Patria (Patria Finance)
Investice  |  17.11.2023 16:17:31

Sazby a monetární brzda v příštím roce

Výnosy desetiletých vládních dluhopisů v USA se nyní pohybují kolem 4,5 %. Třeba Goldman Sachs odhaduje, že reálný růst amerického hospodářství se již brzy ustálí na 2 %. Kdyby výnosy zůstaly na současných úrovních, tak nominální růst ekonomiky bude příští rok velice pravděpodobně nad nimi. Třeba z hlediska dluhové služby jde tak stále o docela přívětivé prostředí. A očekávaný růst zisků obchodovaných firem by měl být už zase vysoko nad růstem ekonomiky (cca 11 %), takže pro akcie by ona přívětivost platila dvojnásob. Co alternativní pohledy?

Následující graf porovnává jádrovou inflaci se sazbami americké centrální banky. Jeho pointa je zejména v tom, že inflace nyní znatelně klesá, sazby ne a mezera mezi oběma se tak stále rozšiřuje – inflace se dostává víc a víc pod sazby. Míru restrikce monetární politiky – míru sešlápnutí monetární brzdy, lze posuzovat přitom více způsoby. Přes porovnání odhadů neutrálních sazeb se sazbami skutečnými, přes finanční podmínky, přes výši sazeb reálných, atd.

Jednou z rychlých možností posouzení monetární restrikce je tak i tento graf - sazby se dostávají výš a výš nad inflaci (jádrovou), politika je utahována pasivně (i bez dalšího zvedání sazeb). Ale učinit pouze z toho nějaký vyloženě silný závěr je trochu problematické. Můžeme se například podívat na období po roce 1995, kdy byla inflace mnohem méně nad cílem (tedy nad 2 %), také měla tendenci klesat, ale sazby Fedu byly mnohem výš (relativně k inflaci). Na to se ale samozřejmě dá zase namítnou, že ekonomický kontext byl tehdy jiný.


Sazby a monetární brzda v příštím roce
Zdroj: X

Graf obsahuje ještě jednu zajímavou informaci, či interpretaci: Je v něm totiž vidět zlom a přechod z jednoho dlouhodobého inflačního režimu do druhého. V tom prvním, táhnoucím se vlastně od šedesátých a sedmdesátých let, byla inflace nad 2 %, či alespoň neměla moc velkou ochotu se na nich držet. V tom druhém, začínajícím zhruba po roce 2008, měla inflace tendenci podstřelovat cíl. A z grafu je jasně vidět, jak se sazby systematicky překlopily z hodnot více či méně nad inflací pod ní.

Jde tedy o téma, které jsem zde zmínil tento týden – na celkem výraznou změnu v monetární politice by možná stačilo, aby se inflační režim změnil z „mírně pod na mírně nad“. A druhý dnešní graf ukazuje konkrétní predikce sazeb od Goldman Sachs. Podle banky se sazby vydají dolů později, než co implikuje trh s futures, na konci příštího roku budou stále nad 5 %.

Sazby a monetární brzda v příštím roce
Zdroj: X

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688