Na veletrhu v Iráku se představila česká zdravotnická a dobývací technika
Ilustrační foto: Shutterstock
Baghdad International Fair přilákal hned dvě významné oborové asociace, a to Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnické techniky a Českou dobývací techniku. Z firem pak zástupce společností Atega, Mechania, New Oil Generation, Surteg, Linet, Comedeq, TSE Medical, MZ Liberec či Royax Medical Equipment. Česká republika měla dlouhý společný stánek financovaný z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu ČR – z programu „Oficiální účasti“. Šlo o 72 m2 plochy se společným zázemím. Každá z účastnických firem měla vlastní prostor s pultem s jednotným designem, respektive vlastní prostor oddělený prezentačními panely, s firemními logy a velkoplošnou prezentací na stěně za zády. Ministerstvo průmyslu dodatkem ke smlouvě zajistilo českým firmám také Wi-Fi připojení. Vystavovatelům byly k dispozici také kavárny, prodejní automaty a restaurace místních subjektů, které fungovaly na komerční bázi. S rezervací ubytování pomohla firmám Česko-irácká podnikatelská rada.
Nejvíce byly na veletrhu zastoupeny arabské firmy zejména ze Saúdské Arábie, Iráku, Spojených arabských emirátů, Jordánska, Egypta dále Filipíny, Írán a Indie. Ze západních zemí například Japonsko a Německo, které měly pronajaté celé pavilóny, méně pak firmy z Francie, Španělska, Itálie a Koreje. Na Baghdad International Fair se viditelně prezentovaly také místní státní instituce: Státní investiční fond, Ministerstvo vod a jeho vodohospodářské agentury, ministerstva průmyslu, obchodu, Centrální banka, Federace obchodních komor Iráku a další.
Bagdádský mezinárodní veletrh je poměrně dlouhý, 47. ročník trval od 10. do 19. ledna 2024. Ne každá společnost si může dovolit vyslat své zástupce na celých 10 dní. Proto se například firmy sdružené v AVDZP na stánku střídaly.
Ambasáda může pomoci s kontakty
Ekonomický úsek českého velvyslanectví v Bagdádu nabízí českým firmám standardní podporu na iráckém trhu (takzvané služby jednotné sítě zahraničního zastoupení). Samozřejmě vše v závislosti na aktuálních prioritách a bezpečnostní situaci. Mezi nejoblíbenější služby patří například vyhledání potencionálních obchodních partnerů na místním trhu. Dotazy týkající se Iráku mohou firmy zasílat na emailovou adresu baghdad.commerce@mzv.gov.cz.
Roman Plevák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bagdádu
FOTOGALERIE
Na veletrhu v Bagdádu se představila desítka českých firem. Foto: Velvyslanectví ČR v Bagdádu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?