CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  14.03.2024 14:13:32

V únoru přibylo v Česku 1 795 firem, nejvíce od března 2021

V únoru bylo v České republice založeno 2 813 firem a 1 018 firem zaniklo. Celkem tedy přibylo 1 795 obchodních společností, což je nejvíce od března 2021. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Oproti lednu se v únoru počet vzniklých firem zvýšil o 2 a počet zaniklých se snížil o 331. „V únoru jsme pozorovali výrazně nízký počet zaniklých firem, nejnižší od poloviny roku 2022, čímž se také zvýšil čistý přírůstek firem, tedy rozdíl mezi vzniklými a zaniklými firmami,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Dle dat Českého statistického úřadu bylo ke konci roku 2023 v České republice 570 tisíc firem, za leden a únor letošního roku jich podle statistik CRIF přibylo dalších 3 257. Počet firem se zvyšuje, i když v porovnání s minulým obdobím pomaleji.

Během uplynulých 12 měsíců bylo v Česku založeno celkem 29 235 a zaniklo 15 627 firem, čistý přírůstek tak činil 13 608 firem. To je srovnatelně s předchozím obdobím. Více než polovina zaniklých firem působila na trhu déle než 16 let.

Na Zlínsku přibývají firmy nejrychlejším tempem

Za posledních 12 měsíců vzniklo nejvíce firem v Praze (14 590), v Jihomoravském (3 520) a Středočeském kraji (1 987). Nejrychleji se zvýšil počet založených firem ve Zlínském kraji, kde za uplynulých 12 měsíců vzniklo 826 firem, o 18 % více než v předchozích 12 měsících. Oproti předchozímu období se významněji zvýšil počet nových firem také v Jihočeském kraji, a to o 7 % na 840.

Nejvíce firem od začátku března 2023 do konce února letošního roku zaniklo v Praze (8 184), v Jihomoravském (1 683) a v Moravskoslezském kraji (1 059). Počet zaniklých firem se nejvíce zvýšil na Královéhradecku, konkrétně o 49 % na 174, dále pak na Liberecku o 37 % na 409 a v Karlovarském kraji o 35 % na 313. Naopak o 7 % méně firem zaniklo v Olomouckém a Ústeckém kraji.

Ve všech krajích v posledních 12 měsících vzniklo více firem, než jich zaniklo. Ve Zlínském kraji za posledních 12 měsíců připadlo 32 nových firem na 10 zaniklých, nejvíce ze všech krajů. Následuje Vysočina s 29 a Olomoucký kraj s 27 novými firmami na 10 zaniklých. Pouze 11 nových firem připadlo na 10 zaniklých na Karlovarsku a v Ústeckém kraji. V těchto krajích se tak počet firem v daném období výrazněji neměnil. Průměr České republiky je 19 nových firem na 10 zaniklých.

Nejvíce firem zaniklo v odvětví obchodu

Co se týče odvětví, nejvíce společností v uplynulých 12 měsících vzniklo v odvětví obchodu (3 801), v odvětví nakládání s nemovitostmi (3 533) a ve zpracovatelském průmyslu (3 153). Nejvíce společností zaniklo v obchodu, konkrétně 4 919. Následovalo nakládání s nemovitostmi, kde zaniklo 3 019 společností, a profesní, vědecké a technické činnosti, kde jich skončilo 2 085.

Nerychleji v posledních 12 měsících přibylo firem v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, kde připadlo 82 nových firem na 10 zaniklých. Dále v odvětví zdravotní a sociální péče, kde na 10 zaniklých připadlo 55 nových firem. K úbytku naopak došlo v odvětví těžby a dobývání (pouze 5 nových na 10 zaniklých firem), v odvětví obchodu, kde připadlo pouze 8 firem na 10 zaniklých a v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví (9 vzniklých na 10 zaniklých). Pokles počtu firem v odvětví obchod trvá již delší dobu. V posledních měsících se snížil v dřívějších obdobích poměrně značný růst firem v odvětví zemědělství a lesnictví.

 

 


CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688