukturu a služby nové generace.
Komise rovněž zahájila činnost společného podniku pro inteligentní sítě a služby (SNS) s finančními prostředky EU ve výši 900 milionů EUR, který provádí výzkum a inovace v oblasti pokročilých sítí 5G a 6G a v konečném důsledku podporuje vedoucí postavení Evropy v budoucích sítích.
Programy financování, jako je Nástroj pro propojení Evropy (CEF) nebo program Digitální Evropa, navíc přispívají k překlenutí propasti mezi výzkumem digitálních technologií a uváděním na trh, z čehož mají prospěch evropští občané a podniky.
Jaké jsou příští kroky?
Po předložení balíčku týkajícího se konektivity zahájila Komise veřejnou konzultaci o scénářích možných politických opatření uvedených v bílé knize. Konzultace má být ukončena dne 30. června 2024.
Doporučení o bezpečnosti a odolnosti podmořských kabelů bylo přijato dne 21. února 2024 a je určeno členským státům. Určuje řadu cílených opatření, která mohou členské státy provádět na vnitrostátní úrovni a na úrovni Unie, pokud jde o:
- Posouzení a zlepšení bezpečnosti a odolnosti stávajících a nových podmořských kabelových infrastruktur vytvořením nového souboru nástrojů pro zabezpečení kabelových kabelů;
- Podpora zavádění nebo významné modernizace podmořských kabelových infrastruktur prostřednictvím kabelových projektů evropského zájmu za určitých podmínek.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Otázky, otázky, otázky... Kdo na ně dá odpověď?
- Dotazy a odpovědi k paušální dani - Dotazy a odpovědi
- Není německý balíček jako německý balíček aneb 54 mld. EUR pro klimatické závazky
- Sloupek Kateřiny Lhotské: Otázky jalové a otázky smysluplné
- Často kladené otázky - Nejčastěji kladené otázky a odpovědi k příkazovým blokům
- V době „před balíčkem“ ministerstvo financí prognózovalo schodek pro příští rok 235 miliard, „po balíčku“ se hovoří minimálně o 270 miliardách. Kde se ztratila úspora skoro 100 miliard, kterou má balíček zajistit?
- ŠKODA AUTO rozšiřuje své služby konektivity o nabídky podle aktuální polohy auta
- ŠKODA AUTO rozšiřuje své služby konektivity o nabídky podle aktuální polohy auta
- Ministerstvo průmyslu a obchodu mapuje dostupnost optické konektivity
- Seminář V4 + Japonsko na téma konektivita
- EU podepsal partnerství v oblasti konektivity s Indií
- Specialista value engineering - konektivita (m/ž) - nabídka práce
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory