S produktivitou to vypadá dobře, rozpočtové deficity nejsou nejdůležitější téma (Krugman) (video)
Paul Krugman uvedl, že americká ekonomika se z krátkodobého pohledu nachází v nejlepší situaci od devadesátých let. Silný ekonomický růst totiž doprovází ochlazování inflačních tlaků. V souvislosti s volbami pak zmínil, že v následujících čtyřech letech je nutné se věnovat dlouhodobému potenciálu ekonomiky a souvisejícím investicím.
Ekonom uvedl, že nepatří mezi experty, podle kterých rozpočtové deficity nehrají nikdy velkou roli. V současné době má ovšem za to, že tyto deficity nepředstavují to nejdůležitější téma. Udržitelnost vládních dluhů totiž do nemalé míry závisí na poměru ekonomického růstu k sazbám. A Krugman v této souvislosti poukázal na očekávané klesající sazby na straně jedné a dobrý růstový výhled na straně druhé. K němu by měl přispívat i růst produktivity, který podle Krugmana „vypadá dobře“.
„Příběh zodpovědné fiskální politiky, která stála za boomem devadesátých let, je hezký. Ale neexistuje nic, co by jej podporovalo,“ míní Krugman. A jak vnímá rozdíly v ekonomické politice Bidena a Trumpa? Ekonom odpověděl, že Trumpovy návrhy mířící směrem k protekcionismu by působily škodlivě: Biden je pak podle něj politikem, který by byl v Evropě považován za sociálního demokrata. Mimo jiné totiž prosazuje větší sociální podporu ze strany státu a vyšší míru zdanění nejvyšších příjmových skupin. Trump je „běžný republikán, který chce snižovat daně a nechce utrácet peníze pro lidi.“
Krugman v souvislosti s Trumpovými nápady na 10% plošná cla na dovoz zboží do USA uvedl, že ekonomické modely a zkušenosti ukazují na mírný dopad nízkých cel na ekonomickou aktivitu. Způsobují určité změny v chování spotřebitele a soukromého sektoru jako celku, ale jejich dopad je omezený. Na to, aby byl skutečně znatelný, „se musíte dostat výrazně nad 10 %.“ Pokud by pak bylo cílem eliminovat obchodní deficity tak, jak o tom hovoří Trump, musela by cla podle Krugmana být mnohem vyšší než 10 %. V podstatě by musela zablokovat mezinárodní obchod.
Ekonom se domnívá, že kdyby Spojené státy skutečně zavedly plošná 10% cla na dovozy zboží, výrazně by to ovlivnilo jejich mezinárodní pozici a mělo by to geopolitické důsledky. Přitom se hovoří o tom, že v případě čínských dovozů by tarify mohly dosáhnout 60 %, což už by podle ekonoma neslo „výrazné negativní důsledky“.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas