cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  21.12.2023 00:00:00

Investiční pozice ČR vůči zahraničí a zahraniční zadluženost – komentář k 30. 9. 2023

 

Společně s údaji investiční pozice a zadluženosti České republiky vůči zahraničí k 30. 9. 2023 jsou zveřejněny aktualizované údaje ke konci druhého čtvrtletí 2023. Revidované údaje zohledňují aktualizovaná data ČNB z výkazů finančních a nefinančních subjektů.

xxxx

Ve třetím čtvrtletí 2023 se schodek investiční pozice České republiky vůči zahraničí (saldo finančních aktiv a pasiv rezidentů ČR ve vztahu k nerezidentům) snížil o 102,4 mld. na 1096,9 mld. ke konci září. V meziročním srovnání je schodek nižší o 236,3 mld. a ve vztahu k HDP představuje v běžných cenách 15,2 %. Stav zahraničního dluhu České republiky činil na konci třetího čtvrtletí 4546,1 mld. (tj. 62,9 % HDP). Oproti stejnému období předchozího roku je stav zahraničního dluhu vyšší o 140,4 mld. .

Graf 1 – Vývoj salda investiční pozice vůči nerezidentům
(v mld. , stav ke konci období)

Vývoj salda investiční pozice vůči nerezidentům (v mld. Kč, stav ke konci období)

Ve třetím čtvrtletí se stav zahraničních aktiv zvýšil o 244,9 mld. na 8152,8 mld. , meziročně jsou aktiva o 1485,7 mld. nižší.

Graf 2 – Vývoj struktury aktiv investiční pozice
(v mld. , stav ke konci období)

Vývoj struktury aktiv investiční pozice (v mld. Kč, stav ke konci období)

Zahraniční aktiva bankovního sektoru (vč. ČNB, bez portfoliových investic a derivátů) se ve třetím čtvrtletí zvýšila v důsledku nárůstu stavu krátkodobých vkladů a půjček v zahraničí a jejich podíl na celkových aktivech investiční pozice zaujímá ke konci září 47,6 %. Stav rezervních a ostatních aktiv ČNB se zvýšil o 89,5 mld. a tvoří 39,1 %.

Stav zahraničních aktiv sektoru vládních institucí (bez portfoliových investic a derivátů) se ve třetím čtvrtletí téměř nezměnil a jejich podíl na celkových aktivech tvoří 0,7 %.

Stav zahraničních aktiv ostatních sektorů (mimo vládní a bankovní sektor a bez portfoliových investic a derivátů) se ve třetím čtvrtletí zvýšil především v důsledku uskutečněných investic do základního kapitálu zahraničních dceřiných společností a nárůstu stavů půjček poskytnutých zahraničním spřízněným firmám. Zahraniční aktiva ostatních sektorů se podílejí na celkových aktivech investiční pozice 35,2 %.

Držba zahraničních cenných papírů tuzemskými investory (portfoliové investice) se zvýšila v důsledku nákupů zahraničních akcií a dluhopisů a tvoří 12,7 % celkových aktiv investiční pozice.

Kladná reálná hodnota derivátů poklesla ve třetím čtvrtletí o 37,9 mld. a zaujímá 3,8 % aktiv investiční pozice.

Stav zahraničních pasiv investiční pozice se zvýšil ve třetím čtvrtletí o 142,5 mld. na 9249,7 mld. ke konci září. V meziročním srovnání jsou pasiva o 1722 mld. nižší.

Graf 3 – Vývoj struktury pasiv investiční pozice
(v mld. , stav ke konci období)

Vývoj struktury pasiv investiční pozice

Stav závazků z přímých investic se ve třetím čtvrtletí zvýšil a jejich podíl na celkových zahraničních pasivech zaujímá 59,1 %. Došlo k navýšení základního kapitálu v tuzemských firmách formou reinvestování zisku zahraničními vlastníky.

Vývoj stavu závazků z portfoliových investic vůči zahraničí ve třetím čtvrtletí ovlivnilo především zvýšení držby tuzemských dluhopisů v rukou zahraničních investorů. Na celkových pasivech zaujímají portfoliové investice 14,3 %.

Stav záporné reálné hodnoty derivátů poklesl ve třetím čtvrtletí o 40,1 mld. a činí 2,9 % celkových pasiv.

Zahraniční dluh České republiky (suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti) se zvýšil ve třetím čtvrtletí o 126,3 mld. a činí 4546,1 mld. ke konci září. V meziročním srovnání je jeho stav o 140,4 mld. vyšší. V časové struktuře zahraničního dluhu zaujímají závazky s původní splatností delší než jeden rok 45,1 % z celkových dluhových pasiv.

Graf 4 – Vývoj struktury zahraničního dluhu podle dlužníků
(v mld. , stav ke konci období)

Vývoj struktury zahraničního dluhu podle dlužníků (v mld. Kč, stav ke konci období)

Ve struktuře zahraničního dluhu podle jednotlivých sektorů byl ve třetím čtvrtletí určující nárůst stavu zadluženosti bankovního sektoru a ostatních sektorů mimo vládní a bankovní sektor.

U bankovního sektoru vč. ČNB došlo k nárůstu vkladů a půjček přijatých ze zahraničí a ke zvýšení stavu bankovních dluhopisů v držbě zahraničních věřitelů. Podíl bankovního sektoru na celkové zadluženosti činí 39,6 %.

Zvýšení stavu zahraničního dluhu sektoru vládních institucí bylo důsledkem nákupů vládních dluhopisů zahraničními investory. Podíl sektoru vládních institucí na celkovém zahraničním dluhu činí 14,9 %.

Zahraniční dluh ostatních sektorů (mimo vládní a bankovní sektor) se zvýšil na 45,5 % celkového zahraničního dluhu. Stav zahraničních závazků se zvýšil především v důsledku čerpání obchodních a finančních úvěrů podniky od přidružených zahraničních firem.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů jsou nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a půjčky od přidružených podniků (v souhrnu 51,8 % zahraničního dluhu).

Graf 5 – Struktura zahraničního dluhu podle instrumentů
(v mld. , stav ke konci období)

Struktura zahraničního dluhu podle instrumentů (v mld. Kč, stav ke konci období)

Na zahraniční dluh soukromého sektoru připadá z celkové zahraniční zadluženosti 77,3 %. Zbývající část (22,7 %) tvoří závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky sektoru vládních institucí, závazky soukromých subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí státu.

Graf 6 – Zahraniční dluh veřejného a soukromého sektoru
(v mld. , stav ke konci období)

Zahraniční dluh veřejného a soukromého sektoru (v mld. Kč, stav ke konci období)

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688