Ranní okénko - Inflace v eurozóně zamířila znatelně níže
Z USA dorazí týdenní statistika o počtu nově podaných i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V obou případech se očekává stagnace na podobných hodnotách jako v minulém týdnu. Dále se dozvíme údaje o počtu prodeje již existujících domů, kterých by se dle mediánu trhu mělo prodat nejméně od začátku tohoto roku. V neposlední řadě bude zveřejněn zářijový výsledek tzv. Leading indexu, pomocí kterého lze odhadnout možnou změnu ve vývoji americké ekonomiky. I nyní tento ukazatel naznačuje, že by americká ekonomika měla zamířit do recese, ale americká ekonomika nepřestává udivovat svou odolností a ekonomický pokles je zatím v nedohlednu.
Pohled zpět:
Včera byly zveřejněny konečné výsledky spotřebitelské inflace v eurozóně za měsíc září a byly potvrzeny úvodní odhady Eurostatu. Tentokrát tak nenastalo překvapení jako v srpnu a meziroční inflace v eurozóně skutečně poklesla z 5,2 % na 4,3 %, a to především v souvislosti s výrazným poklesem inflace v Německu. I jádrová inflace se snížila z 5,3 % v srpnu na 4,5 % v září. Co se týká inflace v jednotlivých zemích, tak nejvyšší zůstává v Maďarsku, kde činí 12,2 %. Následuje Rumunsko (9,2 %), Slovensko (9,0 %), Island (8,5 %) a poté Česká republika, kde podle metodiky Eurostatu dosahuje inflace výše 8,3 %. Nejnižší inflace je v Nizozemsku, kde dokonce cenová hladina meziročně poklesla o 0,3 %.
Kromě výsledků inflace v eurozóně dorazila tato informace i ze Spojeného království, kde zůstala inflace v září ve stejné výši jako v srpnu (6,7 %). Nicméně tento výsledek nebyl pro trhy překvapením, a dokonce byl lepším, než predikovala Bank of England ve své srpnové prognóze (6,9 %). Proto se neočekává, že by došlo ke zvyšování sazeb na listopadovém zasedání i vzhledem k tomu, že se očekává znatelný pokles inflace v říjnu zejména vlivem srovnávací základny, která se v minulém roce výrazně zvýšila ve spojitosti s rostoucími náklady na energie.
V září činil počet nově zahájené stavby domů ve Spojených státech amerických 1 358 tis., což je sice vyšší číslo než v srpnu, ale zároveň třetí nejnižší v tomto roce. Naopak počet stavebních povolení poklesl ve srovnání se srpnem, ale jednalo se o třetí nejvyšší hodnotu v rámci tohoto roku.
Středa skončila pro akciové trhy značnými ztrátami. Americký index S&P 500 odepsal více než 1,3 % a německý DAX na tom nebyl o moc lépe (-1 %). Pražská burza si v tomto srovnání sice vedla zdařileji, ale i ona smazala 0,25 %. Koruna se opět více přiblížila k pásmu 24,70 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdo má dnes svátek?
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory