Podzemní a povrchová voda v EU: Jak předcházet jejímu znečištění?
Podle Evropské agentury pro životní prostředí se znečištění vody v EU mezi roky 1990 a 2010 snížilo. Pokrok se však od roku 2016 zpomalil. Znečištěných je až 58 % povrchových vod a „dobrý chemický stav“ lze nalézt pouze u 42 % útvarů povrchových vod a 77 % podzemních vod.
Evropský parlament ve svém usnesení z roku 2020 o implementaci právních předpisů EU o vodě vyzval Komisi, aby přijala všechna nezbytná opatření k dosažení dobrého chemického stavu a přijala rozhodná celoevropská opatření, pokud země EU nesplní normy kvality životního prostředí. Poslanci zdůraznili, že látky ovlivňující pitnou vodu, jako jsou per- a polyfluoralkylové látky (PFAS) a některá léčiva, by měly být prioritou monitorování.
V souladu s cílem Zelené dohody pro Evropu dosáhnout nulového znečištění předložila Komise v říjnu 2022 návrh na revizi seznamů sledovaných látek znečišťujících povrchové a podzemní vody, které mají být monitorovány a kontrolovány k ochraně sladkovodních útvarů. Návrh se rovněž snaží napravit nedostatky zjištěné ve stávajícím rámci, hlavně co se chemického znečištění vod týče, a umožnit rychlejší přizpůsobení vědeckému vývoji.
Co navrhuje Parlament
V červnu 2023 přijal parlamentní výbor pro životní prostředí svůj postoj k ochraně podzemních a povrchových vod před znečištěním a ke zlepšení norem kvality vody. Nový zákon reviduje rámcovou směrnici o vodě, směrnici o podzemních vodách a směrnici o standardech environmentální kvality (směrnice o povrchových vodách). Cílem je lépe chránit lidské zdraví a přírodní ekosystémy před znečišťujícími látkami.
Seznam sledovaných ukazatelů by neměl být omezen
Poslanci navrhují, aby seznam monitorovaných látek nebyl omezen maximálním počtem, jak navrhuje Komise. Chtějí, aby byl pravidelně aktualizován, aby držel krok s novými vědeckými důkazy a rychle se vyvíjejícím tempem nových chemických látek.
Poslanci chtějí, aby řada látek byla na seznam přidána už ve chvíli, kdy budou identifikovány vhodné metody monitorování, a to včetně mikroplastů.
Zabraňte znečištění podzemních vod
V zájmu lepší ochrany podzemních vod v EU poslanci požadují, aby prahové hodnoty platné pro podzemní vody byly desetkrát nižší než pro povrchové vody.
Chtějí také, aby byla na seznam látek znečišťujících podzemní vody přidána podskupina specifických PFAS, protože tyto látky byly detekovány na více než 70 % míst měření podzemních vod v EU. Poslanci chtějí přísnější normy pro glyfosát, bisfenol, atrazin, léčiva a pesticidy.
Znečišťovatelé by měli platit
A konečně, zpráva říká, že výrobci produktů obsahujících znečišťující látky by měli přispívat na náklady na monitorování.
Další kroky
Parlament by měl schválit svůj mandát k vyjednávání v září 2023. Rozhovory s národními vládami o konečné podobě zákona mohou začít, jakmile Rada přijme svůj postoj.
Další informace
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři