Filipíny cílí na data z vesmíru. Hledají know-how pro satelity
Filipíny cílí na data z vesmíru. Hledají know-how pro satelity
Filipíny zintenzivňují snahy o průzkum vesmíru a usilují zejména o efektivní využívání kosmických dat. Angažují se v mezinárodních programech a kromě tradičních partnerů hledají nové zájemce o průmyslovou a vědeckou spolupráci, ale i dodávky komponent a know-how pro satelity.
Ilustrační foto Shutterstock
Filipínská vesmírná agentura (PhilSA) začala fungovat teprve v roce 2019, ale za tuto krátkou dobu se jí už povedlo ujít dlouhou cestu. Personálně se rozrostla na tým čítající 170 zaměstnanců a další růst se očekává i v příštích letech. O tom, že využití vesmírných dat je pro místní vládu prioritou, svědčí i kontinuální růst rozpočtu PhilSA. Ten se od roku 2020 více než zečtvernásobil a v roce 2024 státní rozpočet počítá s příspěvkem pro PhilSA v rekordní výši, která v přepočtu činí 660 milionů Kč.
Ve svých ambiciózních plánech PhilSA navazuje na předchozí filipínské kosmické aktivity. Plánuje proto pokračovat ve vývoji družic v kategorii CubeSat (série Maya) i větších, padesátikilových satelitů třídy Diwata. U zrodu filipínského vesmírného programu stála spolupráce s Japonskem, ale kromě tradičních partnerů se Filipíny nyní obhlížejí po dalších partnerech a v hledáčku je i Česko. Ředitel PhilSA se koneckonců o možnostech a kvalitách českého vesmírného průmysl mohl přesvědčit v průběhu konference Czech Space Week.
Příležitosti existují zejména v průmyslové spolupráci. PhilSA by sice uvítala co nejvíc komponent do satelitů od místních firem, ale na Filipínách chybí potřebný ekosystém a firmy jsou schopny vyvinout a vyrobit jenom limitovaný sortiment. Právě zde by se mohly uplatnit české firmy, které vyvíjí a vyrábí komponenty do satelitů různých kategorií. Filipíny však nemají zájem jen o jednotlivé součástky, ale také o získání know-how a posílení kapacit vlastního průmyslu. Proto by rády navázaly i spolupráci, která by zahrnovala transfer technologií, know-how či licencí pro výrobu na Filipínách.
Data pro zemědělství i klima
Neméně významné jsou možnosti spolupráce při zpracování kosmických dat a vývoji aplikací pro jejich použití v oblasti zemědělství (včetně rybolovu), předcházení negativním důsledkům klimatických změn či v reakci na přírodní katastrofy. Právě využití kosmických dat hraje ústřední roli v rámci účasti Filipín v EU programu Copernicus, kde PhilSA získala unijní grant na vybudování datového centra pro zpracování vesmírných dat.
Filipíny mají zájem i o internacionalizaci univerzitního výzkumu. PhilSA disponuje vlastním grantovým programem, ze kterého hradí stipendia filipínským studentům pro studium na zahraničních vysokých školách v magisterských a doktorských programech souvisejících s průzkumem vesmíru či aplikací kosmických dat.
Maroš Guoth, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Manile
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?