Komise navrhuje zlepšit fungování evropských rad zaměstnanců s cílem posílit nadnárodní sociální dialog
Komise navrhuje revizi směrnice o evropských radách zaměstnanců
Komise dnes navrhuje revizi směrnice o evropských radách zaměstnanců s cílem dále zlepšit sociální dialog v EU. Evropské rady zaměstnanců jsou informační a konzultační orgány, které zajišťují účast zaměstnanců na rozhodnutích ohledně nadnárodních otázek. Týkají se společností s více než 1 000 zaměstnanci, které působí alespoň ve dvou zemích EU nebo Evropského hospodářského prostoru (EHP).
Smysluplné informování zaměstnanců a projednávání s nimi při klíčových rozhodnutích podniků mohou pomoci předvídat a zvládat změny spojené například s ekologickou a digitální transformací, řešením nedostatku pracovních sil nebo zaváděním nových technologií. V nadnárodním prostředí mohou evropské rady zaměstnanců sehrávat v tomto ohledu zásadní roli.
Stávající směrnice nastiňuje postupy pro zřizování evropských rad zaměstnanců a pro informování zaměstnanců o nadnárodních otázkách a projednávání těchto otázek se zaměstnanci. Cílem navrhované revize je posílit úlohu evropských rad zaměstnanců tím, že se usnadní jejich zřizování, podpoří smysluplnější informování a konzultace a zajistí, aby měly nezbytnou kapacitu pro svou činnost. Cílem revize je rovněž posílit v radách vyvážené zastoupení žen a mužů.
V roce 2023 přijal Evropský parlament legislativní usnesení z vlastního podnětu, v němž vyzval Komisi k posílení úlohy a kapacity evropských rad zaměstnanců. Dnešní navrhovaná revize naplňuje politický závazek předsedkyně von der Leyenové reagovat na takováto usnesení legislativním návrhem za plného respektování zásad proporcionality, subsidiarity a zlepšování právní úpravy.
Účinnější a účelnější evropské rady zaměstnanců
Mezi hlavní změny navrhované Komisí patří:
- Udělení stejných práv pracovníkům nadnárodních společností působících v EU/EHP, aby mohli požádat o vytvoření nové evropské rady zaměstnanců: budou zrušeny výjimky ze stávající směrnice, což umožní 5,4 milionu pracovníků ve 320 nadnárodních společnostech s již existujícími dohodami požádat o zřízení evropské rady zaměstnanců.
- Vyjasnění definice nadnárodních otázek: tím bude zajištěno, aby evropské rady zaměstnanců doplňovaly činnost vnitrostátních informačních a konzultačních orgánů a nepřekrývaly se s ní. Jasná definice má zásadní význam pro rozhodování, kdy musí být evropské rady zaměstnanců konzultovány a informovány.
- Zajištění toho, aby byly s pracovníky v nadnárodních společnostech včas a smysluplně projednávány otázky, které se jich týkají:
- členové evropských rad zaměstnanců by měli obdržet odůvodněnou odpověď na své stanovisko předtím, než vedení společnosti přijme rozhodnutí o nadnárodních otázkách,
- pokud je jako důvod pro omezení dalšího sdílení informací nebo pro nezveřejňování informací o nadnárodních otázkách uvedena důvěrnost, musí vedení společnosti poskytnout příslušné odůvodnění.
- Zajištění potřebné kapacity evropských rad zaměstnanců k výkonu jejich činnosti: v dohodách o evropských radách zaměstnanců musí být uvedeny přidělené finanční a materiální zdroje, například pokud jde o odborníky, právní náklady a odbornou přípravu.
- Vyváženější zastoupení žen a mužů: při každém (opětovném) jednání o dohodě o evropské radě zaměstnanců se musí zavést i ustanovení o dosažení pokud možno genderově vyváženého složení. To zahrnuje požadavek aktivně prosazovat vyvážené zastoupení žen a mužů ve zvláštních vyjednávacích výborech, což jsou dočasně vytvořené skupiny zástupců zaměstnanců, kteří se společností vyjednávají dohodu o evropské radě zaměstnanců.
- Lepší přístup k opravným prostředkům: členské státy musí Komisi oznámit, jak mohou evropské rady zaměstnanců zahájit soudní či správní řízení. Pro účely prosazování směrnice jsou členské státy rovněž povinny zavést účinné, odrazující a přiměřené sankce.
Další kroky
Návrh Komise, kterým se mění směrnice o evropské radě zaměstnanců, bude projednán Evropským parlamentem a členskými státy. Po jeho přijetí budou mít členské státy jeden rok na provedení směrnice ve vnitrostátním právu. Nová pravidla pak začnou platit o dva roky později. Během tohoto dvouletého období mohou zúčastněné strany přizpůsobit své dohody o evropských radách zaměstnanců revidovaným požadavkům.
Souvislosti
Zásada č. 8 evropského pilíře sociálních práv zdůrazňuje význam sociálního dialogu a zapojení pracovníků. Evropské rady zaměstnanců zastupují evropské pracovníky v nadnárodních společnostech a jsou zřizovány buď z podnětu zaměstnanců, nebo ústředního vedení.
Konzultují se s nimi nadnárodní záležitosti, tj. otázky týkající se pracovníků v celé společnosti nebo alespoň ve dvou zemích EU/EHP, například ohledně restrukturalizace. Rady proto doplňují práci vnitrostátních orgánů zastupujících zaměstnance.
V současné době existuje přibližně 1 000 nadnárodních informačních a konzultačních orgánů, z nichž evropské rady zaměstnanců tvoří většinu. Každý rok je zřízeno přibližně 20 nových evropských rad zaměstnanců. Tyto rady, které zastupují více než 11,3 milionu evropských pracovníků, přispívají k ochraně zaměstnanosti a průmyslu v Evropě a k zajištění konkurenceschopnosti EU. Zastupují přitom více než polovinu příslušných pracovníků, to však stále představuje méně než třetinu z dotčených společností, jejichž počet se odhaduje na téměř 4 000.
V roce 2018 provedla Komise hodnocení, v němž zdůraznila, že evropské rady zaměstnanců hrají i nadále klíčovou úlohu při zajišťování a organizaci nadnárodního sociálního dialogu v nadnárodních společnostech, přičemž poskytují členským státům flexibilitu k přizpůsobení jejich vnitrostátním systémům. V hodnocení však byly rovněž zjištěny nedostatky v postupu projednávání s evropskými radami zaměstnanců a v prostředcích, jež mohou zástupci zaměstnanců využívat k prosazování svých práv.
V únoru 2023 vyzval Evropský parlament Komisi, aby směrnici zrevidovala a posílila úlohu evropských rad zaměstnanců. Komise s ohledem na uvedené usnesení, své hodnocení z roku 2018 a dvoufázové konzultace se sociálními partnery v roce 2023, jakož i na základě poznatků zúčastněných stran, včetně vnitrostátních správních orgánů, podniků, zástupců zaměstnanců a právních a akademických odborníků, rozhodla, že existuje prostor ke zlepšení stávající směrnice s cílem podpořit zřizování a fungování evropských rad zaměstnanců.
Další informace
Návrh, kterým se mění směrnice o evropské radě zaměstnanců
Hodnocení směrnice provedené Komisí v roce 2018
Přihlaste se k odběru elektronického zpravodaje Komise o zaměstnanosti, sociálních věcech a sociálním začleňování
Media
Quote
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025