CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  13.10.2023 11:39:36

Firemní podnikání zažívá slabší rok, méně firem v Česku přibylo naposled za covidu

Během září bylo v České republice založeno 2 092 obchodních společností a zaniklo jich 1 223. Po červenci, kdy bylo firem založeno pouze 1 721, je září měsícem s druhým nejnižším počtem založených firem v tomto roce. Celkově tak za minulý měsíc přibylo pouze 869 obchodních společností, což je opět po červenci druhý nejnižší počet za letošní rok. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Letošní rok je zatím oproti těm předchozím slabší, pokud jde o rozvoj firemního podnikání. Zatímco loni za první tři čtvrtletí v Česku přibylo 10 756 firem, letos už to bylo jen 9 499. Méně firem přibylo naposledy v covidovém roce 2020,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Ke konci třetího čtvrtletí vzniklo v Česku 21 278 firem, srovnatelně s loňskem, takže nižší čistý přírůstek je dán tím, že firem více zaniklo, a to konkrétně 11 779, o 1 400 více než loni. Počet společností tudíž roste, ale tempo jejich růstu po roce 2021 zpomaluje.

Nejrychleji přibývají firmy na Vysočině

Ke konci třetího čtvrtletí letos v Česku připadlo 18 nových firem na 10 zaniklých. Všechny kraje letos zatím vykazují růst počtu společností, ale jsou mezi nimi patrné rozdíly. Nejrychleji přibývaly firmy na Vysočině, kde připadlo 33 nových na 10 zaniklých a ve Zlínském kraji, kde na 10 zaniklých případlo 31 nových. Naopak nejméně, pouze 11 nových firem na 10 zaniklých, připadlo v Karlovarském kraji.

Nejvíce obchodních společností od začátku roku vzniklo v Praze (10 365), v Jihomoravském kraji (2 723) a v Moravskoslezském kraji (1 562). Nejvíce se meziročně zvýšil počet nových firem na Plzeňsku (+8 %), Zlínsku (+6 %) a v Jihomoravském kraji (+5 %). Méně firem než loni vzniklo ve Středočeském a Pardubickém kraji (shodně -8 %).

Nejvíce firem zaniklo také v Praze (6 178), v Jihomoravském kraji (1 179) a v Moravskoslezském kraji (926). Počet zaniklých firem se oproti loňsku výrazně zvýšil na Karlovarsku, a to o 61 %, v Plzeňském kraji (+50 %) a v Libereckém kraji (+49 %). Naopak o 26 % méně firem zaniklo v Ústeckém kraji, který byl jedinným krajem, kde se počet zaniklých firem oproti loňsku snížil.

Podíl Prahy na počtu zaniklých firem se zvyšuje

Krajem, kde firmy nejčastěji soustřeďují své podnikání, je Hlavní město Praha. Zhruba polovina firem vzniká právě zde, přičemž tento podíl se v průběhu let zásadně nemění. Vývoj lze ale pozorovat u zániků firem. Zatímco před deseti lety zde končilo svou činnost průměrně 33 % ze všech zaniklých firem, v letošním roce už se Praha podílí 52 %. Praha tak postupně ztrácí svou vedoucí roli, počet firem zde sice i nadále roste, ale v posledních letech pomalším tempem, než je průměr za všechny kraje.

Ubývá firem v těžbě a dobývání

Nejvyšší dynamiku růstu vykazuje odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, kde připadá 43 vzniklých firem na 10 zaniklých, dále pak odvětví zdravotní a sociální péče s 40 novými firmami na 10 zaniklých. Úbytek firem vykazují odvětví tězby a dobývání (7 nových na 10 zaniklých firem) a peněžnictví a pojišťovnictví s pouze 9 novými firmami na 10 zaniklých.

Nejvíce obchodních společností vzniklo v prvních devíti měsících roku v obchodu (3 260), v odvětví nakládání s nemovitostmi (2 623) a ve zpracovatelském průmyslu (2 519). Nejvíce firem letos od začátku roku zaniklo v odvětví obchodu (3 782), nakládání s nemovitostmi (2 325) a profesních vědeckých a technických činnostech (1 546).


CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:

Pá   9:44  Colt CZ: Hlavni body z konferenčního hovoru k 1Q24 Research (Česká spořitelna)
Pá   9:32  Nvidia ohlásila štěpení akcií v poměru 10 ku 1 Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688