Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  12.12.2023 09:05:00

Inflace podle očekávání zvolnila, klíčový bude leden a efekt přecenění. Dveře pro první lehký pokles sazeb v prosinci jsou otevřené - Rozbřesk

Ceny v souladu s naším očekáváním v listopadu meziměsíčně vzrostly jen kosmeticky (+0,1 %), což vedlo ke zvolnění meziroční dynamiky inflace z 8,5 % na 7,3 %. Co nás překvapí při pohledu do struktury inflace?

Překvapil rychlejší nárůst cen elektrické energie (+1,6 %), který je pravděpodobně dán koncem delších fixací u některých klientů (k velkým změnám tarifů v listopadu totiž nedocházelo). Na druhou stranu o něco výrazněji meziměsíčně zlevnily ceny potravin a nealkoholických nápojů (-0,4 %). Vývoj je však značně nerovnoměrný - zlevňující maso a vejce versus zdražující zelenina a sýry. A o něco výrazněji také poklesly ceny pohonných hmot (-3,4 % meziměsíčně).

Z pohledu ČNB zůstává klíčové sledovat momentum jádrové inflace. V tomto ohledu je bezesporu pozitivní sledovat pokračující slábnutí tlaků v sekci kultura a rekreace a o něco mírnější růst nájemného a cen v pohostinství a hoteliérství. Naopak trochu znepokojující je opětovný růst imputovaného nájemného, které má v jádrové inflaci poměrně vysokou váhu. Celkově se však i v listopadových číslech potvrzuje předpoklad prognózy ČNB o postupném odeznívání jádrových inflačních tlaků. Dveře pro první mírný pokles sazeb v prosinci jsou podle nás otevřené.

Prosincové zasedání ovšem i tak zůstává velmi nejisté - opatrnější členové bankovní rady mohou mít obavy z kombinace vysokých inflačních očekávání (v podnikovém sektoru) a silnějšího efektu lednového přecenění.V tomto kontextu některé z posledních zpráv skutečně nevyznívají úplně optimisticky. Jde zejména o lednový pohyb cen potravin, kde z výsledků jednání mezi vládou a maloobchodními řetězci vyplynulo, že nehledě na pokles DPH budou maloobchodní řetězce značnou část potravin od ledna zdražovat (zejména mléčné výrobky a zeleninu). I proto jsme revidovali náš odhad lednové inflace (leden 2024) směrem vzhůru - aktuálně na +2,1 % meziměsíčně a 3,3 % meziročně. V důsledku toho jsme posunuli vzhůru i náš odhad inflace pro celý rok 2024 na 2,9 % (ČNB odhaduje v listopadové prognóze 2,6 %).

Z pohledu ČNB je vidina lednového zdražení potravin a energií (pro část domácností) bezesporu nepříjemná, pokud se ovšem tentokrát neodrazí ve výraznějším zdražování v jádrových segmentech spotřebitelského koše v čele se službami, prostor pro nižší úrokové sazby se bude v příštím roce otevírat tak jako tak. Navíc některé předstihové indikátory zatím ukazují, že lednový nárůst cen ve službách tak výrazný být nemusí. Jedná se například o relativně nízké inflační momentum u předplatných a permanentek.

I po inflačních číslech dál v základním scénáři počítáme s prvním mírným poklesem sazeb (-25bps) již na prosincovém zasedání. Rozhodnutí však bude pravděpodobně velmi těsné a nelze vyloučit ani posun prvního kroku do roku 2024 (pravděpodobnosti scénářů 55:45 %).


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna zůstává pod lehkým tlakem. Včerejší inflace, která z pohledu té jádrové zůstává lehce pod prognózou ČNB, nechává dveře otevřené lehkému poklesu úrokových sazeb na prosincovém zasedání (viz úvodník) - to je pro korunu bezesporu při jakýchkoliv pokusech o zisky důvod k opatrnosti. Čekáme v nejbližších seancích opatrné obchodování v lehké defenzivě.

Eurodolar
Eurodolar zůstává na začátku týdne ukotven v relativně úzkém obchodním pásmu 1,07-1,08 EUR/USD. Dnes bude eurodolarový trh zajímat zejména listopadový výsledek americké inflace, která by měla v meziročním vyjádření mírně poklesnout na 3,1 %. Z pohledu Fedu by se však nemělo jednat o zásadní impuls, pokud nedojde k velkému překvapení, zejména v inflačním jádru. Nadále tedy platí, že od Fedu změnu sazeb nečekáme a trhy budou zajímat především možné změny v tzv. dot plots, tj. posunu názorů centrálních bankéřů na sazby v příštím roce.

Akcie
Krátce po zahájení včerejšího obchodování to příliš nevypadalo, že by se trhu podařilo uzavřít v zelených číslech, některé velké technologické společnosti klesaly i o více než -3 %, nakonec však i technologický Nasdaq ukončil den v plusu, ačkoliv pouze kosmetickém. Mimo telekomunikačního sektoru (AT&T -1,8 %, Verizon -1,5 %) se podařilo všem hlavním odvětvím americké ekonomiky zakončit včerejší den v plusu. V případě technologického sektoru pak šlo spíše o poměrně smíšený vývoj (Apple -1,3 %, Alphabet -1,4 %, Microsoft -0,8 %, AMD +4,3 %, Intel +4,3 %, META -2,2 %, Nvidia -1,9 %).

Zprávy a komentáře k inflaci v listopadu

12.12.2023 Inflace v USA bez překvapení (ČSOB-Dealing) Makroekonomika
11.12.2023 Inflace klesá, rozhodující bude leden (Moore Czech Republic) Makroekonomika

 

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688