Digitální suverenita – K dnešnímu dni vstupuje v platnost evropský akt o čipech
Digitální suverenita
K dnešnímu dni vstupuje v platnost evropský akt o čipech. Tento akt zavádí ucelený soubor opatření, která mají Evropské unii zajistit bezpečnost dodávek, odolnost a vedoucí postavení v oblasti polovodičových technologií a aplikací.
Polovodiče jsou základními stavebními prvky digitálních a digitalizovaných výrobků. Pro moderní digitální ekonomiku jsou zásadní – používají se v chytrých telefonech, automobilech i v kritických aplikacích a infrastrukturách ve zdravotnictví, energetice, obraně, v komunikacích a průmyslové automatizaci. Polovodiče také stojí v centru velkých geostrategických zájmů a celosvětového technologického závodu.
Evropský akt o čipech konkrétně posílí výrobní činnosti v Unii, podnítí evropský ekosystém v oblasti navrhování, podpoří přenos do výrobního měřítka a napomůže inovacím v celém hodnotovém řetězci. Prostřednictvím evropského aktu o čipech chce Evropská unie dosáhnout svého cíle, že do roku 2030 zdvojnásobí svůj současný podíl na světovém trhu na 20 %.
Tři pilíře evropského aktu o čipech
Evropský akt o čipech stojí na třech hlavních pilířích.
První pilíř aktu – iniciativa Čipy pro Evropu – posiluje vedoucí postavení Evropy v oblasti technologií tím, že usnadňuje přenos znalostí z laboratoří do továren, staví chybějící most mezi výzkumem a inovacemi na straně jedné a průmyslovou činností na straně druhé a podporuje industrializaci inovativních technologií evropskými podniky. Iniciativu bude realizovat primárně společný podnik pro čipy.
Evropská unie podpoří iniciativu Čipy pro Evropu částkou 3,3 miliardy eur a očekává se, že odpovídající prostředky na ni vynaloží i členské státy. Tyto investice budou konkrétně podporovat zavádění moderních pilotních výrobních linek, aby se urychlily inovace a technologický rozvoj, budování cloudové návrhářské platformy, zřizování kompetenčních center, vývoj kvantových čipů, vytvoření fondu pro čipy, aby se usnadnil přístup ke kapitálu a k dluhovému financování, jakož i další činnosti.
Druhý pilíř evropského aktu o čipech stimuluje veřejné a soukromé investice do výrobních zařízení pro producenty čipů a jejich dodavatele.
Tím, že láká k investicím a posiluje produkční kapacity ve výrobě polovodičů, vytváří tento pilíř rámec pro zajištění bezpečnosti dodávek. Za tímto účelem stanoví rámec pro „integrovaná výrobní zařízení“ a „otevřené továrny EU na polovodiče“, které jsou první svého druhu v Unii a přispívají k bezpečnosti dodávek a k odolnému ekosystému v zájmu Unie. Komise již v době návrhu aktu uvedla, že prvním zařízením svého druhu může být poskytnuta státní podpora, v souladu se Smlouvou o fungování Evropské unie.
Ve třetím pilíři pak evropský akt o čipech zavádí koordinační mechanismus mezi členskými státy a Komisí, aby byla posílena spolupráce s členskými státy i mezi nimi navzájem, aby byly monitorovány dodávky polovodičů, aby mohla být odhadována poptávka a předvídány výpadky a aby v případě potřeby mohla být aktivována krizová fáze. Jako první krok byl 18. dubna 2023 zaveden polovodičový výstražný systém. Tento systém umožňuje všem zainteresovaným stranám hlásit narušení dodavatelského řetězce.
Další kroky
K dnešnímu dni vstupuje v platnost taktéž nařízení o společném podniku pro čipy, a může tak být zahájena realizace hlavní části iniciativy Čipy pro Evropu. Začne také fungovat fond pro čipy. Se vstupem aktu o čipech v platnost rovněž formálně započne svou činnost nově zřízená Evropská rada pro polovodiče, která bude klíčovou platformou pro koordinaci mezi Komisí, členskými státy a zainteresovanými stranami.
V rámci druhého pilíře bude moci průmysl žádat o to, aby byl plánovaným prvním zařízením svého druhu udělen status „integrovaného výrobního zařízení“ nebo „otevřené továrny EU na polovodiče“. Tento status znamená, že zařízení budou zřízena a provozována v rámci Unie a budou moci využít zjednodušeného přístupu k administrativním žádostem a povolením. Zařízení s tímto statusem budou muset splňovat příslušná kritéria, aby bylo zajištěno, že přispějí k cílům EU a že budou spolehlivými dodavateli čipů v dobách krize.
Souvislosti
Společnou evropskou strategii pro polovodičové odvětví poprvé nastínila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie v roce 2021. V únoru 2022 navrhla Komise evropský akt o čipech a spolu s ním zveřejnila cílený průzkum mezi zainteresovanými stranami, aby shromáždila podrobné informace o poptávce po čipech a deskách a mohla lépe porozumět tomu, jak nedostatek čipů ovlivňuje evropský průmysl. Evropský akt o čipech posléze projednávaly Evropský parlament a členské státy EU. K politické dohodě dospěly v dubnu 2023. Přijatá opatření pomohou Evropě dosáhnout jejích cílů v rámci Digitální dekády 2030 a podpoří zelenější, inkluzivnější a digitálnější Evropu.
Další informace
K dnešnímu dni vstupuje v platnost evropský akt o čipech – Otázky a odpovědi
Evropský akt o čipech – Otázky a odpovědi
Evropský akt o čipech – Informativní přehled (online)
Evropský akt o čipech – Informativní přehled
Sdělení k evropskému aktu o čipech
Quote
Poslední zprávy z rubriky Nové technologie:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři