Podzimní snižování cen energií by mohlo urychlit pokles inflace (Analýza makroindikátorů)
Česká inflace v meziročním vyjádření klesla v srpnu na 8,5 % z červencových 8,8 %. To bylo v souladu s tržním konsensem i prognózou ČNB, zatímco my jsme očekávali výraznější snížení na 8,2 %. Ve srovnání s předchozími měsíci byl pokles inflace pomalejší, když postupně odeznívá efekt vyšší srovnávací základny loňského roku.
Oproti červenci se zvýšily hlavně ceny pohonných hmot, zatímco potraviny nadále mírně zlevňovaly. Pohonné hmoty v srpnu meziměsíčně zdražily o 7,7 %. Vliv na to měl nárůst ceny surové ropy, oslabení eura a koruny, stejně tak ale i opětovné zvýšení spotřební daně z nafty. Meziměsíčně vyšší byly také regulované ceny, a to o 0,3 %. Vzrostla cena elektřiny (+0,5 % m/m) i plynu (+0,2 % m/m). Pokles cen potravin nepatrně zrychlil, z červencových 0,8 % m/m na 0,9 % v srpnu. Ceny alkoholu a tabáku ale naproti tomu o 0,9 % vzrostly. Jádrová inflace zůstala utlumená, když v meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření podle našeho odhadu po červencovém vzedmutí na 0,26 % v srpnu opět klesla na 0,17 %. V anualizovaném vyjádření se tak vrátila do blízkosti dvouprocentního cíle centrální banky. Meziroční jádrová inflace pak zpomalila z 6,8 % na 6,0 %, což bylo v souladu s naším odhadem avšak mírně pod prognózou ČNB (6,2 % y/y). K útlumu poptávkových tlaků na růst cen přispívá stále nízká spotřeba domácností. Imputované nájemné se meziměsíčně zvýšilo o 0,3 %, to skutečně placené o 0,5 %.
Za odchylkou od naší prognózy stojí především vyšší dynamika cen potravin a regulovaných cen. V případě potravin jsme očekávali silnější průsak předchozího poklesu cen na straně zemědělských a potravinářských výrobců. Srpnové snížení spotřebitelských cen potravin totiž bylo podle našeho odhadu stejně jako v červenci z velké části dáno čistě sezonností. Nová zemědělská úroda každoročně v letních měsících tlačí ceny potravin směrem dolů. Podobně u regulovaných cen jsme odhadovali, že výrazně nižší velkoobchodní ceny energií budou již více viditelné ve spotřebitelských cenách.
K většímu zlevnění energií by mohlo dojít dříve, než jsme si původně mysleli. V naší prognóze jsme očekávali, že meziroční inflace se bude na konci letošního roku pohybovat poblíž 8 %, když v říjnu začne působit technický vliv loňského zavedení úsporného energetického tarifu. Pro září a říjen však již většina velkých dodavatelů energií ohlásila výrazné snížení cen elektřiny a plynu, které jsme původně čekali, že přijde až na začátku příštího roku. Pro letošní rok jsme předpovídali inflaci v průměrné výši 11 % a pro příští rok její výrazné snížení na 1,3 %. Dřívější pokles cen energií by ale vedl k mírně nižší inflaci v letošním roce a vlivem statistického efektu naopak k vyšší v roce příštím. Podobně jako v loňském roce je však velkou nejistotou, kdy a v jakém rozsahu budou významné změny cen energií zahrnuty ve statistikách ČSÚ.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - srovnání cen energií
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?