Ranní okénko - Inflace v eurozóně neklesá dle představ ECB
Dnešní den nabídne finální údaj o inflaci v zemích eurozóny. Trh očekává potvrzení předběžného odhadu Eurostatu, kdy ceny meziměsíčně vzrostly o 0,6 % a meziročně o 5,3 %. Jádrová inflace by měla být ve stejné výši jako celková inflace. S tímto vývojem není spokojená Evropská centrální banka, která se proto rozhodla v minulém týdnu zvýšit depozitní sazbu o 25bb na 4,00 %. Další zpřísnění měnové politiky bylo učiněno i přes zhoršenou predikci růstu evropské ekonomiky v tomto i v příštím roce a ECB tak jasně ukazuje, že chce dostát svému mandátu cenové stability a dosáhnout tak svého 2% inflačního cíle, ač k tomu bude potřeba držet vyšší sazby na vyšších úrovních delší časový úsek, než bylo původně zamýšleno.
Ze Spojených států amerických dorazí data o výstavbě nových domů za měsíc srpen. Průměrné tempo za prvních sedm měsíců bylo přibližně 1 442 tisíc a dle mediánu trhu by se tempo výstavby v srpnu nemělo výrazněji odchylovat od tohoto trendu. Další statistika se bude týkat počtu stavebních povolení a výsledek by měl být podobný jako v předchozím případě. Během ledna až července jich bylo průměrně vydáno 1 438 tisíc a pro srpen trh očekává téměř identickou hodnotu.
Nový týden otevřel srpnový údaj o tuzemských cenách průmyslových výrobců, které v meziměsíčním srovnání po šesti měsících vykázaly mírný nárůst o 0,2 %. Meziročně došlo k nárůstu o 1,8 %. Ač tento výsledek byl vyšší, než co očekávala naše i tržní prognóza, tak situace na straně nabídky se jeví jako stabilní. V zemědělském sektoru dokonce padají ceny již čtvrtý měsíc v řadě, kdy v meziročním srovnání byl srpnový pokles vůbec tím nejsilnějším (-16,4 %) a meziměsíčně byl silnější pouze v květnu (-5,2 % vs nyní -4,5 %). Pokles cen v zemědělství by měli postupně pocítit i koneční spotřebitelé, kteří chodí běžně nakupovat do obchodů. Pokud se však ani takto razantní snížení nepromítne na pultech obchodních řetězců, lze z toho usuzovat, že zpracovatelé či obchodníci (nezapracovali do svých cen snížené náklady) nesnížili své marže a mají je nadsazené.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4802
Americký index S&P 500 na začátku tohoto týdne zůstal na podobných hodnotách (+0,1 %), jako končil ten minulý. O něco hůře si vedla pražská burza (-0,17 %) a pro německý DAX byl včerejší den velmi špatný, když ztratil více než 1 %. Koruna po nedělním televizním vystoupení guvernéra Aleše Michla mírně posílila a posunula se k hranici 24,40 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?