ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  08.02.2024 09:00:00

I v lednu podíl nezaměstnaných osob v Jihočeském kraji mírně vzrostl, činil 3,5 %

V Jihočeském kraji bylo na úřadech práce k 31. lednu 2024 evidováno celkem 15 710 uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,5 % a mezi kraji byl osmý nejnižší. Oproti konci prosince byl zaznamenán nárůst počtu uchazečů o zaměstnání o 12,0 % a nepatrné snížení počtu volných pracovních míst (-0,7 %).

Ke konci ledna byl v ČR podíl nezaměstnaných osob 4,0 %. V rámci mezikrajského srovnání byla zaznamenána nejvyšší nezaměstnanost v krajích Ústeckém a Moravskoslezském. Meziměsíčně se nezaměstnanost mírně zvýšila ve všech krajích ČR.

Na jedno volné pracovní místo v evidenci úřadu práce připadal k 31. lednu 2024 v celé ČR 1 uchazeč. Nejpříznivější poměr mezi uchazeči o zaměstnání a volnými pracovními místy vykázalo v rámci mezikrajského srovnání hlavní město Praha (0,4 uchazeče na 1 volné pracovní místo). Nejméně příznivá situace byla v Moravskoslezském kraji, ve kterém na 1 pracovní místo připadali více než 4 uchazeči.

Tab. 1 Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce a podíl nezaměstnaných osob podle krajů k 31. 1. 2024

Na území Jihočeského kraje bylo ke konci měsíce prosince evidováno 15 710uchazečů o zaměstnání, z toho dosažitelných bylo 14 427 osob. V porovnání s minulým měsícem došlo v kraji k nárůstu počtu nezaměstnaných osob, a to o 12 %. Obdobný trend vykazovaly všechny jihočeské okresy, zejména okres Jindřichův Hradec (+19,1 %).

Tab. 2 Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce a podíl nezaměstnaných osob v Jihočeském kraji a jeho okresech k 31. 1. 2024

Meziročně vzrostl počet uchazečů o zaměstnání v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji ke konci ledna o 9,6 %. Nárůst byl zaznamenán ve většině okresů Jihočeského kraje. Pouze v okrese Prachatice došlo k meziročnímu poklesu počtu uchazečů o zaměstnání (-4,2 %). Průměrná délka evidence uchazeče byla ke konci prosince 274,7 dní.

Graf 1 Uchazeči o zaměstnání a podíl nezaměstnaných osob v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji podle pohlaví (stav ke konci měsíce)

Dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří jsou schopni nastoupit do pracovního poměru okamžitě při nabídce vhodného pracovního místa, bylo z celkového počtu nezaměstnaných v kraji 91,8 %.

Ze statistických údajů vyplývá, že v lednu bylo na jihočeských úřadech práce nově zaregistrováno 3 374 osob a 2 086 osobám byla evidence ukončena, popřípadě z ní byli vyřazeni. Celkem 1 559 uchazečů našlo nové zaměstnání, z toho téměř 85 % získalo nové zaměstnání díky úřadům práce.

V Jihočeském kraji ke konci měsíce ledna mezi nezaměstnanými mírně převažovali muži, kteří se na celkovém počtu osob bez zaměstnání podíleli 50,1 %. Nejvyšší podíl mužů byl uveden v okrese Prachatice (55,2 %). Z celkového počtu nezaměstnaných představovali absolventi škol a mladiství 5,3 % a lidé se zdravotním postižením 13,4 %.

K 31. lednu 2024 bylo v nabídce jihočeských úřadů práce celkem 13 579 volných pracovních míst. Meziročně se jejich počet snížil o 15,3 %. Oproti minulému měsíci došlo k nepatrnému snížení počtu pracovních míst. Z celkového úhrnu bylo 23,5 % míst určeno pro absolventy a mladistvé a 5,3 % míst pro osoby se zdravotním postižením.

Na jedno volné pracovní místo připadal ke konci ledna v Jihočeském kraji více než 1 uchazeč (5. nejnižší počet mezi kraji). Nejpříznivější poměr mezi uchazeči a pracovními místy byl v okrese Český Krumlov, kde na jednoho uchazeče připadala téměř dvě volná pracovní místa. Naopak v okrese Strakonice se o jedno pracovní místo ucházeli čtyři uchazeči.

Graf 3 Uchazeči o zaměstnání a volná pracovní místa v Jihočeském kraji (stav ke konci měsíce)

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688