ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  09.01.2024 09:00:00

Podíl nezaměstnaných osob v Jihočeském kraji ke konci roku 2023 mírně vzrostl

V Jihočeském kraji bylo na úřadech práce ke konci roku 2023 evidováno celkem 14 022 uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,12 % a mezi kraji byl šestý nejnižší. Oproti konci listopadu byl zaznamenán nárůst počtu uchazečů o zaměstnání o 13,6 % a mírné snížení počtu volných pracovních míst (-3,2 %).

Ke konci roku 2023 byl v ČR podíl nezaměstnaných osob 3,7 %. V rámci mezikrajského srovnání byla zaznamenána nejvyšší nezaměstnanost v krajích Ústeckém a Moravskoslezském. Meziměsíčně se nezaměstnanost mírně zvýšila ve všech krajích ČR.

Na jedno volné pracovní místo v evidenci úřadu práce připadal k 31. prosinci 2023 v celé ČR 1 uchazeč. Nejpříznivější poměr mezi uchazeči o zaměstnání a volnými pracovními místy vykázalo v rámci mezikrajského srovnání hlavní město Praha (0,3 uchazeče na 1 volné pracovní místo). Nejméně příznivá situace byla v Moravskoslezském kraji, ve kterém na 1 pracovní místo připadalo 3,8 uchazečů.

Tab. 1 Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce a podíl nezaměstnaných osob podle krajů k 31. 12. 2023
Tab. 1 Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce a podíl nezaměstnaných osob podle krajů k 31. 12. 2023

Na území Jihočeského kraje bylo ke konci měsíce prosince evidováno 14 022uchazečů o zaměstnání, z toho dosažitelných bylo 12 751 osob. V porovnání s minulým měsícem došlo v kraji k nárůstu počtu nezaměstnaných osob, a to o 13,6 %. Obdobný trend vykazovaly všechny jihočeské okresy, zejména okres Prachatice (+26,5 %).

Tab. 2 Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce a podíl nezaměstnaných osob v Jihočeském kraji a jeho okresech k 31. 12. 2023
Tab. 2 Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce a podíl nezaměstnaných osob v Jihočeském kraji a jeho okresech k 31. 12. 2023

Meziročně vzrostl počet uchazečů o zaměstnání v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji ke konci roku o 6,8 %. Nárůst byl zaznamenán ve většině okresů Jihočeského kraje. Pouze v okrese Prachatice došlo k meziročnímu poklesu počtu uchazečů o zaměstnání (-1,1 %). Průměrná délka evidence uchazeče byla ke konci prosince 297,1 dní.

Graf 1 Uchazeči o zaměstnání a podíl nezaměstnaných osob v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji podle pohlaví (stav ke konci měsíce)
Graf 1 Uchazeči o zaměstnání a podíl nezaměstnaných osob v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji podle pohlaví

Dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří jsou schopni nastoupit do pracovního poměru okamžitě při nabídce vhodného pracovního místa, bylo z celkového počtu nezaměstnaných v kraji 90,9 %.

Ze statistických údajů vyplývá, že v prosinci 2023 bylo na jihočeských úřadech práce nově zaregistrováno 2 768 osob a 1 092 osobám byla evidence ukončena, popřípadě z ní byli vyřazeni. Celkem 723 uchazečů našlo nové zaměstnání, z toho téměř 85 % získalo nové zaměstnání díky úřadům práce.

V Jihočeském kraji ke konci roku 2023 převažovaly mezi nezaměstnanými ženy, které se na celkovém počtu osob bez zaměstnání podílely 52,7 %. Nejvyšší podíl žen byl uveden v okrese Písek (56,4 %). Z celkového počtu nezaměstnaných představovali absolventi škol a mladiství 6,0 % a lidé se zdravotním postižením 14,3 %.

Nárok na čerpání podpory v nezaměstnanosti mělo téměř 38 % uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnaným na jihu Čech bylo vypláceno v průměru 10 507 . V rámci kraje byl nejvyšší průměrný nárok na podporu v nezaměstnanosti vyplácen v okrese Český Krumlov (11 348 ) a nejnižší v okrese Prachatice (9 677 ).

Graf 2 Uchazeči o zaměstnání v Jihočeském kraji podle výše měsíčního nároku na podporu v nezaměstnanosti
Graf 2 Uchazeči o zaměstnání v Jihočeském kraji podle výše měsíčního nároku na podporu v nezaměstnanosti
Ke konci prosince bylo v nabídce jihočeských úřadů práce celkem 13 678 volných pracovních míst. Meziročně se jejich počet snížil o 21 %. Oproti minulému měsíci došlo k mírnému snížení počtu pracovních míst. Největší pokles byl zaznamenán v okrese Strakonice, a to o více než 28 %. Z celkového úhrnu bylo 23,8 % míst určeno pro absolventy a mladistvé a 5,2 % míst pro osoby se zdravotním postižením.

Na jedno volné pracovní místo připadal k 31. prosinci 2023 v Jihočeském kraji 1 uchazeč (5. nejnižší počet mezi kraji). Nejpříznivější poměr mezi uchazeči a pracovními místy byl v okrese Český Krumlov, kde na jednoho uchazeče připadala téměř dvě volná pracovní místa. Naopak v okrese Strakonice se o jedno pracovní místo ucházeli čtyři uchazeči.

Graf 3 Uchazeči o zaměstnání a volná pracovní místa v Jihočeském kraji (stav ke konci měsíce)
Graf 3 Uchazeči o zaměstnání a volná pracovní místa v Jihočeském kraji

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688