Jak se k investování staví Češi, a co na to ženy?
Ženy jsou výrazně méně ochotné riskovat. Více žen brzdí strach ze ztráty peněz, nedostatek znalostí, strach z podvodu a přesně zmíněný problém, jak s investováním začít. Muži více než ženy nedůvěřují investičním zprostředkovatelům a zároveň vnímají jako větší problém nižší výnosnost zvažované investice nebo naopak vyšší poplatky spojené s investičním nástrojem. 42 % z těch, kteří nikdy neinvestovali (44 % z celkového vzorku) brzdí pocit nedostatku peněžních prostředků.
Obrázek 1 Bariéry investování dle pohlaví. Zdroj: AKAT ČR.
Vzhledem k rostoucímu počtu Čechů, kteří se bojí o své finanční zdraví pod tlakem vysoké inflace a nejistoty spojené s válkou je ale investiční aktivita důležitější než kdy dříve. Jaké jsou hlavní důvody Čechů k investování? Češi nejčastěji investují k dosažení vyššího zhodnocení úspor než na běžném účtu a potřeba zabezpečit se na důchod. Jen 20 % respondentů řadí investování mezi svůj koníček a 15 % si skrze investování buduje pasivní příjem.
Investiční volbu činí Češi nejčastěji na základě vlastní analýzy, doporučení finančního poradce nebo vlastních přátel. V rámci krátkodobých investičních nástrojů Češi nejvíce využívají podílové fondy (44 %), na střednědobý horizont investují do nemovitostí (19 %) a na delší investiční horizont 14 % investuje do drahých kovů. 29 % se přitom shodlo, že investice do nemovitostí byla jejich nejlepší investicí v životě.
Obrázek 2 Jaké jsou důvody pro investování? Zdroj: EY.
Je třeba mít na paměti, že ukládání peněz na spořicí účty peníze před znehodnocením neochrání. Průzkum společnosti Generali Investments CEE dokázal, že u Čechů v posledních letech v rámci investičních nástrojů rostou na oblibě zejména akcie, dluhopisy, investiční fondy a nemovitosti. Nemovitosti jsou nejstabilnějším aktivem, co se uchování reálné hodnoty týká a při delším investičním horizontu se zpravidla jejich cena zúročí. Experti dokonce odhadují překonání výkonnosti zhodnocování nemovitostí oproti řadě akciových trhů.
Vladislav Hetfleiš
Vladislav Hetfleiš má dlouholetou praxi napříč odlišnými společnostmi v sektoru Fintech. Studuje doktorát na Vysoké škole ekonomické v Praze v oboru Účetnictví a finanční řízení podniku a ve společnosti RONDA INVEST se stará o komplexní správu účetních procesů, finanční plánování, analýzu dat, daňové poradenství a nákladový controlling. Ve svém volném času se věnuje akademické činnosti na Vysoké škole ekonomické v Praze a finanční správě odlišných neziskových organizací.
RONDA INVEST
RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů zpravidla nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.
Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.
Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 9 % ročně. Více na https://www.rondainvest.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz