Klíčové body
- Koruna oslabila zpět nad 24,50 za euro.
- Český průmysl je v recesi.
- ČNB se drží tzv. za křivkou.
Koruna postupně odevzdává zisky nabrané poté, co Česká národní banka rozhodla o stabilitě sazeb. Kurz se přehoupl zpět nad hranici 24,50 za euro. Dopady silnějšího eura a nižších amerických tržních sazeb již nejsou nijak zásadní, byť v závěru minulého týdne měnám regionu pomohly.
Na pátečním setkání ČNB s analytiky zaznělo, že bankovní rada byla potenciálnímu snížení sazeb na listopadovém zasedání otevřená. Nakonec však převážila většina hlasující pro stabilitu, a tedy i potvrzující zachování si pozice za tzv. křivkou.
K tomuto rozhodnutí pravděpodobně přispěla nejen aktualizovaná prognóza naznačující potřebu vyšších sazeb z důvodu administrativních cen, ale také alternativní scénář pracující s nad očekávání větším lednovým efektem přecenění. Právě ten je jedním z často zmiňovaných rizik nahrávajících představě, že úroky budou zvýšeny v prosinci, případně až na začátku příštího roku. My nadále pracujeme s možností snížení sazeb v příštím měsíci o čtvrt procentního bodu a velmi opatrným pokračováním v těch dalších v závislosti na příchozích datech.
K včerejšímu oslabení koruny mohla částečně přispět i data. Průmyslová výroba se v září meziročně propadla o 5 %, což výrazně předčilo konsensus trhu na -3 %. Většina odvětví potvrzuje průmyslovou recesi, v září se meziročně propadla i výroba automobilů, jež jako poslední celé odvětví ještě donedávna táhla. Obchodní bilance skončila v září v přebytku. Export se meziročně propadl o 6,8 %, import pak dokonce o 13 %. Přebytek je tak primárně výsledkem slabšího dovozu, ke kterému oproti loňsku přispívají především nižší ceny ropy a zemního plynu.
Na zahraničních trzích jsme pozorovali nárůst amerických výnosů. Ten šel za rostoucí breakeven inflací, jelikož reálné tržní sazby na dlouhém konci křivky mírně klesaly. V tomto týdnu budeme sledovat aukce amerických dluhopisů. Dnes nás čeká emise tříletého, zítra desetiletého a ve čtvrtek třicetiletého. Zajímat nás bude především to, za bude pokračovat trend slabé poptávky po nejdelších splatnostech s potenciálním dopadem na výnosovou křivku. Z domácích dat nás dnes čeká maloobchod a v pátek inflace, u níž čekejme vliv srovnávací základny spojené se zavedením úsporného tarifu v minulém roce.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0695 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,49 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0663 do 1,0794 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,56 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,96 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,44 až 24,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,64 do 23,04 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME