cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  29.09.2023 11:01:19

Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy (29.9.2023)

Přítomni: Aleš Michl, Eva Zamrazilová, Jan Frait, Karina Kubelková, Tomáš Holub, Jan Kubíček, Jan Procházka.

Nastavení sazby proticyklické kapitálové rezervy (CCyB)

Jednání bankovní rady bylo zahájeno prezentací sekce finanční stability k nastavení sazby. Podle souhrnného indikátoru finančního cyklu se aktuální míra přijímaných cyklických rizik nachází na nízké úrovni. Sekce na základě provedené podmíněné projekce předpokládá setrvání finančního cyklu poblíž dna i v nejbližších čtvrtletích. V bilancích bank se zároveň postupně snižují nahromaděná cyklická systémová rizika přijatá během předchozí rostoucí fáze finančního cyklu. Tento vývoj se projevuje v postupném poklesu odhadnutého objemu kapitálu potřebného ke krytí neočekávaných úvěrových ztrát a potenciálního nárůstu rizikových vah úvěrových expozic. Sekce proto doporučila snížení sazby o 25 b. b. na úroveň 2 %.

Členové bankovní rady se shodovali, že na pozadí přechodu ekonomiky do významně utlumené fáze finančního cyklu nedochází k materializaci úvěrových ztrát a snižování sazby odpovídá pozvolnému snižování nahromaděných cyklických systémových rizik v bilancích bank.

K. Kubelková uvítala dopracování metodických přístupů využívaných sekcí ke stanovení sazby rezervy a skutečnost, že výsledky kvantitativních metod jsou v souladu s návrhem sekce. Na základě doporučení sekce a po diskusi se sekcí dohledu podporuje navržené snížení sazby. J. Procházka považoval snížení sazby za vhodnou reakci v situaci finančního cyklu poblíž dna a pozvolného snižování cyklických rizik bez významné materializace úvěrových ztrát. Zmínil také vliv restriktivní měnové politiky, která bude zřejmě i v příštím roce tlumit finanční cyklus a vytváří tak dostatečný časový prostor pro případné zvyšování rezervy v případě potřeby. J. Kubíček souhlasil s návrhem a diskutoval důvody nárůstu úvěrů se zvýšeným úvěrovým rizikem. T. Holub považoval snižování sazby za logický důsledek pozice ekonomiky ve finančním cyklu, který vnímá při stanovení sazby rezervy za klíčový. Poukázal na úroveň indikátoru finančního cyklu na historickém minimu a na vzdálenost aktuální sazby rezervy od sazby standardní. V této souvislosti viděl prostor pro další snižování sazby v budoucnu, pokud finanční cyklus zůstane nadále utlumený. Zároveň upozornil na komplexní povahu vlivů působících na pohyb rizikových vah, které jsou aktuálně významným komponentem při určování sazby dle kvantitativních metod. Současná, relativně nižší úroveň rizikových vah, nemusí dle jeho názoru plně souviset s minulou rostoucí fází finančního cyklu, ale může také vypovídat o trendovém zlepšení kvality úvěrového portfolia. E. Zamrazilová považovala argumenty předložené sekcí za přesvědčivé a diskutovala možná rizika sektoru realitních developerů signalizovaná některými tržními účastníky. J. Frait zmínil absenci úvěrových ztrát na pozadí zpomalující ekonomické aktivity. Takový vývoj je dle jeho názoru v rozporu s pozorovanými vztahy v historii a je přesvědčen, že úvěrové ztráty se mohou se zpožděním dostavit. Na případné ztráty je však bankovní sektor připraven, neboť aktuální kapitálovou vybavenost a ziskovost považuje z hlediska jeho stability za příznivou. Proto vnímá potřebu zohledňovat odeznívání cyklických systémových rizik a podporuje navrhované snížení sazby. Zároveň v reakci na přetrvávající geopolitická rizika a s nimi související ekonomická a finanční rizika upozornil na potřebu diskutovat na příštích jednáních o otázkách finanční stability přístup k nastavení standardní sazby rezervy.

Po diskusi všichni přítomní členové bankovní rady hlasovali pro snížení sazby CCyB pro expozice umístěné v České republice o 25 b. b. na úroveň 2 % platnou od 1. října 2023.

Zapsal: Milan Szabo, sekce finanční stability

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

So 13:15  Zlato: rekordní závěrečná cena >$2410/oz Richard Vrdlovec (GOLDA.IO)
Pá 11:23  Mírný pokles po rekordním dnu Research (Česká spořitelna)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688