Inflace brzdí, úrokové sazby budou klesat, jde jen o to kdy
Inflace zpomaluje. Nejdůležitější makroekonomickou veličinou, která byla zveřejněna v posledních týdnech, je inflace. Ta mírně poklesla. Z červencových 8,8 na srpnových 8,5 %. To je sice zpomalení inflace, ale ekonomové očekávali, že bude zpomalení výraznější. Takže číslo je mírným zklamáním.
Proč inflace zpomalovala a proč tak málo? Za výší inflace stojí to, že většina položek spotřebního koše klesala, ale část rostla. Za zpomalením stojí většina potravin. Třeba mouka byla levnější o 14 %, máslo o 30 % apod. Naopak zrychlující tempo růstu cen jsme zaregistrovali u položek, které mají něco společného s bydlením. Např. vodné zdražilo meziročně o 16,3 %, stočné 26,9 % nebo elektřina 23,1 %.
Peníze ztrácí svoji hodnotu. Zajímavé je, že podle statistiky u nás proti roku 2015 vzrostla cenová hladina o 49 %. To je šílené. Peníze ztrácí svou hodnotu a je nutné je někam investovat.
U inflace nyní vidíme jasný zpomalující trend. Počátkem roku jsme byli u 17,5 % a nyní jsme u 8,5 %. V dalších měsících bude inflace klesat dál. Trochu problematický vidím říjen, kdy vloni vláda administrativně zamezila růstu některých cen. Tento efekt vyprchá a současné ceny se tak budou zdát vysoko. V dalších měsících budou ceny ale i nadále zpomalovat svůj růst.
Co říká centrální banka?
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl prohlásil, že koncem roku čeká inflaci mezi 7 až 9 %. Já si však myslím, že bude nižší. Dále dodal, že si myslí, že během první poloviny příštího roku dosáhne inflace 2 %.
Já si tímto nejsem tak jistý. Myslím si, že kolem 4 % to začne drhnout, protože se do smluv dostaly inflační doložky, které neumožní výrobcům tak snadno srazit ceny vstupů. Dle mého názoru u 2 % budou spíš až ve třetím kvartále. Nicméně s trendem má centrální banka jistě pravdu.
Kdy se sníží úrokové sazby? Z toho plyne, že pokud chce být centrální banka s inflací obezřetná, počká si až inflace výrazně poklesne. První snížení úrokových sazeb proto očekávám až v prvním kvartále 2024. To víceméně odpovídá tomu, co říká Michl. Ten pronesl: „Zapomeňme na brzké snižování sazeb, nečekejme, že snížíme sazby v září, říjnu a podobně.“ Všimněte si, že on mluví o zimě, nikoli o podzimu.
Snižování sazeb během 2024. Zajímavé je, jak se budou úrokové sazby vyvíjet později. Očekávám, že každý kvartál roku 2024 bude centrální banka více snižovat své úrokové sazby. Centrální banka totiž snižuje sazby na základě prognózy a trendu stávající inflace.
Úrokové sazby nepůjdou pod 2 %
Mnoho lidí čeká, že se v roce 2025 dostanou opět k nule, kde byly před posledním zvyšováním úrokových sazeb. Nicméně Michl připomněl, že v minulých letech byly sazby velmi nízké, třeba i nulové. V roce 2016 a 2017 se vytisklo velké množství peněz, což byla podle něj jedna z největších národohospodářských chyb centrální banky v historii. To já chápu tak, že on nebude přítelem úrokových sazeb pod 2 %. A 2 % i já vnímám jako klíčová, protože tam chce centrální banka dohnat inflaci.
Přijde deflace? Tady je zajímavé, že mnozí mluví o tom, že v budoucnu bychom mohli mít jiný problém, kdy budou ceny meziročně klesat a přijde deflace. Mnoho lidí si myslí, že to je skvělé, protože si za své peníze mohou koupit více.
To je však pro centrální bankéře velký strašák. Když totiž ceny klesají, začnou lidé uvažovat, že si ledničku nekoupí teď, ale za rok, kdy bude ještě levnější. Domácnosti tak odkládají spotřebu. Spotřeba je přitom hnacím motorem ekonomiky. Bez ní ekonomika klesá a ceny také. Na to je recept poslat úrokové sazby na nulu, či ještě níž. Ale to je už moc dlouhodobý výhled.
Co to znamená pro dluhopisy? Obecně platí, že hodnota dluhu je tím vyšší, čím jsou nižší úrokové sazby. To je důležité pro ty, kteří by chtěli prodat dluhopis během života dluhopisu. Ti, kteří si nechají dluhopis po celý jeho život, budou těžit z toho, že pokud je výnos pevný, budou mít vysoký výnos i v době, kdy ostatní už budou reagovat na nízké úrokové sazby.
Dnes nakoupený dluhopis tak svou výší výnosu bude vyčnívat. Z toho plyne, že vhodná doba k nákupu dluhopisu je do té doby, než centrální banka sníží své úrokové sazby. To znamená tento podzim.
Makroekonom, analytik finančních trhů a publicista
Vystudoval VŠE, kde získal doktorát. Nejprve působil jako hlavní ekonom Volksbank CZ, a.s. Následně spoluzaložil analytický dům Next Finance, aby později založil Pikora Invest. Aktuálně působí na pozici hlavního ekonoma Comfort Finance Group. Je autorem řady knih s ekonomickou tématikou a více než tisíce článků do médií. Řadu let pravidelně přispívá komentáři na webu časopisu Reflex.
Dluhopisomat
Dluhopisomat je tržiště prověřených českých dluhopisů. Propojujeme investory s českými firmami, kterým pomáháme růst.
Více na www.dluhopisomat.cz/.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun