ČNB v létě nakupovala v Americe, desítky miliard utratila za akcie Applu, Tesly, Microsoftu a řady dalších amerických firem. Na Applu a Tesle ale od té doby už stihla prodělat skoro půl miliardy
Česká národní banka v letošním třetím čtvrtletí citelně navýšila své investice v řadě amerických firem. Ve společnostech jako Apple, Tesla či Microsoft zvýšila své dosavadní investice o zhruba 50 procent, plyne ze záznamů (zde) pro americkou Komisi pro burzy a cenné papíry, z nichž cituje finanční magazín Barron’s (zde).
Své investice na amerických burzách ČNB letos přes léto rozšířila o 1,88 miliardy dolarů, a to z 4,4 miliardy koncem června na 6,28 miliardy koncem září. To v přepočtu dle průměrného kursu letošního třetího kvartálu odpovídá navýšení amerických investic ČNB o bezmála 42 miliardám korun.
Co se týče konkrétně akcií Applu, těch letos od července do září ČNB pořídila celkem 818 501 kusů, takže ke konci září jich měla celkem zhruba 2,6 milionu. Průměrná cena akcie Apple v přepočtu do české měny přitom letos ve třetím čtvrtletí činila zhruba 4067 korun. ČNB tudíž jen za akcie Applu dala od července do září 3,33 miliardy korun.
V porovnání s průměrnou dolarovou cenou akcií Applu v letošním třetím čtvrtletí jsou nyní akcie výrobce iPhonů o 7,5 procenta níže. Kdyby tedy ČNB svůj nákup akcií Applu neuskutečnila ve třetím čtvrtletí, ale až dnes, mohla nakupovat levněji, o přibližně jedenáct milionů dolarů, tedy bezmála o 260 milionů korun.
Ještě výrazněji ČNB zjevně prodělává na akciích Tesly. Ty v letošním třetím čtvrtletí, kdy jich pořídila 163 682 (celkem jich ke konci září měla 482 573 kusů) stály průměrně zhruba 257 dolarů za kus. Nyní je to zhruba 200 dolarů. Pokud by je tedy ČNB pořídila nyní namísto třetího čtvrtletí, ušetřila by průměrně zhruba 57 dolarů za akcii, neboli v přepočtu zhruba 216 milionů korun.
Jenom na akciích Applu a Tesly tak ČNB od léta prodělává bezmála půl miliardy korun.
ČNB do akcií investuje část svých devizových rezerv. Ty vznikají zejména v souvislosti s prováděním měnové politiky, jejímž klíčovým cílem je péče o cenovou stabilitu, tedy hlavně snaha o dosahování míry inflace ideálně ve výši dvou procent, případně poblíž této cílové hodnoty.
Ke konci letošního září činily devizové rezervy ČNB bezmála 3,2 bilionu korun. Stále tak odpovídají bezmála polovině nominálního hrubého produktu ČR a patří k největším na světě v poměru k velikosti ekonomiky.
Do cenných papírů, což jsou ovšem nejen akcie ale i třeba dluhopisy, aktuálně ČNB investuje zhruba 75 procent svých devizových rezerv (viz zde). Zbytek má v depozitech, ve zlatě nebo třeba v rezervách u Mezinárodního měnového fondu.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři