Prognóza vývoje globálního pojistného trhu 2024-2025
Renomovaný Swiss Re Institute (SRI) zveřejnil v edici Sigma č. 6/2023 prognózu vývoje globální ekonomiky a globálního pojistného trhu pro období 2024-2025. Tato studie má celkem 40 stran a je doplněna celou řadou přehledných tabulek a grafů. V tomto příspěvku bude prezentováno toliko exekutivní shrnutí.
Swiss Re Institute[1] předně očekává, že světové hospodářství v roce 2024 zpomalí, resp. jeho růst se sníží, jelikož potíže plynoucí ze zpřísňování měnové politiky zesílí a impulzy růstu, které se projevovaly v roce 2023, vymizí. Vypuknutí války na Středním východě zvyšuje nesporně rizika, pokud jde o prognózu ekonomického vývoje. Velké ekonomiky se podle SRI vyvíjejí rozdílně.
V USA pokračuje růst, zatímco Evropa stagnuje, přičemž v některých zemích lze již hovořit o recesi. Čína zase zápasí se strukturálními problémy vnitřního růstu. Proto SRI předpokládá, že reálný růst globálního hrubého domácího produktu v roce 2024 dosáhne výše 2,4 %. Teprve v roce 2025 by mělo dojít k „odskoku“ na 2,7 %, neboť se počítá s nižší inflací a nižšími úrokovými sazbami centrálních bank. Nicméně jak inflace, tak úrokové sazby zůstanou pravděpodobně na vyšší úrovni než se očekávalo dříve v této dekádě. Kromě toho SRI vychází z toho, že rizika (bez bližší specifikace) se vychýlí směrem vzhůru.
Pokud jde o inflaci, tak SRI prognózuje, že globální index spotřebitelských cen se v roce 2024 zmírní na 5,1 % a v roce 2025 na 3,4 %. Současně ale upozorňuje, že cenové tlaky budou volatilní. Pomalejší proces poklesu inflace ovšem zvyšuje náklady ekonomického výkonu, resp. celkové produkce, a riziko vleklé stagnace. Prudký nárůst výnosů z dlouhodobých státních obligací v USA na podzim 2023 signalizuje podle SRI trvalejší systémový posun, a proto také tento institut zvýšil odhady těchto výnosů. Strukturálně vyšší reálné úrokové sazby mohou v některých případech ukázat slabá místa v oblasti veřejného i soukromého zadlužení.
Dále SRI zdůrazňuje, že dominantní úlohu při tvorbě výhledu hraje nyní geopolitika/politika. Válka v Izraeli dodává nová nelineární rizika poklesu daná především možnými cenovými šoky v oblasti energií, což lze považovat za klíčový rizikový kanál pro globální hospodářství. V nepříznivém scénáři, kdy by se konflikt rozšířil a zasáhl hlavní regionální producenty ropy, SRI uvažuje, že globální inflace by se mohla zvýšit o 2,4procentních bodů nad její výše uvedenou prognózu.
Pokud jde o průmyslovou politiku, tak ta je nyní průbojnější, což má dlouhodobé implikace. Velké vládní iniciativy, jež mají povzbudit sektor polovodičů za účelem přispět k čisté energii, mohou strukturálně něco přidat k inflaci, rozpočtovým deficitům a úrokovým sazbám, pokud budou implementovány.
Pojišťovací průmysl je u takových projektů klíčovým partnerem. Z tohoto důvodu zde SRI vidí potenciál pro růst v podnikatelských pojištěních, a to konkrétně v pojištění odpovědnosti, pojištění majetku, technických pojištěních, pojištění úvěru a pojištění kauce. Závisí to na tom, jak se budou tyto iniciativy realizovat.
Pokles ekonomického růstu a zvýšená geopolitická nejistota tlumí výhled pro primární pojišťovací průmysl. SRI odhaduje celkový globální reálný růst pojistného v příštích dvou letech v průměru o 2,2 %, což je sice pod úrovní před pandemií (2018-2019: 2,8 %), ale více než průměr za posledních pět let (2018-2022: 1,6 %).
Velmi významné podle SRI je, že se obnovuje ziskovost a uzavírají se mezery v upisování, protože investiční výnosy rostou díky vyšším úrokovým sazbám. Současně se odhaduje, že si pojišťovnictví na hlavních trzích v období 2024-2025 nevydělá na náklady na kapitál. Takové události jako válka na Středním východě mohou poškodit kapitálovou pozici pojistitelů, a to přes inflaci a tržní volatilitu.
Neživotní pojištění je konfrontováno s dynamikou škod, kdy roste jejich četnost i závažnost, i když ekonomická inflace klesá. Tempo růstu škod v odpovědnostním pojištění znamená výzvu, co se týče pojistitelnosti těchto rizik. SRI odhaduje, že pojištěné škody z titulu přírodních katastrof by mohly v roce 2023 dosáhnout výše 100 mld. USD, tedy již čtvrtý rok po sobě a šestý od roku 2017 (očištěno o inflaci). Alespoň v roce 2024 by měly nadále panovat podmínky tvrdého trhu.
V neživotním pojištění (bez soukromého zdravotního pojištění) by se mohlo reálné globální pojistné zvýšit v roce 2023 o 3,4 %, což je více než se uvažuje v prognóze SRI pro období 2024-2025 (2,6 %). Odráží se v tom totiž významně přecenění rizik, obzvláště v těch segmentech, kde došlo k nárůstu škod.
Pokud jde o soukromé zdravotní pojištění, tak v roce 2023 by reálné globální pojistné mohlo klesnout o 0,6 %, ale v letech 2024-2025 by se měl obnovit růst (1,5 %).
V životním pojištění by se měla v období 2024-2025 zlepšit ziskovost. Jde o to, že vyšší úrokové sazby vedou k větší poptávce po produktech spořícího typu, pokračuje podpora hromadných anuitních transferů a investiční výnosy jsou vyšší. Reálné globální pojistné životního pojištění by mohlo v letech 2024-2025 v průměru vzrůst o 2,3 %, přičemž růst v roce 2023 SRI odhaduje na 1,5 %.
[1] SRI. Risks on the rise as headwinds blow stronger: global economic and insurance market outlook 2024?25. 21. 11. 2023. [online]. [citace 2023-12-04]. Dostupné z WWW: https://www.swissre.com/dam/jcr:dba3dccf-9483-4d42-acf6-3f654bd02898/2023-11-sri-sigma6-global-outlook-2023.pdf
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select